DSP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Hasan Macit, İstanbul Orhanlı ve Akfırat Belde Belediye Başkanları ile ilgili iddiaları Meclis gündemine taşıdı. DSP’li Macit, söz konusu iddialarla ilgili olarak İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına yazılı soru önergesi verdi. Soru önergesinde, son günlerde basında arka arkaya

İstanbul, Tuzla İlçesi, Orhanlı Belde Belediye Başkanı Cemil Ekşi ve

Akfırat Belde Belediye Başkanı Hilmi Yıldız hakkında yolsuzluk haberleri çıktığını hatırlattı. Söz konusu haberlerde Orhanlı Beldesi Belediye BaşkanıCemil Ekşi` nin kendisine, iş ortaklarına ve yakınlarına akaryakıt istasyonları alanları tahsis ettikleri, okul yeri olarak ayrılan arazilerde usulsüzlük yapılarak rant sağlandığı, Akfırat Beldesi Belediye Başkanı Hilmi Yıldız hakkında İmar Kanunu`nun 18. maddesinin usulüne aykırı uygulanması suretiyle yakınlarına ve kendilerine haksız arazi sağlandığı, akaryakıt istasyonu alanları dağıtıldığı ve şu an Akfırat Beldesine bağlı olan Tepeören’in 2004 yılında Orhanlı Belediye`sine bağlı iken bu Belediye tarafından yapılan imar planlarında sahtekarlık yapıldığı iddialarına yer verdi. Macit, Bakan Atalay’a şu soruları yöneltti:

“-Adı geçen her iki Belediye Başkanı hakkındaki bu çok ciddi iddialar Bakanlığınız tarafından araştırılmış mıdır?

-Gerek İstanbul İli Tuzla İlçesi Orhanlı Beldesi Belediye Başkanı Cemil Ekşi, gerekse Akfırat Beldesi Belediye Başkanı Hilmi Yıldız hakkında bu güne kadar inceleme, takip, soruşturma veya herhangi bir yasal işlem başlatılmış mıdır?

-Bakanlığınızca, iddia edilen konularda adı geçen Belediye Başkanlarınca yapıldığı tespiti yapılan suç unsurları varsa inceleme ve soruşturmanın sağlıklı yapılması ve delillerin yok edilmesinin önlenmesi için bu Belediye Başkanlarını görevden almayı düşünmekte misiniz?”

Yorum Yapın