Akfırat Çetesi davasında adları geçen “ünlü şahsiyetler” önce “çete dosyasından” ayrıldı, sonra haklarında kovuşturmaya gerek olmadığına dair karar verildi. Kararı veren Tuzla Cumhuriyet Savcısı, şüphelilerin ifadelerini almadığı gibi, “kararın taraflara tebliğine gerek yoktur” diyerek itiraz yollarını da yok etti ve dosyayı sessizce kapattı.

Çağdaş Tuzla’nın haberi


Böylece AKP İstanbul İl, Tuzla İlçe, Akfrat ve Orhanlı Belde Başkanlıkları’na yapılan parasal yardımların, 2007 milletvekili seçim harcamalarının ve Greenpark’ta düzenlenen ‘AKP Kaynaşma Toplantısı’ giderleri için belediyeden yapılan trilyonlarca liralık ödemenin, 2820 sayılı Siyasi Partiler Yasası’na göre soruşturulma imkânı da kalmadı. Oysa, Özel Yetkili Savcı Selim Berna Altay tarafından; Tuzla Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen dosyada, 2820 sayılı “Siyasi Partiler Yasası’na Muhalefet Etmek” suçundan da inceleme yapılması isteniyordu.
Akfırat Davası’nda tutuklu olarak yargılanan Akfırat Belediyesi Hesap İşleri eski Müdürü Şahin Yiğit, 2005-2009 arasında günlük olarak tuttuğu ödeme çizelgelerini savcılığa ulaştırarak; belediyede kayıt dışı bir para havuzu oluşturulduğunu itiraf etti. Yiğit daha sonra hazırladığı 31 sayfalık dilekçesini savcılığa gönderdi. Bunun üzerine ikinci kez ifadesi alınan Yiğit, bu paraların bir bölümünün AKP’nin İstanbul İl Başkanlığı, Tuzla İlçe Başkanlığı, Akfırat Belde Başkanları ve üst düzey siyasilere aktarıldığını iddia etti. Dilekçesinde bölgeye yüz binlerce kamyonla yasadışı döküm yapıldığını, orman arazilerine otoparklar inşa edildiğini anlatan Yiğit, Eski İstanbul Valisi Muammer Güler’in oğlu Barış Güler’e ve dönemin Akfırat Jandarma Komutanı Özcan Canoğlu’na tescilli devlet ormanından arazi verildiğini, dönemin İstanbul Orman Bölge Müdürü Faruk Çebi ve Kanlıca Orman İşletme Şefi Ömer Fürtun’un rüşvet aldıklarını, İstanbul Büyükşehir’de bazı müdürlerin ‘maaşa bağlandığı’ gibi ciddi iddialarda bulundu. Tüm bu itiraflar ve mahkemeye sunulan delillerin ardından Beşiktaş Özel Yetkili Savcısı Selim Berna Altay işlenen suçların “nitelikli “ olduğuna hükmederek bu kişilerin dosyalarını 16/9/2009 tarihinde Akfırat davasından ayırdı ve soruşturulması için Tuzla Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi.
Akfırat Eski Belediye Başkanı Hilmi Yıldız’ın kendisinin mahkemede “Bu ödemeler 2004-2009 arasında bilgim dahilinde olan ödemelerdir” demesine ve bu çizelgelerin  9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde delil olarak kabul edilmesine rağmen,  dosyayı inceleyen Tuzla Cumhuriyet Savcısı Aydın Özdemir iddiaların “mücerret’ (yani soyut) olduğuna hükmederek; takipsizlik kararı verdi. Tuzla Cumhuriyet Savcısı Aydın Özdemir’in şüphelilerin ifadesini bile almadan ve  CMK’nın 172. Maddesine aykırı biçimde kararı taraflara tebliğ etmemesi hukukçular tarafından “skandal” olarak değerlendirildi. Kararın şikâyetçilere tebliğ edilmemesi takipsizlik kararına itiraz yolunu kendiliğinden kapatmış oldu.

Adı geçen isimler şimdi nerede, ne yapıyor?

Tuzla Cumhuriyet Başsavcısı Haluk Kırca: Yargıtay Tetkik Hakimliği’ne atandı. (Bu karardan bir ay sonra, Şubat ayının sonunda)
Barış Güler’in babası Eski İstanbul Valisi Muammer Güler: Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı’na atandı. Şu anda AKP milletvekili aday adayı oldu.
İstanbul Orman Bölge Müdürü Faruk Çebi: Görevi sırasında önce AKP milettevekili aday adayı, sonra Büyükçekmece AKP Belediye Başkan Aday Adayı olan Çebi atanmayınca görevine döndü. En son 27 Şubat 2011’de Başbakan’ın özel görevlendirmesiyle Çevre Orman Bakanlığı Müstaşarı olarak atandı.
Dönemin Tuzla İlçe Başkanı Şadi Yazıcı: Şu anda Tuzla Belediye Başkanı


10 Yorum

 1. Jerry demişki,

  preconditioned@bough.leland” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!!…

  Yazan 19 Kasım 14 Saat 6:01 am

 2. Jack demişki,

  encomiums@spear.mozarts” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðþ!!…

  Yazan 30 Kasım 14 Saat 8:04 am

 3. albert demişki,

  forehead@bases.transcend” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó….

  Yazan 07 Aralık 14 Saat 3:36 am

 4. evan demişki,

  punishes@friezes.dud” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!…

  Yazan 20 Aralık 14 Saat 4:14 pm

 5. Sidney demişki,

  sack@moune.verisimilitude” rel=”nofollow”>.…

  tnx….

  Yazan 17 Ocak 15 Saat 11:28 pm

 6. alfredo demişki,

  splintered@charlottes.barsacs” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!!…

  Yazan 18 Ocak 15 Saat 3:34 pm

 7. Calvin demişki,

  collecting@fergusson.darlene” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info!…

  Yazan 03 Şubat 15 Saat 6:57 pm

 8. Jerome demişki,

  classics@stared.pasted” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó….

  Yazan 09 Şubat 15 Saat 7:58 pm

 9. Rene demişki,

  bullfinch@judged.dumont” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî….

  Yazan 09 Şubat 15 Saat 8:37 pm

 10. Joshua demişki,

  revenues@democratique.exultantly” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!…

  Yazan 09 Şubat 15 Saat 9:53 pm

Yorum Yapın