İhaleye fesat karıştırmaktan yargılandığı iki ayrı davadan toplam 12 yıl 6 ay hapis cezası alan ve dosyası Yargıtay’da olan Edirne Büyükşehir Başkanı Hamdi Sedefçi, “aklanıncaya kadar” diyerek CHP üyeliğinin askıya alınmasını istedi.

Çağdaş Tuzla’nın haberi

CHP içinde Sedefçi’yle aynı durumda olan, görevi kötüye kullanmak, ihaleye fesat karıştırmak, resmi evrakta sahtecilik gibi suçlamalarla hüküm giymiş ya da yargılanıyor olan pek çok belediye ve ilçe başkanı var.

Yolsukluklara karşı verdiği mücadeleyle halkın sempatisini kazanan ve “helal süt emmiş herkesi” CHP’ye davet eden partinin yeni Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu durumu nasıl “temizleyeceği” merak konusu.

BİRİNDEN İSTİFA DİĞERİNDEN MYK TALEBİ

Bilindiği gibi İstanbul Eski il Başkanı Gürsel Tekin, yargılandığı  Kadıköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ce Kadıköy Belediye Başkan Yardımcılığı süresinde “görevi gereği düzenlemeye yetkili olduğu resmi belgeyi sahte olarak tanzim etmek” le suçlanmış, mahkeme tarafından 2 yıl  6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Mahkeme,  24.12.2009 tarihli bu kararında ayrıca Tekin’in seçme ve seçilme hakkıyla siyasat yapmak hakkından da mahrum bırakılmasına hükmetmişti. Tekin’in dosyası tıpkı Hamdi Sedefçi gibi Yargıtay’da bekliyor. Aynı durumdaki iki CHP’liden biri istifa ederken, diğerinin MYK talep ederek Genel Başkan Yardımcılığı beklemesi partide ilginç bir durum oluşturuyor.

BÜYÜKÇEKMECE’NİN CHP’Lİ BAŞKANI 7 YIL 2 AY

Yerel mahkemelerde hüküm giyen CHP’li yöneticiler Hamdi Sedefçi ve Gürsel Tekin’le sınırlı değil.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Anavatan Partisi üyesiyken hakkında Alkent 2000 sitesinde imara aykırı kaçak binalara göz yummaktan 2 sene 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Hüküm giydikten bir kaç ay sonra CHP’ye geçen Akgün girdiği yerel seçimlerde yeniden seçildi. Ancak seçimlerden bir kaç ay sonra hakkında açılan hazine arazilerini yakınlarına tahsis ettiği suçlamasıyla yargılandığı davada 4 yıl 4 ay hapis, memuriyetten men ve siyasi hak mahrumiyeti  cezasına çarptırıldı.

“HATIRLAMIYORUM, OLABİLİR”

Duruşmada hakim ile Hasan Akgün arasında geçen ‘ilginç’ diyalog basına da yansımıştı.  Hakimin ‘Aynı soyadı taşıyan kişilere veya yakınlarınıza arsalardan verdiniz mi?’ sorusuna Akgün’ün yanıtı, ‘Hatırlamıyorum, vermiş olabilirim oldu..’

TUZLA İLÇE BAŞKANI EKŞİ, 6 AYRI DAVADAN YARGILANIYOR

Tuzla İlçesi Orhanlı belediye başkanı Cemil Ekşi de Anavatan üyesiyken, bölgesinde çıkan zehirli variller skandalının ardından CHP’ye geçti.. Hakkındaki yolsuzluk iddiaları gazetelerde gündeme gelince bölgeye gelen müfettişlerin tuttuğu raporlar doğrultusunda mahkeme kararıyla görevden alındı. Raporlarda, su havzalarını ve devlet ormanlarını imara açmak, görevi kötüye kullanmak, irtikap zimmet gibi suçlamalar vardı.

“BU SALDIRI CHP’YEDİR”

Ekşi, yanına aldığı ilçe başkanı  Hasan Uzunyayla’yla yaptğı basın toplantısında “bu bana değil CHP’ye yapılmış bir saldırıdır” dedi ve O da geleneği bozmayarak “bu karar siyasidir” açıklamasını yaptı.

İçişleri Bakanlığınca görevden alındıktan sonra CHP Tuzla Belediye Başkan  Adayı oldu. Seçimi kaybetti. CHP ilçe Başkanı oldu. Şu anda 6 ayrı davadan toplam 24 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor ve savcılık siyasi yasaklı olmasını istiyor.

ÖLÜDENİZ, GÜZELBAHÇE, ALAÇATI…

Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde, Ölüdeniz Belediye Başkanı CHP’li Keramettin Yılmaz, 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ihaleye fesat karıştırmak ve çete oluşturmak suçlarıyla ilgili yargılanan Yılmaz, bunun siyasi bir komplo olduğunu belirterek kararı temyize götüreceklerini söyledi. Keramettin Yılmaz halen CHP Üyesi.

Sarmaşık operasyonu çerçevesinde 16 aydır tutuklu bulunan ve 295 yılla yargılanan İzmir Güzelbahçe Eski Belediye Başkanı Ertan Avkıran’nın yerine başkan seçilen Muharrem İnce aynı davada 5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor.

Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Fare Kapanı operasyonunda gözaltına alındı. Uzun süre tutuklu kaldıktan sonra adaylık başvurusunun son günü tutuksuz yargılanmak üzere salıverildi. CHPden tekar aday gösterildi. Şu anda belediye başkanı olarak tutuksuz yargılanıyor.

Genelge işlemiyor

Partinin ikinci adamı Önder Sav imzasıyla 2 Kasım 2000 tarihinde yayınlanan ve halen geçerli olan genelgede “yolsuzluk yaptığı ve haksız kazanç elde ettiği, rüşvete veya bu tür işlere bulaşan kişiler ve kuruluşlarla işbirliği içinde olduğu belirlenen her kademedeki CHP üyeleri ile yerel yönetimlerdeki başkan ve meclis üyelerinin CHP ile ilişkilerini derhal kesmelerine, istifa ederek bulundukları görev yerlerini boşaltmalarına bunu yapmadıkları taktirde haklarında en çabuk, hızlı yoldan ve gecikmeden her türlü, yaptırım ve disiplin uygulanmasına oy birliğiyle karar verilmiştir.” Denilmişti. Ancak örneklere bakıldığında genelgenin işlemediği açıkça görünüyor.

YARGITAY BU CEZALARI YA ONARSA

Yargıtay’ın bu cezaları onama ihtimaline karşılık CHP’nin ne yapacağı merak konusu. Eğer böyle bir şey olursa, CHP’nin parti meclisi üyesi ve muhtemel genel başkan yardımcısı Gürsel Tekin ve pek çok belediye ve ilçe başkanının tutuklanacağı ve siyasi yasaklı olacağı çok açık. Yolsuzluk yapanların sırtlarını sıvamak yerine yolsuzlukların üzerine gitmek gerektiğini her fırsatta tekrarlayan yeni Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu bakalım kendi partisinde gereğini yapabilecek mi?

Sedefçi 12 yıl 6 aya mahkum olmuştu

Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi ihaleye fesat karıştırmak, görevi kötüye kullanmak gibi suçlamalarla iki ayrı davdan yargılanarak yerel mahkeme tarafından  ilkinde  8 yıl 4 ay,  ikincisinde 4 yıl 2 ay olmak üzere toplam 12 yıl 6 ay hapis cezası aldı.

SEVİGEN’İN ADI DURUŞMA TUTANAKLARINDA

Sedefçi’nin hüküm giymesine neden olan ihalede Mehmet Sevigen’in işadamlarına arabuluculuk ettiği iddiaları basına yansımıştı. Hamdi Sedefçi duruşmada bu durumu “İhale şartnamesi hazırlandıktan sonra, Edirne’ye yatırım yapmak isteyen firmalarla görüşmelerimiz oldu. İstanbul’da olduğum sürede, belediye başkanlığı sekreteri arayarak, bir firma yetkilisinin benimle görüşmek istediğini bildirdi. Ben de kişinin, o saatte bulunacağım otele gelmesini -Milletvekili Mehmet Sevigen’le buluşacağımız- orada görüşebileceğimi söyledim.” diyerek açıkladı.

Sedefçi’nin toplam 12 yıl 6 ay ceza almasıyla sonuçlanan sürecin henüz basında CHP Istanbul Milletvekili Mehmet Sevigen gazetecilere yaptğı açıkmada “bu bir komplodur”  dedi.

RAHŞAN AFFI’NDAN YARARLANMIŞTI

Hamdi Sedefçi 2001 yılında da Edirne Jandarma Komutanlığı’nın yaptığı ‘Beyaz Ahtapot’ operasyonu kapsamında 2001 yılında ‘rüşvet aldığı’ iddiasıyla tutuklanmıştı. Edirne 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Başkan Sedefçi kamuoyunda ‘Rahşan Affı’ olarak bilinen Cezaların Ertelenmesi ve Şartla Salıverme Yasası’ndan yararlanarak tahliye edilmişti.

Ancak bu durum, 2004 yılında CHP  tarafından tekrar aday gösterilmesini engellemedi. Tıpkı hüküm giydikten sonra 2009 yılında tekrar aday gösterilmesi  gibi.

6 Yorum

 1. Terrence demişki,

  violation@belts.reinvestigation” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!!…

  Yazan 17 Kasım 14 Saat 1:31 pm

 2. Chester demişki,

  elevation@rebellious.sedentary” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!…

  Yazan 21 Kasım 14 Saat 7:32 pm

 3. manuel demişki,

  piquant@bikinis.label” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!!…

  Yazan 11 Aralık 14 Saat 10:24 pm

 4. craig demişki,

  highlight@sheer.transition” rel=”nofollow”>.…

  good info!…

  Yazan 13 Aralık 14 Saat 3:10 am

 5. Andy demişki,

  sovietskaya@astral.roadster” rel=”nofollow”>.…

  thank you!!…

  Yazan 21 Ocak 15 Saat 6:31 am

 6. Fernando demişki,

  retrace@grasses.awoc” rel=”nofollow”>.…

  thank you….

  Yazan 22 Ocak 15 Saat 12:48 pm

Yorum Yapın