Tuzla Belediye Başkanı Demirci ve belediyenin icraatlarını eleştiren Çagdaş Tuzla gazetesi sahibi ve yazı işleri müdürü Özen hakkında şu ana kadar bir dava açıldı, iki de şikayet var. CHP, medyayı suçlayan Demirciyi hem Meclise hem yargıya taşıdı.


Erol ÖNDEROĞLU’nun haberi

Tuzla Belediye Başkanı Mehmet Demirci ve Tuzla Belediye Başkanlığı, ulusal basına da taşınan “Aile İlmihali” kitabıyla ilgili 30 Nisan’da yayımlanan “Tuzla Belediyesi Şeriat mı Öneriyor?” başlıklı haber nedeniyle “Çağdaş Tuzla” gazetesi sahibi ve yazı işleri müdürü Halil Özen hakkında suç duyurusunda bulundu.

Şikayet dilekçesinde, Özen’in Ceza Yasası’nın “hakaret” başlıklı 125. maddesine göre yargılanması, ilgili gazete sayısının toplatılması ve gazeteye ait İnternet yayınının durdurulması talep ediliyordu.

CHP, Demirci ve Prof. Döndüren’i şikayet etti

Tuzla Belediyesi’nin bastırıp halka ücretsiz dağıttığı, Tuzla Belediyesi’nin logosu ve kapağının içinde de bizzat Belediye Başkanı’nın imzasıyla “Günlük Hayatın Gerçekleri Rehberi” olarak tanıtılan “Aile İlmihali’” başlıklı kitap haberinden, Özen’in “hakaret” iddiasıyla hapsi isteniyor.

Tuzla Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuran Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), şeriat propagandası yapmakla eleştirdiği Demirci ile kitabın yazarı Prof. Dr. Hamdi Döndüren hakkında, “Görevi kötüye kullanmak” ve “Anayasa’yı ihlal’” iddialarıyla suç duyurusunda bulunmuştu.

“Radikal” gazetesinin gündeme taşıdığı kitap, halka aile hayatıyla ilgili öğütler verilirken kız çocuklarının dokuz yaşında evlendirilebileceği, kocanın eşini iz bırakmadan dövebileceği gibi görüşler savunduğu gerekçesiyle eleştirildi.

Kitabın tartışma yaratan bölümü, “…Türkiye gibi devrim geçirmiş ülkelerde hukuk da, siyaset de, eğitim de toplumu dönüştürmek için bir devrim aracı olarak kullanılır. Toplumda varolanı kazımak, ‘yeni değer’i ikame etmeye çalışmaktır gaye. Türkiye böyle bir değerler alaborası yaşamıştır.”ifadelerinden oluşuyor.

İddiaları reddeden AKP’li başkan medyayı suçladı

Gazetenin 26 Mart 2006 ve 28 Temmuz 2006 tarihli sayılarında yayımlanan “Demirci’nin SSK Oyunu” ve “Cumhuriyet Çıkmazı ve Parkı” başlıklı haberler nedeniyle de gazeteci Özen’in hapsi istendi.

Edinilen bilgilere göre Tuzla Cumhuriyet Savcılığı, bu şikayetlerle ilgili takipsizlik kararı verdi. Savcılık, haberleri ihbar kabul ederek belediye başkanı hakkında işlem başlattıysa da İçişleri Bakanlığı, iddiaları destekleyecek “bilgi ve belge bulunamadığı” gerekçesiyle soruşturma izni vermedi.

Aynı yazılar nedeniyle Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AKP) Belediye Meclis üyesi Eyüp Filiz’in Özen hakkında açtığı ve halen devam eden bir tazminat davası bulunuyor.

Haklarındaki iddiaları reddeden Belediye Başkanı Demirci ise, düzenlediği bir basın toplantısında “medyanın yalan ve çarpıtılmış bilgi sunduğunu” savundu.

Demirci, “Reyting ve tiraj uğruna yapılan bu ahlak dışı haberciliğin, maalesef, gazetelerin ve basının kamuoyu nezdindeki saygınlığını kaybettirdiğini de ifade etmek istiyorum” demişti.

CHP “SSK Primleri”ni Meclise taşıdı

CHP İstanbul Bölgemiz Milletvekili Berhan Şimşek ile CHP Aydın Milletvekili Özlem Çerçioğlu, Belediye Başkanı Demirci’nin 10 yıllık geriye dönük SSK primlerini belediyeye ödettiği yönündeki haberleri soru önergesiyle TBMM gündemine getirdi.

“Demirci’nin SSK oyunu” başlıklı haberin 1 Ağustos 2006 tarihli “Hürriyet” gazetesinde manşet olmasından sonra, Tuzla Belediye Başkanı Mehmet Demirci, bir açıklamayla haberi yalanlayarak uygulamanın yasal olduğunu iddia etmişti. Bu haberler üzerine Tuzla Belediyesi, cami çıkışlarında dağıtılan el ilanlarıyla gazeteyi hedef göstermişti.

Gazeteci Özen, Tuzla’nın İçmeler Mahallesi”nde bir sokağa Cumhuriyet Çıkmazı ve Parkı adının belediye faaliyet raporunda yer almasına tepki göstermiş ve “Cumhuriyet, bir çıkmaz sokağa verilecek isim midir?” diye sormuştu.

http://ww.bianet.org/bianet/kategori/bianet/84588/cagdas-tuzla-gazetesine-belediye-kiskaci

Yorum Yapın