Tuzla’da yayımlanan yerel “Çağdaş Tuzla” gazetesini belediye aleyhinde yaptığı haberlerden dolayı kapattığı öne sürülen AKP’li Belediye Başkanı Mehmet Demirci’ye yargı yolu göründü.

Gökhan KARAKAŞ ‘ın haberi


Danıştay 1. Dairesi, gazete sahibi Halil Özen’in belediye başkanı hakkında “hukuksuz kapatma” iddiasıyla yaptığı suç duyurusuna soruşturma izni vermeyen İçişleri Bakanlığı’nın kararını bozdu.
Çağdaş Tuzla gazetesi, Tuzla Belediyesi’nin geçen yıl dağıttığı, “Delilleriyle Aile İlmihali” isimli kitapta, “Kadının iz bırakmadan dövülebileceği, 9 yaşında kızların evlenebileceği, kadınla erkeğin tokalaşamayacağı” gibi ifadeler bulunduğunu haber yapmıştı. 
Tuzla Belediyesi de gazeteyi, iskansız binada ruhsatsız çalıştığı gerekçesiyle mühürlemiş, gazete dört ay kapalı kalmıştı.

Gazete yetkilileri, İstanbul 7. İdare Mahkemesi’ne kararın iptali için dava açarken, eşzamanlı olarak da Tuzla Belediye Başkanı Mehmet Demirci ve diğer yetkililer hakkında “görevi kötüye kullanmak”tan suç duyurusunda bulunmuştu. 7. İdare Mahkemesi, önce yürütmeyi durdurmuş, Belediye Başkanı’nın kamu gücünü kötüye kullandığı ve kapatma işleminin Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olduğuna karar vererek mühürlemeyi iptal etmişti.

‘İddialar ciddi’ kararı

Başkan Demirci hakkında “görevi kötüye kullandığı” gerekçesiyle yapılan suç duyurusu ise İçişleri Bakanlığı’nın koruma kalkanına takılmış, bakanlık soruşturma izni vermemişti. Gazete sahibi Halil Özen’in, Danıştay 1. Dairesi’ne, Bakanlık aleyhine açtığı dava geçen günlerde sonuçlandı. Danıştay, “İddiaların ciddi belge ve bulgulara dayandığı” tespitinden hareketle, İçişleri Bakanlığı’nın, “işleme konulmama kararının kaldırılması”na hükmetti. Böylece, Demirci için yargılanma yolu açılmış oldu

http://www.milliyet.com.tr/Guncel/HaberDetay.aspx?aType=HaberDetay&ArticleID=503043&KategoriID=24

1 Yorum

  1. lewis demişki,

    alleviation@thirds.imbalances” rel=”nofollow”>.…

    good!…

    Yazan 22 Kasım 14 Saat 12:47 pm

Yorum Yapın