Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı ve AKP Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan’ın hakkımızda açtığı davalara konu  olan ve Birgün Gazetesi’nde  14/4/2011 tarihinde yayınlanan  ”KAÇAK HAFRİYATIN BİR BEDELİ VARMIŞ” haberimiz.

SUÇ DUYURUSU VE TAZMİNAT DAVALARINA VERDİĞİMİZ SAVUNMALAR:


Devamını oku »

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı ve AKP Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan’ın hakkımızda açtığı Tazminat Davası öncesinde yaptığı suç duyurusu, takipsizlikle sonuçlandı.

Akdoğan; Birgün Gazetesi’nde yayınlanan, “Kaçak Hafriyatın Bir Bedeli Varmış” başlıklı haberde hakaret ve iftira suçunu işlediğimizi iddia ederek TCK’ya göre cezalandırılmamızı istiyordu.

Ancak  Şişli Cumhuriyet Savcısı Hasan Bölükbaşı yaptığı inceleme sonucunda, haberimizin iftira ve hakaret içermediğini, halen görülmekte olan ‘Akfırat Çete Davası’  dosyasında bulunan belgelere göre yapıldığını belirterek; hakkımızda KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞI kararını verdi.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı ve Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan; hakkımızda açtığı 10.000TL’lik tazminat davasından feragat etti. Gerekçesinde, Başbakanın toplumsal uzlaşma adına davalarından vazgeçtiğini; kendisinin de, Başbakanın Danışmanı olarak bu anlayıştan hareket ettiğini belirtti.

Birgün Gazetesi’nde Halil Özen imzası ile yayınlanan “Kaçak Hafriyatın Bir Bedeli Varmış!” başlıklı haber üzerine dava açılmıştı.

Haberde; Akfırat’ta yapılan yasadışı dökümlere ilişkin iddialar dile getirilmişti. Akdoğan’ın babası, Akfırat Belediye Başkanı Hilmi Yıldız’ın Jandarma baskınında ele geçen ajandalarında: “Yalçın Akdoğan’ın Babasına 40.000 Kamyon Döküm” ibareleri ile geçiyordu.

Ayrıca bölgede inceleme yapan müfettişlerde, bu çapta bir döküm olayının ancak, büyük bir organizasyon sonucu gerçekleştirilebileceğini raporlarına yazmışlardı. Yalçın Akdoğan’ın  tazminat davasından feragati, aynı  haber hakkında yaptığı suç duyurusunun takipsizlikle sonuçlanması üzerine  gerçekleşmesi ise dikkatlerden kaçmadı.