‘Altın Kızlar’la bir ‘performans değerlendirmesi’ masalı…

“Tuzla bir ilki başardı! 360 Derece Geri Bildirimli Halk Memnuniyeti Odaklı Performans Değerlendirme ve Yönetim Sistemi Ödülleri’’

Neredeyse aylarca Tuzla’nın her tarafında bu pankartlar asılı kaldı. Sadece Tuzla’da mı? Örneğin yolu Beşiktaş’a düşenler, devasa bilbordlarda Belediye Başkanımızın devasa fotoğraflarının yanında bu tekerleme ve aynı zamanda bilmece gibi cümleyi mutlaka görmüştür.


İnsan bu cümleyi okuyunca, düşünmeden edemiyor: Ödül acaba bu cümleyi bir kerede söyleyebilene mi, yoksa bu çok bilinmeyenli denklem gibi cümlenin anlamını çözebilene mi verilecek?
Bence her ikisini de aynı anda yapabilene verilmeliydi! Yazık oldu…
Bunu yapmayı deneyin… Cümleyi okuyun. Gözlerinizi kapatıp, içinizden tekrar edin. Bakalım kaç kez okuduktan sonra başaracaksınız? Ama uyarmam gerek, biraz tehlikeli bir iş bu. Çünkü siz “bu sefer tamam. anladım işte” deyip gözünüzü açtığınızda; bir bakmışsınız belediye iki arada mülkünüze 18 uygulamış, elinizdeki arazinin %40’ı gitmiş; ya da, ekip biçtiğiniz tarlanıza “babalar gibi alırım” diyen Maliye Bakanımız tavrıyla, arsa vergisi salması çıkarıvermiş; ya da; kaşla göz arasında imar planı değişmiş, bir belediye meclis üyesi kendine özel düzenleme yaptırmış; ya da, iki ayrı parsele yapılması gereken iki bina, şipşak çelik konstrüksüyonlarla birleştiriverilmiş, devasa bir iş yeri hop diye oraya konuvermiş… Aaaa ne tesadüf? O da başka bir belediye meclis üyesiymiş… …………………………………….
Sayın Demirci diyor ki; “Artık müşteri kral. Kimin daha iyi çalıştığına siz karar vereceksiniz.” Biz de -Fatih Sultan Mehmet’le babasının hikayesi gibi- diyoruz ki; “biz -vatandaş olarak kralsak emrediyoruz; kendi kendinize ödül vermeyi bırakın da, Tuzla’yı kimseye ayrıcalık tanımadan, birileri için özel düzenlemeler yapmadan, vatandaşı mağdur edip mahkeme kapılarında süründürmeden dosdoğru yönetin;
yok biz kral değil de, sadece vatandaşsak, siz de sadece vatandaşın hizmetindeki kamu çalışanı olun, ‘kralsın, aslansın’ deyip göz boyamayın…. …………………………………..
Masalın sonu: Bu ödül vermiş, bu ödül almış, Altın Kızlar törende şarkı söylemiş, vatandaş da “hani bana, hani bana” demiş….

Yorum Yapın