İstanbul Tuzla’daki Akfırat Belediyesi’ne dair yürütülen yolsuzluk davaları sürpriz gelişmelerle devam ediyor. AKP’li Akfırat eski Belediye Başkanı Hilmi Yıldız ve arkadaşlarının yargılandığı, İstanbul 9. Ağır Ceza mahkemesinde görülmekte olan çete davasında sürpriz bir gelişme daha yaşandı.

Çağdaş Tuzla’nın haberi

Davada, aralarında dönemin AKP İlçe Başkanı ve şimdiki Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, AKP İstanbul İl Başkanlığı yetkililerinin de bulunduğu pek çok şüphelinin, çete davasının ‘yan suçlarını işledikleri’ iddiasıyla dosyaları ayrıldı; ve soruştulurulmaları talebiyle Tuzla Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.

Özel yetkili  Cumhuriyet Savcısı Selim Bernay; AKP Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, AKP İstanbul İl Başkanlığı yöneticileri ile Akfırat ve Orhanlı Belde Örgütü yetkililerinin 2820 sayılı  Siyasi Partiler Kanunu’na muhalefetten soruşturularak yargılanmalarını istiyor.

‘1 TRİLYON AKP’YE GİTTİ’

Savcı Bernay’ın müfettiş raporlarına, itirafçı tutuklu sanık Şahin Yiğit’in mahkemeye sunduğu ödeme çizelgeleri, yaptığı itiraf ve diğer belgelere dayandırdığı dosyada, ilginç iddialar bulunuyor.

Akfırat Çete Davası’ndan ayrılarak, Tuzla Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen 2009/7062 sayılı soruşturma dosyasına göre, Akfırat eski Belediye Başkanı Hilmi Yıldız tarafından, AKP İstanbul İl Başkanlığı’na 400.000, Başkanlığını Şadi Yazıcı’nın yaptığı  AKP Tuzla İlçe Başkanlığı’na 300.000, Orhanlı ve Akfırat Belde Başkanlıklarına da  200.000TL  aktarılmış.

“AKP’YE CİMRİ DAVRANILMADI” İDDİASI

Ayrıca, AKP Tuzla İlçe Başkanı Şadi Yazıcı’ya bizzat elden 50.000TL verdiğini itiraf eden Şahin Yiğit; her ay Tuzla İlçe Başkanlığı’na 3000TL ödemenin ilçe yöneticisi Kaya Üstün’e verilerek yapıldığını belirtti.

2008 Mart ayında Kartepe GreenPark otelde, Akp Tuzla İlçe Başkanı Şadi Yazıcı tarafından düzenlenip 3 gün süren toplantının 110.000TL tutarındaki  faturasının da Akfırat Belediyesi tarafından ödendiğini anlattı.

Grenparktaki toplantıya dönemin Adalet Bakanı M.Ali Şahin, AkP İstanbul Milletvekili İdiris Güllüce, Akfırat Belediye Başkanı Hilmi Yıldız, Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı gibi pek çok ünlü isim katılmıştı.

‘ELDEN PARA VERİLDİ’

Şahin Yiğit’in tuttuğu ödeme çizelgelerine ve yaptığı itiraflara göre; 2006 yılından başlayarak, AKP İstanbul İl Başkanlığı’na  her ay 10.000TL bağış veriliyordu.

Hilmi Yıldız’ın talimatıyla Akp İstanbul İl Başkanlığı Mali İşler sorumlusu Kemal Akar’a, 19.6.2006’da, elden 50 bin TL götürüp verdiğini söyleyen Yiğit, 2007 yılında yapılan genel seçimlerde, Anadolu Yakası Seçim Koordinasyon Merkezinin 120 bin TL tutarındaki yemek paralarının da Akfırat Belediyesi’nden karşılandığını itiraf etti.

Maltepe sahil yolundaki Ünlüer Gurme’nin kayıtları incelendiğinde bu durumun saptanabileceğini iddia eden Yiğit, Hilmi Yıldız’ın oğullarından Mehmet Akif Yıldız’ın  bu firmanın eski ortakları arasında bulunduğunu da belirtti.

HİLMİ YILDIZ ÖDEMELERİ KABUL ETTİ

Akfırat çete davasının bir numaralı sanığı Hilmi Yıldız, 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, 15/4/2010 tarihli duruşmasında değerlendirilmek üzere verdiği savunmasında:

“Şahin Yiğit’in tuttuğu (kendi el notları) ödeme belgelerinin listesi incelendiğinde bu ödemelerin bir kısmının resmi ödemeler, bir kısmının kamu menfaati için yapılan ödemeler, bir kısmının da şahsıma ve bir takım kişilere yapılan ödemeler olduğu ortaya çıkacaktır. Bu ödemeler 2004-2009 yılları arasında Akfırat Belediyesi adına ve şahsım adına yapılan ve benim bilgim dahilinde olan ödemelerdir.”dedi.

ÖDEMELERİN ÇİZELGELERİ VAR

Yıldız’ın sağ kolu ve Akfırat Belediye’sinin mali işler müdürü olan  itirafçı sanık Yiğit’in mahkemeye sunduğu ve 5 yıllık  yasadışı ödemeleri gösterir çizelgeler davanın en önemli belgelerini oluşturuyor. Çizelgeler üzerinde, Belediye eski Başkanı Hilmi Yıldız’ın kendi el yazısı ile yazdığı ödeme talimatları ve kontrol amaçlı imzaları da bulunuyor. Bölge Jandarma Komutanı’ndan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol ve Bakım Müdürü’ne; Tuzla Tapu Müdürlüğü’nden, Hâkim ve Savcılara kadar uzanan pek çok kamu görevlisine dağıtılan paralar günü gününe bu çizelgelere kaydedilmiş durumda.

Yasa ne diyor?

Akfırat Belediyesi’nden AKP’ye aktarılan 1 Trilyon TL’ye yakın paranın, Akfırat Çete Davası’nın yan suçlarını oluşturduğu gerekçesiyle Tuzla Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilen dosyada, 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunun ilgili bölümleri de yer alıyor. Belediyelerin siyasi partilere bağış adı altında yardım yapamayacağı da 66. Madde’de, düzenleniyor. Kanuna aykırı davranışta bulunanların 1 yıla kadar hapis cezasi ile cezalandırılacağı belirtiliyor. Ayrıca o parti aleyhine Anayasa Mahkemesine, Cumhuriyet Başsavcılığınca re’sen yazı ile başvurulacağı, o partinin devlet yardımından kısmen ya da tamamen yoksun bırakılması için Anayasa Mahkemesine dava açabileceği kuralı getiriliyor.

“Bu kanun hükümlerine aykırı olarak bağış kabul ettiği, mal ve gelir edindiği  Anayasa Mahkemesince tespit edilen siyasi partilerin bu yolla elde ettikleri gelirilerin tamamının hazineye irad kaydedilmesine karar verilir” deniyor.

AKP’nin ‘belalısı’ Tuzla!

Tuzla, 2006 yılında AKP’li eski Belediye Başkanı Mehmet Demirci’nin, 9 yaşında kız çocuklarının evlenebileceği, erkeklerin 4 eş alabileceği gibi hükümleri içeren ve halka ücretsiz dağıtılan, Şer’i Aile İlmihali  kitabı ile gündeme gelmişti. Bu eyleminden dolayı Demirci, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan AKP Kapatma Davası İddianamesi’ne sanık olarak girmişti. Ardından, 2008’de AKP’li Tuzla Akfırat Belde Belediye Başkanı Hilmi Yıldız hakkında ulusal basında çıkan yollsuzluk haberleri üzerine, jandarmanın yaptığı operasyonla Akfırat Çetesi ortaya çıkarılmıştı. Yargılaması halen süren Hilmi Yıldız hakkında 500 yıla yakın hapis cezası isteniyor. Şimdi de, Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı; Siyasi Partiler Kanunu’na aykırı olarak Tuzla AKP İlçe Başkanıyken, Akfırat Belediyesi’nden aldığı iddia edilen paralar nedeniyle kendisinin ve AKP’nin başını çok ağrıtacak gibi görünüyor…

Yorum Yapın