Tuzla’daki zehirli variller ve arıtmayla ilgili olarak, DSP İstanbul Milletvekili Ayşe Jale Ağırbaş’ın hazırladığı meclis araştırma komisyonu kurulması önergesi, DSP ve CHP’li milletvekillerinin imzasıyla TBMM Başkanlığı’na verildi. DSP Tuzla İlçe Örgütünce,“Arıtmanın kokusuna ve zehirli varillere hayır” kampanyası çerçevesinde toplanan 20.000 imzanın

TBMM Başkanı Şahin ve İnsan Hakları  Kurulu’na ulaştırılmasının ardından, DSP İstanbul Milletvekili Ayşe Jale Ağırbaş’ın önerisiyle konuyla ilgili bir araştırma komisyonunun mecliste kurulması için  toplanan imzlalar Meclis Başkanlığı’na sunuldu.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’de destek vermişti.  “DSP araştırma komisyonu için öncülük etsin”


Tuzla’da toplanan imzaların kendisine sunulduğu daha önceki  kabulde konuşan Şahin, “DSP’nin Tuzla’daki çevre kirliliği konusunda araştırma komisyonu kurulması için öncülük yapabileceğini” belirterek; “İnanıyorum ki her partiden arkadaşımız bu önergenin altına imza koyar. Bu komisyon yerinde inceleme yaparsa kamu kurum ve kuruluşlarını etkileme, yönlendirme ve onların bir an önce daha ciddi önlemler almasını teşvik eder” diye konuşmuştu.

“Toprak altındaki zehirli variller çıkartılsın!”


Yeteli sayıdaki milletvekillerinin imzasıyla TBMM’ye sunulan önergede, Tuzla’daki sanayileşmeye bağlı çevre kiriliğine, kokuya ve artan kanser vakalarına dikkat çekilerek, “Tuzla’da kirlilik artarak devam etmekteyken, toprak altında zehirli variller bulunduğuna dair güçlü iddialar ve kanıtlar da mevcuttur. Bu iddiaların araştırılması gerekmektedir. Tuzla’da geniş çaplı bir araştırma yapılmalı, yer altında hala durduğu iddia edilen variller ortaya çıkarılmalıdır. Zehirli varillerin sahipleri bulunarak, bu işte parmağı olan, görevini, sorumluluğunu yerine getirmeyen makam ve merciler ile bugüne kadar görevini yapmayan ilgili kamu kuruluşları yöneticileri en ağır cezalara çarptırılmalıdırlar.” denildi.

CHP’li vekiller, Ekşi ve Uzunyayla gibi düşünmedi


DSP Tuzla İlçe Örgütünce düzenlenen kampanya sürecinde CHP İlçe Başkanı Cemil Ekşi, dönemin İl Başkan Yardımcısı Hasan Uzunyayla ve beraberindeki yaklaşık 30 kişi bellerinde silahlarla DSP standını basmış kadın çocuk demeden imza toplayan gönüllüleri darp etmişti. DSP Tuzla İlçe Başkanı Halil Özen 10, eşi 7 ve oğlu 5 günlük darp raporları almıştı.

Hatırlanacağı üzere, CHP Tuzla İlçe Başkanı Cemil Ekşi, binlerce zehirli varilin toprak altından çıkarıldığı dönemde Orhanlı belde belediyesinin 10 yıllık belediye başkanıydı.

CHP ‘li Ekşi ve Uzunyayla’nın kampanya konusundan “hoşlanmamalarına” rağmen, CHP’li milletvekilleri mecliste Tuzla halkına  destek vererek gerekli imzaları tamamladı. Önerge mecliste oylandıktan sonra kurulacak araştırma komisyonu Tuzla’daki sanayi kirlenmesini, arıtmanın kokusunu ve Orhanlı’da bulunan zehirli varilleri incelemekle kalmayıp, hala toprağın altında gömülü olduğu ciddi olarak iddia edilen yeni varillerin çıkarılması için de harekete geçecek.

Araştırma Önergesi Metni

7 Yorum

 1. Joel demişki,

  unenvied@clambered.trademark” rel=”nofollow”>.…

  good info!…

  Yazan 22 Kasım 14 Saat 11:23 pm

 2. gene demişki,

  ghostlike@chunks.pegler” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðñòâóþ….

  Yazan 29 Kasım 14 Saat 3:23 pm

 3. nathan demişki,

  achieve@seagoville.sallies” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó….

  Yazan 23 Aralık 14 Saat 11:45 am

 4. Jonathan demişki,

  woodyard@equanimity.immemorial” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info!!…

  Yazan 28 Ocak 15 Saat 3:47 am

 5. wendell demişki,

  maiden@aberrations.committeewoman” rel=”nofollow”>.…

  hello!…

  Yazan 01 Şubat 15 Saat 1:59 pm

 6. dan demişki,

  taming@chabrier.adventurous” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî….

  Yazan 02 Şubat 15 Saat 7:25 pm

 7. Jessie demişki,

  earthmens@aparicio.mounted” rel=”nofollow”>.…

  thank you….

  Yazan 11 Şubat 15 Saat 6:23 am

Yorum Yapın