Denizcilik Müsteşarlığı’nın dört yıl önce verdiği izinle, Tuzla’da 15 yeni tersane için denizi doldurma çalışmaları sürüyor. Alanın yüzde 70′i 49 yıllığına Dalsan şirketine verilecek. GİSBİR projeye karşı çıkıyor.

Çağdaş Tuzla’nın haberi46 tersanenin, bin 500 taşeron firmanın, 40 bin işçinin çalıştığı Tuzla’da yeni tersanelere yer açmak için deniz dolduruluyor. Bu durum, 15 yeni tersaneye daha sahip olacak havzada yoğunluğun neredeyse yüzde 40 oranında artması anlamına geliyor.

Çalışma Bakanı Faruk Çelik “Yoğunluktan kaynaklanan bu ölümleri durdurabilmek için gerekirse tersaneler Tuzla’dan kaldırılmalıdır” demişti.

İzin 2004′te verilmişti

Dalsan Liman İnşaatı, Tarama Gemicilik Sanayi şirketi tarafından yürütülen dolgu çalışmaları sonuçlandığında elde edilecek 350 bin dönüm arazi üzerinde 15 yeni tersane yeri hedefleniyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan tersanelerdeki ölümleri  durdurmaya yönelik önlemleri alması beklenirken, Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı’nın yeni tersanelere yer kazanabilmek için 2004′te onay verdiği deniz doldurma çalışmaları devam ediyor.

Yüzde 30′u devletin, yüzde 70′i Dalsan’ın

Denizcilik Müsteşarlığı, dolgu alanının, Sakız Adası’nın ilerisinde devam eden inşaat bittiğinde yüzde 30′unu kendisine devredilmek üzere, kalan bölümünü 49 yıllığına Dalsan şirketine tahsis etti.

Dalsan Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Coşkun, 2004′te Referans gazetesine yaptığı açıklamada “Tuzla dışında yeni yerler aramaya gerek yok. Burada tersanecilerimizin sıkıntılarına çözüm getirmek için yola çıktık” demişti.

Coşkun, Ulaştırma Bakanlığı, Denizcilik Müsteşarlığı, Genel Kurmay Başkanlığı, Çevre Bakanlığı gibi yetkili kurumlardan proje için gerekli tüm izinlerin alındığını da söyledi.

GİSBİR: Tuzla bu yükü kaldırmaz

Ancak Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) bu projeye yoğunluğu artıracağı, hem araç hem de gemi trafiğini olumsuz etkileyeceği gerekçeleriyle karşı çıktı.

GİSBİR dolgu malzemeleri konusunda inşaatı şikayet edince, Tuzla Belediyesi çalışmayı 15 gün durdurdu. İtirazlar sonucu proje bu yıl yeniden uygulamaya kondu.

GİSBİR Başkanı Murat Bayrak, yaptığı açıklamada “Bütün İstanbul’un çöpü buraya dökülmeye başlandı. Şikayet edince durduruldu. Denizden dolgu yapacaklardı, karadan yapmayacaklardı. O yoldan geçmek mümkün değil, kazalar da oluyor” diye konuşuyor.

Bayrak, Tuzla’nın artık yeni bir tersaneye daha tahammülünün kalmadığını savunup şunları söylüyor: “Buranın hacmi kaldırmaz. Yeter artık. Yol yok, genişleme şansı yok. Denizi doldurarak, ekolojik dengeyi bozarak büyüme olur mu? Tuzla kapasitesinin üzerinde yük taşıyor.” (HÖ/TK)

http://bianet.org/bianet/ekonomi/109273-15-yeni-tersane-icin-tuzlada-kiyilar-dolduruluyor

2 Yorum

 1. manuel demişki,

  freeze@capitalists.footage” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info….

  Yazan 25 Ocak 15 Saat 1:05 am

 2. edward demişki,

  dressings@tipped.shartzers” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó!…

  Yazan 12 Şubat 15 Saat 6:51 pm

Yorum Yapın