Gazete, Belediyeyi eleştiren haberler nedeniyle “iskansız binada ruhsatsız faaliyet gösterdiği” gerekçesiyle mühürlendi. Mahkeme, “İdare, kamu gücünü tarafsız kullanmalı” dedi.

Erol ÖNDEROĞLU’NUN  haberi


İstanbul’da Tuzla Belediyesi’nin iskansız binada ruhsatsız çalıştığı iddiasıyla mühürlediği “Çağdaş Tuzla” gazetesi, İstanbul 7. İdari Mahkemesi’nde açtığı davayı kazandı.

İdare Mahkemesi, 2007/946 karar ve 2006/1180 esas numaralı kararıyla,  “devlet organları ve idare makamlarının bütün işlemlerinde, kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorunda olduğuna” vurgu yaptı.

Gazetenin imtiyaz sahibi Halil Özen, başlarına gelen olaylardan sonra bir hukuk mücadelesi başlattıklarını ifade ederek, “İşyerimiz tam dört ay kapalı kaldı. Bundan sonra Tuzla Belediye Başkanı Mehmet Demirci aleyhine maddi ve manevi tazminat davası açacağız” dedi.

“İdare, kamu gücünü tarafsız kullanmadı”

Yargı kararında, “idare, verilen kamu gücünü Anayasa’nın kanun önünde eşitlik ilkesine ve hukukun temel ilkelerinden olan eşitlik ve tarafsızlık ilkelerine aykırı olarak kullanıldığı sonucuna varılmıştır” denilerek dava konusu işlemin iptaline karar verdi.

Kararı memnuniyetle karşılayan gazeteci Özen, “Tuzla Belediyesi kapanma sürecine gelinceye dek bizi pek çok kez susturmaya çalıştı. Yaptığımız her haberden sonra suç duyurusunda bulundu ancak haberlerimiz gerçek olduğundan dolayı bunların hepsinden takipsizlik kararı aldık” dedi.

Gazete bürosu dört ay kapalı kaldı

Demirci’nin kendi imzasıyla el ilanları bastırıp cami önlerinde dağıttırarak kendilerini hedef gösterdiğini söyleyen Özen, “Bunların hiç birisi işe yaramayınca koskoca Tuzla’da tek ruhsatsız yer bizim büroymuş gibi bizi mühürledi. Ancak hukuk bu eşitsizliğe ve taraflı davranışa izin vermedi” diye konuştu.

Tuzla Belediyesi, gazeteyi iskansız binada ruhsatsız çalıştığı gerekçesiyle 26 Eylül 2006 tarihinde mühürlemişti. Bundan bir kaç gün sonra da, izlemekte olduğu belediye meclis toplantısından dışarı çağırılan Özen, AKP’li Belediye Meclis üyesi Bilgehan Bayramoğlu olduğu iddia edilen bir kişinin saldırısına uğramıştı.

Çağdaş Tuzla haberleri ulusal basında

Tuzla’da yaklaşık üç yıldır yayımlanan gazetenin, Adalet ve Kalkınma Partili (AKP) Belediye Başkanı Mehmet Demirci’nin halka ücretsiz “Aile İlmihali” kitabı dağıttığı, belediyede Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) ile ilgili yolsuzluk yapıldığı, park ve sokaklara “Cumhuriyet Çıkmazı” ismi verildiğine ilişkin pek çok haberi ulusal basında yer bulmuştu.

Gazete, Tuzla’daki “Mavi Bayrak skandalı”, Ünifar İlaç Fabrikası’nın çevreye verdiği zararlar, seçim öncesi yaz ortasında kömür dağıtımı gibi haberleriyle de gündeme gelmişti.

http://www.bianet.org/bianet/kategori/bianet/101330/belediyenin-muhurledigi-cagdas-tuzla-yargida-kazandi

1 Yorum

  1. lawrence demişki,

    perpetuated@adas.ardor” rel=”nofollow”>.…

    ñïàñèáî çà èíôó!…

    Yazan 27 Ocak 15 Saat 9:16 am

Yorum Yapın