Tuzla, ülke gündeminden düşmüyor… İlçemizin yıllardır çevre, halk sağlığı, çalışma hayatı, kamu kaynaklarının çarçur edilmesi, insanların mülkiyetleriyle ilgili biriktirilmiş öylesine ağır sorunları var ki; her biri haber değeri taşıyor.
İlçemizin yalnızca halkının sağlıklı yaşam ve çalışma hakkı elinden alınmış bir yer olmasıbile, nasıl bir tehlike ile karşı karşıya olunduğunu göstermeye yeter…

***

Bekir Özmen’in ölüm haberi ulaştığında sabahın erken saatleriydi. Özmen, 12 gün içinde tersanelerde hayatını kaybeden 5. işçiydi. Tersanelerdeki arkadaşlar -aslında bizim de ne kadar çaresiz olduğumuzdan habersiz- her ölümden sonra arıyorlar; seslerini, acılarını duyurmalarına yardımcı olmamızı istiyorlardı.

Gazetemiz Çağdaş Tuzla’da defalarca tersanelerdeki sorunlara dikkat çekmiş; iş kazaları sonucunda ortaya çıkan , ölümleri haberleştirmiş; taşeronlaşmanın bütün bu sorunların ana kaynağı olduğunu dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışmıştık.
Keşke elimizden daha fazlası gelseydi…
Bizi de duyan olmamıştı….

Hem o kadar ki, en yakınımızda bulunan; ‘Emek en yüce değerdir’, ‘Ne ezilen ne ezen, insanca hakça bir düzen’ arayışı içinde olduklarını iddia eden CHP, DSP gibi sosyal demokrat partilerin “İlçe teşkilat başkanlar”ı bile bizim haberlerimizle ilgilenmiyorlar; sorunlara çözüm arayan sendika ve derneklerle dayanışma içine girmiyorlar; parti genel merkezlerine ve ulusal basına busorunu taşıma girişiminde bulunmuyorlardı.
Oysa, bu sektörde yıllardır ayda ortalama bir işçi hayatını kaybediyor, onlarca kaza da kalıcı sakatlıklıkla sonuçlanıyordu.
Oysa, o işçiler yıllardır sigortasız, iş güvenliğinden yoksun, sendikasızlaştırılarak çalıştırılıyordu.
Oysa, o işçiler yıllardır “Artık ölmek istemiyoruz” diye haykırıyorlardı.
Onların bugüne dek bu çığlığı çoktan duymuş olmaları, kaza olan iş yerlerini incelemeleri, çalışma koşulları ile ilgili raporlarhazırlamaları, sorunları olan işçilere hukuksal destek sağlamaları, ölen işçilerin aileleri ile toplumsal dayanışma içine girmeleri gerekmiyor muydu?
Onların temel görevleri ve siyasal varlık sebepleri bu değil miydi?
Biz de, umutsuz öfkeli bir çaresizlik içindeydik. Bu duygularla haberimizi hazırladık ve ulusal basının değerli köşe yazarlarına gönderdik.
Haberimizde, son 12 günde ölen 5 işçiyi yazıyor ve Nazım Hikmet’in şiirinden dizelerle
“Bu deniz bir ölü deniz
Bu gemi bir kara tabut
Ey insanlar nerdesiniz”?
diyor ve soruyorduk:
“Duyan var mı?”

*** Ertesi gün, çığlığımızı bir duyan olmuştu…
Telefonun ucundaki ses Sabah Gazetesi’nden Umur Talu’nun isteği üzerine bizi aradığını ve tersaneler sorununu manşetten girmek istediklerini belirterek, konuyla ilgili ayrıntılı bilgi,belge istiyordu.
Tuzla’daki tersanelerde ‘ölümle yoldaş’ olan işçileri bir ‘Umur’sayan çıkmıştı: Değerli gazeteci ve köşe yazarı Umur Talu …
Sabah Gazetesi ‘Ölüm Tersaneleri’ manşeti ile çıktı. Umur Talu yazısında “Bunlar aslında haber, manşet dahi olabilir! Olamaz mı?” diyordu.
Bal gibi de olmuştu..
. Tuzla tersane işçilerinin umarsız öfkeli çığlıkları, aydın sorumluluğu ve gerçek gazetecilik duyarlılığı taşıyan bir yazar tarafındanduyulmuş ve daha da önemlisi duyurulmuştu…
Sabah Gazetesi’nin manşeti ve Umur Talu’nun köşe yazısı bomba gibi patlamış; hayata, insanlığa, ezilen ve sömürülenlere dair bir haber, hem de Sabah gibi Türkiye’nin en büyük ve saygın gazetelerinden birinde manşet olmuştu.
TV kanalları, ulusal basın, internet siteleri…. Bir anda ‘Ölüm Tersaneleri’, ‘Tuzla Cehennemi’ gündeme taşınıyor ve yer yerinden oynuyordu.
Bakan tersanelere gelmek; CHP araştırma komisyonu kurmak; müfettişler inceleme yapmak zorunda kalıyordu.
Sorun meclise taşınıyor ve uluslararası işçi sendikaları dayanışma ziyaretlerinde bulunuyorlardı….
Tersaneler sorunu hala gündemi oluşturmaya devam ediyor. Bundan sonra da devam edeceği görülüyor.
Belli ki, tersane işçilerinin “artık ölmek istemiyoruz” haykırışını ‘Umur’sayanlar arttıkça, o dev sektörde artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak.

***

Zaten, ‘aydın’ olmak, ‘demokrat’ olmak, hatta ‘insan’ olmak şairin dediği gibi;
‘Her yakın zulmün küçük hisseli uzak ortağı’ olmamakla başlamaz mı?

Yorum Yapın