Çoğumuz Semra Hanım’ı,Ünlüler Çiftliği’ni, Popstar Bayhan’ı…biliriz. Eğitimle ilgili olarak aşağıdaki bilgilerden haberiniz var mı?
OECD(Ekonomik Kalkıma ve İşbirliği Örgütü) 40 Ülkede 25 yaşındaki 250 bin öğrenci arasında Öğrenci Performansını Değerlendirme Sınavı ve anketi uyguluyor.

Türkiye’den rastgele seçilen 6 bine yakın öğrenci katılıyor. (Ben bu satırları yazarken ilçemizde tüm okullarımıza performans değerlendirme seminerleri veriliyor.) Sınavda neler soruluyor?

Bu soruları çözmek için iki saatlik yazılı sınav, yarım saatlik anket uygulama süresi veriliyor. Kimler ilk sıraya yerleşiyor:MATEMATİK:1.Hong Kong, 2.Finlandiya, 3.Güney Kore, 4.Hollanda. OKUDUĞUNU ANLAMADA: 1.Finlandiya, 2.Güney Kore , 3.Kanada, 4.Avustralya FEN VE PROBLEM ÇÖZMEDE: 1.Finlandiya, 2.Japonya, 3.Hong Kong, 4.Güney Kore

Sakın bu bilgileri ezberlemeye kalkmayın.
Ülkelerin haritada yerini gösterin yeter!

Sonucu olanlar kimler? Sevinerek söylüyorum biz değiliz. Brezilya, Endenozya, Tunus, Meksika, Tayland

Üzülerek baştan kaçıncı olduğumuzu da söyleyemeyiz. Çünkü sondan 5..6..7.yiz. ÖZETİN ÖZETİ:
1) Matematikten sonuncuyuz. Dört işlemden öteye gidememişiz.(En büyük suç benim.Çünkü bu ülkede bende matematik öğretmenliği yaptım.)
2) Başarısızlığın en büyük nedeni kalifiye öğretmen sorunu. Öğretmenliğin bir uzmanlık mesleği olduğunu unutmuşuz. (En büyük suç yine benim. Çünkü birkaç ilde vekil öğretmen atamalaında benim de imzam var.)
3) Matematik öğretmenlerinin başarısızlıktaki payı %41, Fen Bilgisi öğretmenlerinin başarısızlıktaki payı %38 (Yaşasın FENCİLER!…)
4) Devlet okulu – özel okulu farkında birinciyiz. Kısacası en büyük farkı biz yaratırız. Kalite farkı(!)
5) Zengin ülke çocukları başarılı(Güney Kore hariç. Dünya gelir ortalamasından %30 daha geride.) Güney Kore eğitim ve kültürünü inceleyerek bir sonuç çıkarmamızda yarar var.
6) Öğretmen-öğrenci ilişkileri, korkunun azlığı, beklenti fazlalığı başarının dalı budağı.
7) Anne-babanın gelir ve kültür düzeyi, çocuklarına gösterdikleri ilgi (veli toplantılarına katılan anne ve babaların çocukları daha başarılı) başarı düzeyini artıran önemli etkenler.
8) Okuma alanlarında kızlar daha başarılı. (Yaşasın sağ beyin yarım küremiz!)
9) Matematik ve fen alanlarında erkekler daha başarılı. Bu demektir ki okduğunu az anlayan, matematikte başarılı oluyor! (Temel’in doktora tezi!…)
10) Kızlar performansı yüksek alanlara yönelmelerine rağmen, okulda erkeklerin gerisinde kalıyorlar. (Erkekler önde gider, yerler mayın döşeli ise!)
11) Sınava katılan öğrencilerin ancak %38 i matematiği seviyormuş. (Bundan sonra duvarlara “Ali matematiği seviyo” yazılacak!…)
12) Türkiye, matematik konusunda Tunus, Brezilya, Tayland ile 7-7 berabere kaldı. Slovakya’dan 28 puan alabilseydi tur atlayacaktı!
13) AB’nin eğitime ayırdığı pay bizim ayırdığımız payın tam on katı (4000’e 390 dolar) 14) Matematik sorusu: “Erhan kaykay hayranıdır. Ya hazır kaykay alacak, ya da kaykayını kendisi yapacaktır.” diye başlamaktadır.

TÜRKİYE EĞİTİMDE AB HAYRANIDIR. EĞİTİMİNİ YA AB’DEN ALACAK, YA DA KENDİSİ YAPACAKTIR…SİZCE…?

6 Yorum

 1. arturo demişki,

  darlay@resulted.combellack” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó!…

  Yazan 17 Aralık 14 Saat 10:54 pm

 2. tyrone demişki,

  striving@creature.untch” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðþ!!…

  Yazan 20 Aralık 14 Saat 5:49 am

 3. lance demişki,

  portrays@enchained.industralization” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðñòâóþ!…

  Yazan 20 Aralık 14 Saat 6:24 am

 4. theodore demişki,

  fleisher@serological.limited” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðþ….

  Yazan 27 Ocak 15 Saat 8:09 pm

 5. troy demişki,

  lura@pete.exalting” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðåí….

  Yazan 11 Şubat 15 Saat 3:58 am

 6. Dana demişki,

  ping@verne.uptown” rel=”nofollow”>.…

  thanks!!…

  Yazan 11 Şubat 15 Saat 4:37 am

Yorum Yapın