TUZLA’da üç yıldan beri yayınlanan ve AKP’li Belediye Başkanı Mehmet Demirci’nin yasadışı ve laiklik karşıtı icraatlarını sık sık gündeme getiren ‘Çağdaş Tuzla’ gazetesinin basıldığı ‘Kardelen Matbaa ve Basımevi’ni ruhsatsız olduğu gerekçesiyle kapatması ilçede tepkiye neden oldu.

Yalçın BAYER  /  Yeter Söz MilletinBelediye önceki gün yaptığı açıklamada “Söz konusu işyeri gayri sıhhi müessese vasfı taşıdığından İmar Yönetmeliği’ne göre sanayi alanında olması gereklidir. Oysa söz konusu işyerinin bulunduğu alan, imar planında hizmet dönüşüm alanı olarak geçmektedir” denilerek, 7 gün içinde yasal şartları yerine getirmediği için matbaanın mühürlendiği bildirdi. Açıklamada ayrıca,

uygulanan işlemin tamamen yasal prosedür içinde gerçekleşen rutin bir işlem olduğunun ve başka bir amaç taşımadığının belirtilmesi dikkat çekti.

SES GETİREN HABERLER

‘Çağdaş Tuzla’ gazetesi, bugüne kadar kamuoyunda ses getiren birçok haberi gündeme getirmişti. Bunlardan en çok dikkati çeken ve ulusal basına taşınan; Tuzla’yı zehirli varilleriyle tehdit eden Unifar İlaç Fabrikası, Tuzla Belediyesi’nin bastırıp ücretsiz dağıttığı ‘Aile İlmihali’, Tuzla’da var olan ‘Cumhuriyet Çıkmazı Sokağı ve Parkı’nın isimlerinin kaldırılması ve Belediye Başkanı Demirci’nin 10 yıllık SSK primlerini geçmişe dönük olarak belediye kasasından ödetmesi gibi haberlerdi.

İŞLEMLERİ TAMAMLADIK

‘Muhalif kimliği’ ile bilinen gazetenin sahibi ve yazı işleri müdürü

Halil Özen, “tam bir baskına uğradıklarını’ belirterek şunları söyledi:

“Oysaki, Encümen’in kararına karşılık biz de ruhsat harcımızı yatırarak (makbuzumuz var) bu 7 gün içinde dosyamızı hazırladık ve belediyeye başvurduk. Ancak İktisat ve Küşat Müdürlüğü işyerimizin bulunduğu mahallenin ‘iskansız’ olduğunu söyleyerek dosyamızı almadı. Bunun üzerine belediyeye bir dilekçe ile durumu anlattık ve dosyamızın verilen süre içersinde getirildiği halde neden alınmadığını sorduk. Dilekçemize yanıt yerine zabıtalar, polis nezaretinde işyerimizi kelimenin tam anlamıyla basarak bizi dışarı çıkardılar ve gazetemizi mühürlediler.

ÖTEKİLER KAPATILMADI

Takdir edersiniz ki, İstanbul’un çoğu, Tuzla’nın da neredeyse tamamı iskansız binalardan oluşmaktadır. İşyerimizin olduğu bölgede bizden başka 4-5 matbaa ve ruhsatsız pek çok işyeri vardır. Bunların içinden sadece bizim mühürlenmemiz, yaptığımız haberlerden dolayı olduğu açıktır. Bu yayınlarımıza karşı sesimizin susturulmak istenmesidir. Bütün bunlar bizi susturmaya yetmeyecektir. Doğruları dilimiz döndüğünce yazmaya devam edeceğiz. Daha önce de Cami önlerinde dağıttığı el ilanlarıyla bizi ‘birilerine’ hedef göstermeye çalışan ve şimdi de gazetemizi mühürleten Tuzla Belediye Başkanı Mehmet Demirci’nin demokrasi anlayışını kamuoyunun ve basın kuruluşlarının takdirine bırakıyoruz.”

PROTESTO EDİLDİ

Gazetenin sahibi ve yazı işleri müdürü Halil Özen, yaklaşık 300 kişinin katılımı ile Tuzla Belediyesi önünde bir basın toplantısı düzenleyerek kararı protesto etti.

Toplantıya CHP Tuzla İlçe Başkanı, MHP Tuzla İlçe Başkanı, BBP Tuzla İlçe Başkanı ve bazı belediye meclis üyeleri de katıldılar. Özen yaptığı konuşmada, bütün işlemleri tamamlamalarına rağmen kapatmanın kasıtlı ve basını susturma amacı taşıdığını bildirdi.

Protestoya katılan ilçe başkanları ise yaptıkları konuşmada, bu durumu basın özgürlüğüne bir darbe ve halkın haber alma hakkının gaspı olarak değerlendirerek, ‘Çağdaş Tuzla”nın, Tuzla halkının sesi olduğunu vurguladılar. ‘Başkan emeklilik ne zaman?’, ‘Çağdaş Tuzla susturulamaz!’, ‘İşine bak, AKP İlçe Başkanının kaçak binasını gör!’, ‘İşine bak! AKP meclis üyelerinin kaçak binalarını gör!’ gibi dövizlerin taşındığı toplantıdan sonra, Tuzla Belediye Başkanı Mehmet Demirci ile Zabıta Müdürü, İktisat ve Küşat Müdürü hakkında görevini kötüye kullanmaktan suç duyurusunda bulunuldu. Özen “Hakkımızı yasal yollardan aramaya ve tabii ki, gazetemizi çıkarmaya devam edeceğiz.. Bugüne dek sahip olduğumuz ilkelerimiz ve yayın politikamızdan asla ödün vermeden…” diye konuştu

28 Eylül 2006, Hürriyet

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=5162806&p=2

Yorum Yapın