Danıştay 1. Dairesi, Çağdaş Tuzla gazetesini mühürleyerek görevini kötüye kullandığı şikayetini işleme koymayan İçişleri Bakanlığı kararını bozdu.

Erol ÖNDEROĞLU’NUN  haberi


İstanbul Tuzla’da yayımlanan Çağdaş Tuzla gazetesinin bulunduğu büroyu mühürleten Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Belediye Başkanı Mehmet Demirci’ye yargı yolu göründü.

Danıştay 1. Dairesi, gazete sahibi Halil Özen’in Belediye başkanı Demirci hakkında “hukuksuz kapatma” iddiasıyla yaptığı suç duyurusuna soruşturma izni vermeyen İçişleri Bakanlığı’nın kararını bozdu.

Geçen yıl, iskansız binada ruhsatsız çalıştığı gerekçesiyle mühürlenen ve dört ay kapalı kalan gazete, 13 Aralık 2007′de bir karşı oyla alınan ve geçtiğimiz günlerde tebliğ edilen kararı kamuoyuna duyurdu.


Mahkeme: Mühürlemeyle kamu gücü kötüye kullanıldı


Gazete yetkilileri İstanbul 7. İdare Mahkemesi’ne kararın iptali için dava açmış, eş zamanlı olarak da Belediye Başkanı ve diğer yetkililer hakkında “görevi kötüye kulanmak” iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu.

7. İdare Mahkemesi, önce yürütmeyi durdurmuş, ardından Belediye Başkanı’nın kamu gücünü kötüye kullandığı ve kapatma işleminin Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olduğuna karar vererek, mühürlemeyi iptal etmişti.


Danıştay, Bakanlık kararını kaldırdı; “suçlama net” dedi


Demirci hakkında “görevi kötüye kullandığı” gerekçesiyle yapılan suç duyurusu ise İçişleri Bakanlığı’nca 26 Temmuz 2007 tarihli bir “işleme koymama kararı” ile reddedilmişti. Böylece savcılığa konuyla ilgili soruşturma izni verilmemişti.

Gazeteci Özen’in başvurduğu Danıştay 1. İdaresi ise, son olarak, şikayet dilekçesinde şikayetçinin belli, şikayet konusu eylemin somut olduğu kişi ve olay belirtildiği, “iddiaların ciddi belge ve bulgulara dayandığı” tespitiyle İçişleri Bakanlığı’nın “işleme konulmama” kararının kaldırılmasına karar verdi. Bu kararla, Demirci için yargılama yolu açılmış oldu.


Gazete yerel, Tuzla’yı ulusal gündeme taşıdı


Çağdaş Tuzla gazetesi, Tuzla’da dokuz yaşında kızların evlenebileceği, kadının iz bırakmadan dövülebileceği, bir erkeğin dört eş alabileceği gibi şer’i hükümleri önerdiği ifade edilen “Aile İlmihali”, Belediye Başkanının SSK yolsuzluğu iddialarını, zehirli varil bulunması, bir sokağa “Cumhuriyet Çıkmazı Sokağı ve Parkı” adının verilmesi ve Tuzla Tersaneleri’nde çalışma koşullarıyla ilgili bir çok iddiayı ulusal gündeme taşımıştı.

http://www.bianet.org/bianet/kategori/bianet/105424/cagdas-tuzla-gazetesini-muhurleyen-baskana-yargi-yolu

4 Yorum

 1. casey demişki,

  beb@surrealist.positively” rel=”nofollow”>.…

  thanks for information….

  Yazan 22 Kasım 14 Saat 12:13 am

 2. Patrick demişki,

  songs@congeniality.image” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó….

  Yazan 24 Kasım 14 Saat 9:54 pm

 3. Fred demişki,

  redheads@reposed.perplexity” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðþ!!…

  Yazan 27 Ocak 15 Saat 3:33 pm

 4. neil demişki,

  recognized@supporters.scottys” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðþ….

  Yazan 07 Şubat 15 Saat 12:53 am

Yorum Yapın