Cemil Ekşi’nin kongredeki zafer konuşmasından azzzz önce bir delege kürsüye çıkmış…

Devamını oku »

At izinin it izine karıştırıldığı, değerlerin alt üst edildiği, kavramların içi boşaltılmış anlamsız sözcük yığınlarına çevrildiği bir dönemden geçiyoruz.

Devamını oku »

Tuzla Belediyesi’ne ait internet sitesinde, Tuzla’nın tarihi bölümünde. 1403 yılında Peçenek Türklerinden adı belli olmayan bir komutanın 1500 kişilik ordusu ile Tuzlamız’da kaldığı anlatılmaktadır. Kamuya ait resmi bir kurumda tarih bilgisinden yoksun kişilerce hazırlanan bu yanlış bilgilerin halkımıza doğruymuş gibi sunulmasını kınıyorum.
Göktürkler’e bağlı olarak yaşayan Türk boylarından olan Peçenekler, Göktürk Devletinin yıkılışından sonra (MS 659) Karadeniz’in kuzeyinden Balkanlar’a geçmişlerdir.
Bu coğrafyada hıristiyanlaşan ancak Türk’ün töre ve adetlerine bağlı Peçenekler; Tuna ve Don nehirleri arasını yurt edinerek Macar ve Slavları yenilgiye uğratmışlardır.
1090 yılında izmir civarında güçlü bir deniz filosuna sahip Çaka Bey ile anlaşarak İstanbul’u kuşatmak isteyen Peçenekler’in planlarını öğrenen Bizanslılar Kumanlar’ı (Kıpçaklar) kışkırtarak Peçenekler ile savaşmalarına neden olmuştur. 1091 yılında Meriç nehri kıyısında yapılan savaşı Peçenekler kaybetmiş ve dünya siyaset sahnesinden çekilmişlerdir.
Tuzla yöresinin Türkler ile tanışması Türkiye Selçuklu Devleti’nin kurucusu Kutalmışoğlu Süleyman Şah zamanında olmuştur. Dragos deresi sınır olarak kabul edilmiştir.
Osmanlı Devleti döneminde Orhan Gazi’nin komutanlarından Abdurrahman Gazi’nin Aydos Kalesi’nin Bizans tekfurundan olması (1328) ve Maltepe önlerinde yapılan Pelekanon Deniz Savaş’nı (1329) Türkler’in kazanmasıyla Anadolu coğrafyası tamamen Türkleşmiştir.
Fetihler devam etmektedir. 1354 yılında Osmanlı Sultanı Orhan Gazi’nin oğlu Süleyman Bey ve komutasındaki 3000 kişilik ordu , peyderpey sallar ile Çanakkale Boğazı geçerek Rumeli’ye çıkmışlardır.

Şimdi, biz de Ahmet HAKAN edasıyla Belediye yetkililerine soralım:

1- 1091 yılında tarih sahnesinden çekilen peçenekleri 1403 yılına kadar nasıl yaşattınız?
2- Anadolu topraklarına hiç ayak basmamış olan Peçenekleri nasıl Tuzla’ya getirdiniz?

Artık nadim oldum, ram oldum. CHP İlçe Başkanı’ndan önünde açıkça özür diliyorum. Ben yanılmışım, siz haklıymışınız!!!

Ben bu köşenin nacizane yazarı, işte okuyucularımın önünde açıkça CHP Tuzla İlçe Başkanı’ndan özür diliyorum! Orhanlı Belediye Başkanı Sayın Cemil Ekşi’nin partiye alınmasına karşı çıktığım, ‘devşirme solcu olunmaz’ diye yazılar yazdığım, ‘böyle giderse CHP Tuzla’yı yine AKP’ye hediye edecek’ dediğim için için özür diliyorum.

Devamını oku »

Sürü, Yol, Maden, Eylül Fırtınası…gibi filmlerle büyümüş, şu anda 30’lu yaşlarının sonu, 40’lı yıllarının başında olan benim kuşağım için kuşku yok ki, Tarık Akan çok önemli bir isim. Yaşamı boyunca ürettiği filmler ve hayata karşı duruşuyla büyük bir saygıyı ve hayranlığı hakeden bir aktör…

Devamını oku »

‘Altın Kızlar’la bir ‘performans değerlendirmesi’ masalı…

“Tuzla bir ilki başardı! 360 Derece Geri Bildirimli Halk Memnuniyeti Odaklı Performans Değerlendirme ve Yönetim Sistemi Ödülleri’’

Neredeyse aylarca Tuzla’nın her tarafında bu pankartlar asılı kaldı. Sadece Tuzla’da mı? Örneğin yolu Beşiktaş’a düşenler, devasa bilbordlarda Belediye Başkanımızın devasa fotoğraflarının yanında bu tekerleme ve aynı zamanda bilmece gibi cümleyi mutlaka görmüştür.

Devamını oku »

40. Paftayla ilgili yapılan toplantılarda “Ben bu projeyi, insanların evlerini yıkmadan, insanların parsellerini kamulaştırmadan ve insanları başka mahallelere taşımadan; sadece harabe durumundaki tarihi evler için yapacaksanız destekliyorum” diyen gazetemiz sahibi ve yazıişleri müdürü Halil Özen’e;
Sayın Demirci kendince çok “şık” bir cevap vermişti: “Sizin vicdanınız 40.paftada yaşayanları depreme terketmeye el verebilir ama benimki el vermez.”
Sayın Özen’in cevabı ise fazla “gerçekçi” oldu: “Sayın Başkan, Tuzla’da hiç yöneticilik yapmadım. Hiç bir kaçak binada benim ‘imzam’ yok. Kaçak inşaatlara ben göz yummadım. O yüzden benim vicdanım çok rahat.”

Devamını oku »

AKP hükümetinin icraatlarını beğenin ya da beğenmeyin ama benim takdir ettiğim bir yönleri var ki, kendilerine minnet duyuyorum: Türkçe’me olan katkıları…

İtiraf etmem gerekirse, ben bu güne kadar “ertelemek” anlamında “ötelemek” sözcüğünü hiç kullanmadığım gibi, en sıcak kavgalarımda bile karşımdakine “Sen diyosun ulan! Ananı da al git” demeyi hiç akıl edememiştim! Tıpkı “gitmessen, orası üç nokta” demeyi hiç bilmediğim gibi!!!

Devamını oku »

Yaşasın tatil gözüktü… Çok düşünceli insan şu bizim Başkan… Çok yorulduk ya bu ara, “dinlensin çocuklar” deyip, toptan mühürledi gazeteyi…
“Mühür gözlüm seni elden sakınırım, kıskanırım” diye şarkı söyleyip tam tatil çantamı hazırlıyordum ki, bizim patron ultümatomu verdi: “Evde çalışmaya devam. Bir hafta içinde iki sayı birden çıkmış olacağız!”

Devamını oku »

degirmen.jpgKüçücük Tuzlamız’da ülkedeki tüm köşe yazarlarına yetecek kadar konu var çok şükür! Sorun, benim neyi yazacağıma karar verememem…
Misal; “kızların 9 yaşında evlenebileceğini,kadının iz bırakmadan dövülebileceğini” söyleyen kitabı halkımıza bir kültür hizmeti olarak dağıtan Sayın Başkanımız, 8 Mart Kadınlar Günü’nü “Siz evimizin direğisiniz” diye kutlamış…

Devamını oku »

degirmen.jpgEski ülkücü yeni sosyal demokrat Yaşar Okuyan, ‘mevzubahis vatansa, gerisi teferruattır’ deyip ve binde bilmem kaç oy alan partisini kapatıp, soluğu CHP’de alınca; eski solcu yeni muhafazakar Prof. Zafer Üskül ‘En demokrat parti bizim Ak Parti’ diye kanal kanal gezmeye başlayınca… İşte dedim sözün bittiği an bu olsa gerek….

Devamını oku »

Tersanelerde 12 günde 5 işçinin ölmesi ve konunun gazetemiz aracılığıyla Sabah’a manşet olması üzerine harekete geçen CHP’nin oluşturduğu bir heyet, Tuzla’ya gelerek incelemelerde bulundu.
Heyet Başkanı Bayram Meral, incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, hayret ve dehşet içinde kaldıklarını belirterek, “Buranın köle pazarından farkı yok!” dedi.

Devamını oku »