CHP İstanbul Milletvekili Bihlun Tamaylıgil, Aksu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Eyüp ve Tuzla belediyeleri yetkilileri hakkında yasal işlem başlatılıp başlatılmadığını sordu. Aksu, önergeye verdiği yanıtta şu ifadeleri kullandı: “Profesör Hamdi Döndüren tarafından yazılmış olan ve 1995′te basılarak yayınevlerinde satılan ve Kültür Bakanlığı bandrolünü

havi ‘Aile İlmihali’ adlı kitabın içeriğine Tuzla

Belediyesi’nce herhangi bir müdahalenin olmadığı, ilave ya da çıkarmanın yapılmadığı anlaşılmıştır. Eyüp Belediyesi tarafından önergede söz konusu edilen broşürün basılmadığı ve dağıtılmadığı, belediyenin hiçbir birimi veya yetkililerinin bu broşür ve içeriğiyle ilgili herhangi bir ilgisinin bulunmadığı anlaşılmıştır. Konuyla ilgili olarak bakanlığımın ilgili birimine herhangi bir bilgi ve belge intikal etmediğinden inceleme ve soruşturma yapılmamıştır.”

Bakanlığın görmediği belge Aksu’nun bakanlığa herhangi bir bilgi ve belge intikal etmediğini öne sürdüğü, Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinde dağıtılan kitapçığın üzerinde Eyüp Belediyesi’nin amblemi yer alıyor.

Broşürün gündeme geldiği nisan ayında görüşüne başvurulan Eyüp Belediyesi Basın Müdürü Zekeriya Yıldız, “broşürün yorum kısmında yer alan bölümün gözden kaçtığını” belirterek belediyenin ilgisini bu açıklamayla da kabul etmişti. Belediye Kültür Müdürlüğü yetkilileri de broşür ve kitapların okullara da dağıtıldığını doğrulayarak konuyu “gözden kaçmış kötü bir hata” olarak nitelendirmişti.

Belediyenin hediyesi”Delilleriyle Aile İlmihali” isimli kitabın üzerinde de Tuzla Belediyesi’nin logosu ile “Tuzla Belediyesi’nin hediyesidir” yazısı bulunuyor. Kapakta ayrıca belediyenin internet adresi de yer alıyor. Kitabın içinde “Tuzla Belediye Başkanı Mehmet Demirci” yazısının bulunduğu bir kartonun üzerinde “Sevgi her şeyin başı” adlı bir dörtlük yer alıyor ‘Açıkça, görevin kötüye kullanılması’, İçişleri Bakanlığı’nın, dağıttığı yayın konusunda “ilavesi, müdahalesi yok” gerekçesini öne sürerek Tuzla Belediyesi hakkında işlem yapmaması, “Örneğin terör örgütü liderinin propaganda metnini dağıtan bir belediyeye de dağıtılan metne herhangi bir ilave yapmamış diye soruşturma açılmayacak mı?” sorusunu gündeme getirdi. Milliyet’e yaptığı değerlendirmede belediye yetkililerinin suç işlediğini kaydeden Maltepe Üniversitesi Hukuk

Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ülkü Azrak, şunları söyledi:

“Belediyenin bunları dağıtması bir eylem. Bu eylem, o fikirleri benimsediğini gösteriyor. Sorumluluk belediyeye ait. Basın yoluyla işlenen suçlarda, suç teşkil eden bir şey kamuoyuna aktarıldığında bu fikirleri yaymaktan insanlar ceza mahkemesi önüne sürüklenmiyor mu? Aynı şey. Kanunlara göre belediyenin böyle bir görevi de yok. Bu kamuya zarar veren bir eylem. Anayasa’nın laiklik ilkesini de ihlal ediyor. Çok açık biçimde kamu görevinin kötüye kullanılması durumu var.”

Tartışılan ifadeler neydi?

Eyüp Belediyesi’nce okullara dağıtılan “Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed” başlıklı broşürde, “Örtünmemek günahkâr olmaktır” deniliyor. Tuzla Belediyesi’nin dağıttığı ilahiyatçı Prof. Hamdi Döndüren imzasını taşıyan kitabın bazı başlıkları ise şöyle: “Kadın erkekle tokalaşmaz”, “Kadın 9 yaşında evlenebilir”, “Akraba evliliği caiz”, “Doğum kontrolü yasak.

7 Yorum

 1. julian demişki,

  excitement@lev.ungracious” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî….

  Yazan 09 Aralık 14 Saat 10:37 pm

 2. Gene demişki,

  buddy@partially.prevost” rel=”nofollow”>.…

  good info!…

  Yazan 13 Aralık 14 Saat 1:35 pm

 3. Samuel demişki,

  scrubbed@fellowships.withhold” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó….

  Yazan 16 Aralık 14 Saat 10:35 pm

 4. arturo demişki,

  shaving@credits.thighs” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó!…

  Yazan 17 Ocak 15 Saat 9:20 pm

 5. chris demişki,

  orthodontic@arouses.knuckle” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ çà èíôó!…

  Yazan 17 Ocak 15 Saat 9:56 pm

 6. Angel demişki,

  violin@palermo.constantine” rel=”nofollow”>.…

  good….

  Yazan 25 Ocak 15 Saat 11:27 pm

 7. thomas demişki,

  japan@capitalizing.ejaculated” rel=”nofollow”>.…

  thanks!!…

  Yazan 09 Şubat 15 Saat 6:45 am

Yorum Yapın