Yaklaşık 2 hafta önce; DSP İstanbul Tuzla örgütünün açtığı “Tuzla’da zehirli varillere hayır” imza standının CHP İl Başkan Yardımcısı Hasan Uzunyayla, CHP Tuzla İlçe Başkanı Cemil Ekşi ve beraberindeki bellerinde silahlar 30 kişi tarafından basılması olayının yankıları sürüyor.

Çağdaş Tuzla’nın haberi


Konunun takipçisi olan DSP’nin tutanaklarına göre; konuyla ilgili açıklama beklenen CHP İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek’ten şaşırtan bir yorum geldi: Ne var bunda?  Bu önemli birşey değil, bugün herkesin belinde  silahı var!
ÖZÜR BEKLERKEN SAVUNMA GELDİ
DSP Örgütü’nün Tuzla’da “Arıtmanın kokusuna zehirli varillere artık yeter!” kampanyası çerçevesinde imza toplarken, standlarının  yaklaşık 30  CHP’li tarafından basılması iki parti arasında siyasi krize yol açtı. Konuyu görüşmek için bir araya gelen DSP İl Başkanı Avukat Ercüment Tahiroğlu ve CHP İl Başkanı Berhan Şimşek arasındaki ilginç diyaloglar yaşandığı bildirildi. Görüşmeye katılan DSP İl Başkanı ve üç yardımcısı tarafından imza altına alınan tutanağa göre, görüşmeye Şimşek’in olayı  hafife alan ve hatta savunan yaklaşımı damgasını vurdu.
‘KALEMŞÖR DE SİLAHŞÖR DE BİRDİR’
DSP İl Başkanlığı tarafından  genel merkeze de iletilen tutanağa göre; saldırıyı “kişisel husumet” olarak değerlendiren Berhan Şimşek, Tuzla DSP İlçe Başkanı’nın gazeteci olduğunu vurgulayarak CHP İlçe Başkanı Cemil Ekşi hakkında uzun süredir yayın yapıldığını belirtti. Buradan yola çıkan Şimşek, “Kalemşör de, silahşör de benim için birdir!” dediği tutanağa yansıdı. DSP İl Başkanı’nın toplantıda CHP’nin kampanya süresince ortamı her gün yavaş yavaş gerdiği, DSP’nin 30 pankartının CHP’liler tarafından bir gecede kesildiği kampanyada çalışan gençlere CHP’lilerce sözlü saldırıda bulunulduğu, olay gecesi DSP imza standının arkasına pankart asmaya kalkışmaları iddialarına karşı ise “Kurşun pankartlada atılır, namludan da çıkar… İkisi de mermi atmaktır!” dediği de tutanağa yansıyan ifadeler arasında.
‘ŞİMŞEK’İN ANLAYIŞI, OLAYDAN VAHİM’
12 Eylül darbesinden sonra DİSK’in avukatlığını yapan ve İnsan Hakları Derneği kurucuları arasında da bulunan DSP İl Başkanı Ercüment Tahiroğlu’nun görüşmeden sonra tam bir şok yaşadığı ve çevresindekilere Berhan Şimşek’in tavrı için “CHP İlçe Başkanı ve İl Başkan Yardımcısı’nın davranışı çok vahim. Ancak Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı olarak Berhan Şimşek’in tavrı bundan da vahim. CHP’nin İstanbul İl Başkanı nasıl olur da eli kalem tutanla eli silah tutanı aynı kefeye koyabilir? Bu nasıl bir demokrasi anlayışdır?” dediği ifade edildi.

Tartışma yaratan baskında aile boyu şiddet vardı

HATIRLANACAĞI üzere DSP ilçe örgütünce düzenlenen çevre kampanyasında DSP standı başlarında CHP İl Başkan Yardımcısı Hasan Uzunyayla ve CHP Tuzla İlçe Başkanı Cemil Ekşi olduğu halde bellerinde silahlar 30 kadar  kişi tarafından basılmış, olayın kamera görüntüleri basına yansımıştı. Baskında darp edilen DSP İlçe Başkanı Halil Özen 10 gün, eşi Hülya Özen 7 gün, 17 yaşındaki oğulları Deniz Özen ise 5 gün iş göremez raporu almıştı.  Saldırıda tesadüfen orada bulunan ve korumak için DSP ilçe Başkanı Halil Özen’in önüne geçen CHP Eski İlçe Yöneticisi Hulusi Yalçın’ın elinden kesici bir aletle yaralanması olayın ciddiyetini göstermişti.

Zehirli variller başkanlık koltuğundan etmişti
DSP İlçe Örgütünün düzenlediği çevre kampanyasında zehirli variller dosyasının yeniden açılması da talep edilmiş, toplanan imzalar 20 bini aşmıştı. Baskını gerçekleştirenlerden CHP İlçe Başkanı Cemil Ekşi, zehirli variller bulunduğunda beldenin belediye başkanıydı. Ekşi, aynı zamanda gazeteci de olan Halil Özen’in ortaya çıkardığı yolsuzluk dosyalarının ardından görevden alınmıştı. Ekşi şu anda 6 ayrı davadan toplam 29 yılla yargılanırken, savcılıkta  açılmayı bekleyen zimmet,
irtikap gibi suçlamalarla 3 ayrı dava daha bulunuyor.

Berhan Şimşek ve ‘saldırı failleri’nin tanışıklığı
BELEDİYE Başkanlığı döneminde yaptığı iddia edilen yolsuzluk dosyalarının ardından mahkeme kararıyla görevden alınan Cemil Ekşi’nin “zor zamanlarında” düzenlediği basın toplantılarında Berhan Şimşek her zaman kendisinin yanındaydı. Daha sonra Ekşi’nin seçildiği ilçe kongresinde, kürsüde “Bize Deniz Gezmişleri, Uğur Mumcuları anlatacak ilçe başkanı lazım. Sen bunları bize anlatabilecek misin Cemil Ekşi?” diye soran delege Hasan Albayrak’ı karga tulumba salondan atılırken, sinemografisinde Deniz Gezmiş rolü de bulunan Berhan Şimşek divan başkanıydı.
Baskında “öncü rolü” oynayanlardan CHP İl Başkan Yardımcısı Hasan Uzunyayla ise, Gürsel Tekin’in başkanlıktan düşmesi için istifa eden il yöneticilerinden biriydi. İstifaların ardından Gürsel Tekin’in İl Başkanlığı düşmüş, yerine Berhan Şimşek atanmıştı.

‘Şimşek’e gerçek Ekşi’yi tanıtmaya hazırım’

CHP İl Başkanı Berhan Şimşek’in saldırıyı değerlendirme biçimiyle ilgili bir açıklama yapan DSP İlçe Başkanı Halil Özen: “Sayın Şimşek unutmasın ki, bu topraklarda kalem tutanlar her zaman silah tutanlar tarafından öldürülmüştür. Olayı ‘kişisel’ olarak değerlendiren Berhan Şimşek’e buradan meydan okuyorum. İstediği mecrada belinde silahla kadınların, çocukların olduğu standığı basan kendi yardımcısı Hasan Uzunyayla ve İlçe Başkanı Cemil Ekşi’nin dosyalarını tartışmaya hazırım. Zehirli varillerden başlayarak, yargılandığı davalara kadar…AKP’yle yaptıkları işbirliklerine kadar… Sayın Şimşek belki o zaman olay ‘kişisel’ mi ‘toplumsal’ mı daha sağlıklı karar verir. İl Başkanımız Sayın Tahiroğlu’nun tüm endişelerini paylaşıyorum. Bir il başkanı kameralarla sabit olan, kadınların gençlerin darp edildiği bu baskını bu kadar ‘normal’ karşılarsa kendi yardımcısı ve ilçe başkanı ne yapmaz?”

4 Yorum

 1. leslie demişki,

  masson@unwomanly.beckoned” rel=”nofollow”>.…

  good….

  Yazan 20 Kasım 14 Saat 9:33 am

 2. Travis demişki,

  confucian@hysterical.flatter” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!!…

  Yazan 21 Ocak 15 Saat 4:54 am

 3. lewis demişki,

  aid@applicability.calibration” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ çà èíôó….

  Yazan 31 Ocak 15 Saat 4:55 pm

 4. Lawrence demişki,

  incisive@disunion.sapped” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó!!…

  Yazan 31 Ocak 15 Saat 5:30 pm

Yorum Yapın