Tuzla’da 2006’da bulunan zehirli varillerin araştırılması için TBMM’de önerge verildi. Meclis Araştırma Komisyonu kurulması için DSP İstanbul Milletvekili Jale Ağırbaş tarafından hazırlanan önergeye CHP’li vekiller de destek verdi.

Çağdaş Tuzla’nın haberi


DSP Tuzla İlçe Örgütünce, “Arıtmanın kokusuna ve zehirli varillere hayır” kampanyası çerçevesinde toplanan 20.000 imzanın TBMM Başkanı Şahin ve İnsan Hakları  Kurulu’na ulaştırılmasının ardından, DSP İstanbul Milletvekili Ayşe Jale Ağırbaş’ın önerisiyle konuyla ilgili bir araştırma komisyonunun mecliste kurulması için  toplanan imzlalar Meclis Başkanlığı’na sunuldu.
Tuzla’da toplanan imzaların kendisine sunulduğu daha önceki kabulde konuşan TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, “DSP’nin Tuzla’daki çevre kirliliği konusunda araştırma komisyonu kurulması için öncülük yapabileceğini” belirterek; “İnanıyorum ki her partiden arkadaşımız bu önergenin altına imza koyar. Bu komisyon yerinde inceleme yaparsa kamu kurum ve kuruluşlarını etkileme, yönlendirme ve onların bir an önce daha ciddi önlemler almasını teşvik eder” diye konuşmuştu.
GÜÇLÜ KANITLAR MEVCUT
Yeterli sayıdaki milletvekilinin imzasıyla TBMM’ye sunulan önergede, Tuzla’daki sanayileşmeye bağlı çevre kirliliğine, kokuya ve artan kanser vakalarına dikkat çekilerek, “Tuzla’da kirlilik artarak devam etmekteyken, toprak altında zehirli variller bulunduğuna dair güçlü iddialar ve kanıtlar da mevcuttur. Bu iddiaların araştırılması gerekmektedir. Tuzla’da geniş çaplı bir araştırma yapılmalı, yer altında hala durduğu iddia edilen variller ortaya çıkarılmalıdır. Zehirli varillerin sahipleri bulunarak, bu işte parmağı olan, görevini, sorumluluğunu yerine getirmeyen makam ve merciler ile bugüne kadar görevini yapmayan ilgili kamu kuruluşları yöneticileri en ağır cezalara çarptırılmalıdırlar” denildi.
DSP Tuzla İlçe Örgütünce düzenlenen kampanya sürecinde CHP İlçe Başkanı Cemil Ekşi, dönemin İl Başkan Yardımcısı Hasan Uzunyayla ve beraberindeki yaklaşık 30 kişi bellerinde silahlarla DSP standını basmış, kadın çocuk demeden imza toplayan gönüllüleri darp etmişti. DSP Tuzla İlçe Başkanı Halil Özen; 10, eşi; 7 ve oğlu; 5 günlük darp raporları almıştı.
Hatırlanacağı üzere, CHP Tuzla İlçe Başkanı Cemil Ekşi, binlerce zehirli varilin toprak altından çıkarıldığı dönemde Orhanlı belde belediyesinin 10 yıllık belediye başkanıydı.
CHP’li Ekşi ve Uzunyayla’nın kampanya konusundan “hoşlanmamalarına” rağmen, CHP milletvekilleri Meclis’te Tuzla halkına destek vererek gerekli imzaları tamamladı. Önerge Meclis’te oylandıktan sonra kurulacak araştırma komisyonu Tuzla’daki sanayi kirlenmesini, arıtmanın kokusunu ve Orhanlı’da bulunan zehirli varilleri incelemekle kalmayıp, hala toprağın altında gömülü olduğu ciddi olarak iddia edilen yeni varillerin çıkarılması için de harekete geçecek.

“Özilhan’ın arazisinde bulundu” iddiası

Tuzla’nın Orhanlı beldesinde, topraktan zehirli variller fışkırıyor. Beldede, Anadolu Ecopack adlı firmaya ait araziye gömülmüş zehirli variller bulundu. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün denetiminde Tuzla Belediyesi’ne ait iş makinaları tarafından yürütülen kazılar halen devam ediyor.
Benckiser fabrikasının hemen yanında bulunan Anadolu Ecopack arazisinin Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan’a ait olduğu iddia ediliyor. Tuzla’nın Orhanlı beldesinde 20 Mart 2006’da toprağa gömülü halde yüzlerce zehirli varil bulunmuş, sonrasında yapılan araştırmada varildeki atıkların kanserojen madde içerdiği belirlenmişti.

Dilovası’ndaki yeni tehlike: Zehirli çamur

Sanayİ kuruluşlarının yol açtığı hava ve çevre kirliliğiyle mücadele eden Dilovası’nda şimdi de zehirli atık çamuru tehlikesi var. Dilovası’nda bulunan Tavşancıl-Çerkeşli köyü arasındaki bölgeye, 80 kamyon endüstriyel nitelikli arıtma çamuru döküldüğü belirlendi.
Çamurdaki zehirli bileşenlerin yağmurla toprağa ve suya karışması olasılığı yüzünden tehlike büyük. Yapılan incelemede çamurun arasında etiketler bulundu. Bu etiketlerden üç ayrı firmaya ulaşıldı. Firmalar çamuru aynı bertaraf tesisine teslim ettiklerini bildirdi. Şimdi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ekipleri hem bu bertaraf tesisini hem de üç firmayı inceliyor.

3 Yorum

 1. Evan demişki,

  aunts@gores.gorging” rel=”nofollow”>.…

  thanks for information….

  Yazan 25 Kasım 14 Saat 3:58 am

 2. Kent demişki,

  ills@wealth.adjourns” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!!…

  Yazan 17 Aralık 14 Saat 12:59 pm

 3. Tyrone demişki,

  normalize@generating.molars” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó!!…

  Yazan 08 Şubat 15 Saat 12:14 am

Yorum Yapın