Ruhsatsız, iskansız yer mi arıyorsunuz?Yardımcı olalım!!!
Gazetemiz 26 Eylül, Salı günü sabah saatlerinde Tuzla Belediyesi’ne bağlı zabıta ekiplerince düzenlenen bir baskınla mühürlendi. Bu kelimenin tam anlamıyla bir baskındı.

Polis nezaretindeki zabıta ekipleri aniden ve iki kapısından birden işyerimize daldılar ve binayı hemen boşaltmamız gerektiğini bildirdiler. Yaptıkları işlemin hukuksuz ve keyfi olduğunu söylememiz, evraklarımızı göstermemiz bir işe yaramadı. Bu arada zaten haberimiz bile olmadan işyerimizin suyu ve elektiriği çoktan kesilmişti…

Tuzla Polisi’ne teşekkür ediyoruz.

Polisin anlayışı ve nezaketiyle bize boşaltma için bir saat izin verildi. Ayrıca olayı provake etmek için “özel çaba harcayaran” ve bir “haciz memuru psikolojisi içinde” bilgisayarımızı bile dışarı çıkarmamıza engel olmaya çalışan bir zabıta memurunu dışarı çıkararak, muhtemel gerginliği de önlemiş oldu.

Gazetemizin mühürlenmesinin ardından oluşan kamuoyu tepkileri ve ulusal basının bu konuya geniş yer vermesinden sonra, Tuzla Belediyesi bir açıklama yaptı. Açıklamasında özet olarak şöyle deniliyordu: “Bu rutin bir işlemdir. Bu işyeri ruhsatsızdır. Zaten matbaanın sanayi alanında olması gerekirdi. İskansız alan olduğu için ruhsat veremeyiz.”

Demirci’ye soruyoruz:

Bunlara verecek cevaplarımız ve soracak sorularımız var elbet…

1- Bu bölge iskansızsa bunun sorumlusu, 10 yıl imardan sorumlu belediye başkan yardımcısı, 3 yıl da Belediye Başkanı olarak görev yapan Mehmet Demirci değil midir? Tuzla’nın neredeyse tamamı iskansız ve ruhsatsız değil midir?

2- Çağdaş Tuzla Gazetesi, neredeyse iki yıldır bu adreste faaliyet göstermektedir. “Sanayi alanına gitmesi gerektiği” yeni mi aklınıza geldi?

3- Tuzla’da faaliyet gösteren bir tek Çağdaş Tuzla’nın basıldığı Kardelen Matbaave Basımevi mi var? Başka hangi matbaaları “sanayi alanına” taşıyacaksınız, açıklayın!

4- Burası iskansız olduğu için ruhsat veremiyorsanız, “ruhsat harcını” makbuz karşılığı neden aldınız? Dosyamızı alıp incelemeden “ruhsata imkan olmadığına” nasıl karar verdiniz?

5- Tuzla’da yaşayanlara farklı ve keyfi uygulama yapıyor olmak, bir gazeteyi sadece doğruları yazıyor diye kapatmak, bunları yaparken, encümen üyelerini, zabıta personelini aracı kılmak, hatta devletin emniyet güçlerine bile mesai harcatmak sizin için “rutin” bir uygulamamıdır?

Sayın Demirci Tuzla’da gerçekten bir ilki daha başardı ve yazdıklarından hoşlanmadığı bir gazeteyi mühürleyerek adını Tuzla tarihine yazdırdı…

Ruhsatsız iskansuz yer mi arıyorsunuz? Yardımcı olalım!!!
Eşi görülmemiz bir şekilde, “rutin olduğu söylenen bir “mühürleme” olayı belediyenin resmi web sitesinde “basın açıklaması” konusu oldu….

Bu açıklamasında Başkan diyor ki, “Bu ve benzer işyerleri için rutin uygulamalarımız devam etmektedir”

Sayın Başkanın “bu uygulamalarının devamına” yardımcı olmak istiyoruz. O yüzden bir kaç önerimiz olacak kendisine: İlçemizde kaçak binalar ve iskansız olduğu için ruhsat alamayacak işyerlerimi arıyorsunuz? İşte size bir kaç örnek:

Lütfen Tuzla sahiline inin, hani hazinenin resmi yazısına rağmen “kamu zarar görmüyor” diyerek arsasından geçmesi gerekenresmi imar yolunu hazine parseline ötelediğiniz ve belediye meclisinde bu kararı aldıktan sonra herkesi köftecisine yemeğe davet ettiğiniz Belediye Meclis Üyeniz var ya, onun köftecisine bir gidin ve görün… Yıkım kararı olmasına rağmen yolu da gasp ederek, ruhsatsız iskansız binasında faaliyetine devam ediyor…

Biraz daha devam edin, Yayla’ya doğru çıkarken tam köşede “iskan ve ruhsat abidesi” olarak duran ve partinizin İlçe Başkanına ait hastane inşaatı var ya, onu da bir görün…

Sonra Aydıntepe’ye doğru gelin, orada mühürlediğiniz gazete var ya, onun bir kaç sokak ötesinde grup başkanınızın binaları var… Ona da bir uğrayın…

Sonra, sahi, Tersanelerin karşısında Başkan Yardımcılığı zamanınızda sizin tarafınızdan yapılan pek muammalı Giptaş’taki yüzlerce işyerinin iskanı ruhsatı var mı?

Peki, İçmeler de Küçük Oto Sanayi Sitesi ? Hani o da sizin zamanınızda yapılmıştı. Oranın iskan ve ruhsat durumu nasıl Sayın Başkan?

Döndüğünüz her köşede, çıktığınız her sokakta bir ruhsatsız ve iskansız site, villa, işyeri göreceksiniz; sakın şaşırmayın!!!Çünkü, bunlar sizin gözünüz önünde, siz “Tuzla’yı aşkla severken” oldu… Aslında daha çok adres var verebileceğimiz…

Ama yorulmuşsunuzdur artık… 14 yılı bir güne sığdıracak halimiz yok ya… Nasılsa “rutin uygulamalarınız ” devam edecek değil mi Sayın Başkan?

………………………………………………………………….

Sayın Başkan, bugüne dek bizi susturmak için bir dolu yol denediniz. Hemen her haberimiz için suç duyurusunda bulundunuz, sonuç alamadınız.

İmzanıza belediye antetini de ekleyerek bir el ilanı hazırlattınız, ailesi 85 yıldır Tuzla’da yaşayan birine kim olduğu, nereden beslendiği bilinmeyen, Tuzla halkını kışkırtmaya çalışan gibi hakaretler savurdunuz, “birilerine” hedef gösterdiniz; işe yaramadı…

Festivallerde, sünnet şölenlerinde bizden “düşmanlarımız” diye bahsettiniz, halk size “müstehzi bir ifadeyle” gülümsedi, işe yaramadı…

Şimdi ruhsatsız olduğu gerekçesiyle sadece bizim işyerimizi usulsuz, keyfi, hukuksuz bir uygulamayla mühürlettiniz.

Emin olun, bu da bir işe yaramayacak… Bunu tüm kamuoyu önünde açıklıkla söylüyoruz ki, biz her koşula, her türlü baskıya direnmeye hazırız…

Çağdaş Tuzla Gazetesi, dün olduğu gibi bu gün de, yarın da Tuzla halkına zarar verenleri “haber vermeye” devam edecektir. Üstelik, yayın ilkelerimizden bir an bile ödün vermeden…

Kentsel Dönüşüm Toplantıları’nda “Sana altı ay da anlatsam anlamassın” dediğinizde, “Biz her şeyi anlıyoruz” demiştik…

Sanıyoruz, artık Tuzla’da 14 yıldır yapılanları ne çok anladığımızı, anladınız…

Öfkenizin sebebi, birilenin artık sadece anlamakla kalmayıp, anlatmaya başlamasından ve anlatılacak daha çok şey olmasından kaynaklanıyor olabilir mi? Ne dersiniz..?

6 Yorum

 1. nathaniel demişki,

  romaniuk@gustavus.forms” rel=”nofollow”>.…

  hello….

  Yazan 25 Kasım 14 Saat 5:58 am

 2. Gregory demişki,

  exacerbation@stance.orchester” rel=”nofollow”>.…

  thanks….

  Yazan 17 Ocak 15 Saat 3:58 pm

 3. Felix demişki,

  singers@halo.genres” rel=”nofollow”>.…

  good….

  Yazan 21 Ocak 15 Saat 8:41 am

 4. gary demişki,

  bugeyed@explosively.woodruffs” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó!!…

  Yazan 27 Ocak 15 Saat 5:42 am

 5. Wayne demişki,

  buys@stretching.hiram” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!…

  Yazan 27 Ocak 15 Saat 6:17 am

 6. leonard demişki,

  extremities@unwinding.styled” rel=”nofollow”>.…

  thanks!…

  Yazan 04 Şubat 15 Saat 6:07 pm

Yorum Yapın