Önce Çağdaş Tuzla gazetesi yazdı. Yalçın Bayer oradan alarak Hürriyet’teki sütununda okurlarına duyurdu…

Melih AŞIK / Açık PencereTuzla’nın İçmeler Mahallesi’nde “Cumhuriyet Çıkmazı” adlı bir sokak varmış… Muhtemelen bir çıkmaza Cumhuriyet adını vermişler, olmuş size Cumhuriyet Çıkmazı… Ayrıca bir parka da “Cumhuriyet Çıkmazı Parkı” adı verilmiş.

Arkadaşımız bu isimlendirmeye büyük tepki olduğunu yazıyor. Acaba? Tepki olsa o tabelalar orada durabilir mi? Birileri çıkıp bu çirkinliği yargıya taşımaz mı?

Ülkenin Başbakanı 80 yıllık Cumhuriyet’in bedelini ödediklerini söylüyor, Cumhuriyet’i Atatürk’le birlikte karalıyor da ne oluyor? Ne tepki görüyor? Medya, üniversiteler, STK’lar suspus… Özdemir İnce sık sık anımsatıyor: Ekonomi bozulur yarın düzelir ama Cumhuriyet bir giderse bir daha gelmez. Çünkü laik Cumhuriyet’i İslam Cumhuriyeti’ne dönüştürenler aynı zamanda kendileri gibi Cumhuriyet’e düşman bir nesil de yetiştiriyor.

Evet Cumhuriyet tarihi içinde özellikle son yıllarda iktidarlar başarısız oldu. Ancak bu başarısızlık bizatihi Cumhuriyet rejimine bağlanabilir mi? İktidar o iddia içinde Türkiye’yi Cumhuriyet öncesine taşımaya çalışıyor. Cumhuriyet nesli bu gidişi tarafsız hakem gibi izliyor. Kusura bakılmasın ama… Avrupa ülkeleri zekâ sıralamasında sondan ikinci olmamız çok da sebepsiz görünmüyor.

http://www.milliyet.com.tr/2006/03/29/yazar/asik.html

Yorum Yapın