İstanbul’un gözde alışveriş merkezlerinden Nişantaşı City’s’in imar artışını durdurmak için açılan davada görevlendirilen bilirkişiler, şirket yetkililerinin gazabına uğradı. Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) öğretim üyeleri Ali Kılıç, Töre Seçilmişler ve Ercan Koç’un oluştuğu bilirkişi heyeti, verdikleri raporda

Çağdaş Tuzla’nın haberi

inşaatın okul arazisine yapıldığını, bölgeye trafik yoğunluğu getirdiğini, emsal değerinin 8 olmasının bölgedeki yapı yoğunluğunu artıracağını belirtti. Bunu takiben; önce haklarında hapis cezası istemiyle suç duyurusunda bulunuldu, ardından da tazminat davası açıldı. Üstelik, mahkemenin bilirkişilerin raporu doğrultusunda karar vermesi ve şirketin danıştaya yaptığı itirazın reddedilmesi bu davaları durdurmadı.

OKUL ARAZİSİNE AVM İNŞAATI
Olay, 2005’de Nişantaşı’nın en gözde yerlerinden Şişli Terakki Vakfı’nın arazisine alışveriş merkezi yapılmasına karar verilmesi ile başladı. 13 Temmuz 2005’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) 1/5 binlik imar planını değiştirerek buradaki okul arazisini ticaret alanı ilan etti. Ardından bu araziye Nişantaşı City’s AVM inşaatına başlandı. İnşaatın başlamasının ardından dönemin CHP Belediye Meclisi Grupbaşkanvekili Kemal Akar, imar planındaki değişikliğin iptali için mahkemeye başvurdu.
İstanbul 3. İdare Mahkemesi açılan bu dava üzerine YTÜ öğretim üyelerinden Ali Kılıç, Töre Seçilmişler ve Ercan Koç’u bilirkişi olarak belirledi. Bilirkişiler verdikleri raporda inşaatın okul arazisine yapıldığını, bölgeye trafik yoğunluğu getirdiğini, emsal değerinin 8 olmasının bölgedeki yapı yoğunluğunu artıracağını belirttiler. İstanbul 3. İdare Mahkemesi 16 Ocak 2008’de alışveriş merkezinin açılışından iki gün önce plan tadilatını iptal etti. Ardından Danıştay’da mahkemenin kararını onayladı.

‘RAPORU VEREN PARASINI ÖDESİN
Bu gelişmelerin ardından Nişantaşı City’s alışveriş merkezinin sahibi İstanbul Gayrimenkul A.Ş’nin avukatı Altın Mimir tarafından İstanbul Sulh Hukuk Mahkemesi Hâkimliğine yapılan başvuruda raporu hazırlayan bilirkişilerin yargılanması talep edildi. 3 Mayıs 2010’da yapılan başvuruda müvekkillerinin bu rapor sonrasında davanın kaybedilmesi ve çıkan haberler yüzünden büyük zarara uğradığı, “AVM’de yer alan kiracıların büyük bir kısmının erken tahliye yoluna gittikleri” gerekçesiyle bilirkişiler hakkında maddi tazminat talebinde bulunuldu. Bu başvururunun ardından başlayan davanın ikinci duruşması 3 Mayıs 2011 tarihinde yapılacak.

‘DAVA YILDIRMA AMACI TAŞIYOR’
Bilirkişilerse yaptıkları savunmada; ‘çeşitli davalarda binin üzerinde rapor hazırladıklarını’, raporların bağlayıcılığının olmadığını, teknik nitelikteki bu raporlar hakkında son kararınsa mahkemelere ait olduğunu  belirtti.
Bu güne dek, verdikleri bütün raporlarda: ‘kamu yararını gözetmekten başkaca bir amacımız olmadı ve bundan sonra da olamaz’ diyen bilirkişi heyeti, haklarında açılan bu davaların kendilerin yıldırma amacı taşıdığını ama kendilerinin yılmadan görevlerini yapmaya devam edeceklerini belirtti.

Bu AVM  kaçak ve yıkılması gerek…

Nişantaşı City’s hakkında çeşitli davalar açan Şişli Belediye Meclis Üyesi Dursun Çaltı, davayı değerlendirdi: “Şimdiye kadar bir bilirkişiye dava açıldığını ilk defa duydum. Bu alışveriş merkezi okul arazisine yapılmış kaçak bir binadır. Diğer binalara bakın 7 katlıdır. Bu 17 katlıdır. Buraya alışveriş merkezi yapılması Fatma Girik’in başkanlığı döneminde bizim önümüze geldi. Biz reddettik. Daha sonra Mustafa Sarıgül ve Büyükşehir bunu kabul etti. Ama bilirkişilerin verdiği rapor üzerine mahkeme ve Danıştay iptal etti. Bina sahipleri bu karara itiraz etti. Ama artık bina kaçak bir binadır ve yıkılması gerekiyor”

2 Yorum

 1. Robert demişki,

  herbert@wailing.outn” rel=”nofollow”>.…

  good info!!…

  Yazan 08 Aralık 14 Saat 1:37 pm

 2. Ian demişki,

  underpaid@ladgham.pensioner” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info!!…

  Yazan 20 Aralık 14 Saat 10:07 pm

Yorum Yapın