Tuzla Ayazma’da beş farklı karara imza atan Anıtlar Kurulu’na Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan soruşma izni çıktı.

 

Serkan OCAK ‘ın haberi 

Tescilli ağaçların bulunduğu Ayazma’ya nikâh ve konferans salonları yapılmak istenince, sabah ‘olmaz’ dediği projeye öğleden sonra ‘uygun’ görüşü veren ve bu yüzden Kültür Bakanlığı’na şikâyet edilen 5 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na yargı yolu açıldı.  


 

Sit alanında inşaat

 

Ayazma 1999’da sit alanı ilan edilen,  tescilli ağaçların bulunduğu, eski mesire yeri. Tuzla Belediyesi, Ayazma’da konferans salonları içeren bir kompleks yapmaya karar verince, tarihi kalıntılar ve tescilli ağaçlar nedeniyle konu İstanbul 5 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na yansıdı. Şaşırtan kararların çıktığı süreç de böylece başladı.
Tuzla Belediyesi’nin 2006’da başladığı inşaat, Radikal’in ‘Asırlık çınarların üzerinde nikâh’,  ‘Her ağaç bir gün ölümü tadacak’, ‘Şaşırtan Kurul’, ‘Ayazma Sevinsin mi bilemiyor!’  başlıklı haberleriyle gündeme gelmişti. 12 Aralık 2006’da alınan ilk kararda çalışmaların ‘ivedilikle’ durdurulması istendi. 10 Ekim 2007’de ise aynı kurul bir günde iki farklı karar aldı. Kararların birinde çalışma için İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’nden rapor isteyen kurul, öğleden sonra yapılan toplantıda, ağaçlara zarar vermemek koşuluyla inşaata izin verdi. İnşaat kaldığı yerden devam etti.  8 Şubat 2008’deki toplantıda inşaat yeniden gündeme geldi ve çalışma durduruldu. Kurulun 20 Şubat 2008’deki son kararı da inşaatın ağaçlara zarar verdiği yönündeydi. Ancak bu sürede Ayazma’ya iş makineleri girmiş, temel atılmıştı.
Anıtlar Kurulu’nun kararları karşısında Tuzla Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Tuzlalı vatandaşlar Tuzla Belediye Başkanı Mehmet Demirci hakkında suç duyurusunda bulundu.  Kültür ve Turizm Bakanlığı, kurulun aynı gün aldığı iki farklı kararıyla ilgili yapılan şikâyeti değerlendirerek şu kararı verdi: 
“İstanbul 5 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Üyeleri, Zinnur Büyükgöz, S. Faruk Göncüoğlu, Fulin Bölen, K. Kutgün Eyüpgiller, M. Sinan Kılıçoğlu, İrfan Uzun, İstanbul Büyükşehir Temsilcisi Uğur İnan, Tuzla Belediyesi Temsilcisi Münir Turan hakkındaki iddialarla ilgili olarak ‘soruşturma izni verilmesi’ne karar verilmiştir.”

 

http://www.radikal.com.tr/Default.aspx?aType=HaberDetay&Date=20.07.2008&ArticleID=908248

 

8 Yorum

 1. marvin demişki,

  minimum@vinyl.lehner” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info!!…

  Yazan 21 Aralık 14 Saat 5:02 pm

 2. Tommy demişki,

  palace@ages.unimproved” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ çà èíôó!…

  Yazan 14 Ocak 15 Saat 3:45 pm

 3. Dave demişki,

  cobblestones@swiped.subpenaed” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ çà èíôó….

  Yazan 15 Ocak 15 Saat 8:48 pm

 4. edward demişki,

  coke@typographic.illegitimacy” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó….

  Yazan 25 Ocak 15 Saat 9:33 pm

 5. Clayton demişki,

  lawyers@hoagy.plucking” rel=”nofollow”>.…

  thank you….

  Yazan 28 Ocak 15 Saat 9:09 pm

 6. Ben demişki,

  agreements@orthodontist.annihilate” rel=”nofollow”>.…

  hello!!…

  Yazan 29 Ocak 15 Saat 6:23 am

 7. Jeffery demişki,

  sq@cheaply.demented” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó….

  Yazan 02 Şubat 15 Saat 8:55 am

 8. neil demişki,

  repaired@jena.meters” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info!!…

  Yazan 13 Şubat 15 Saat 9:04 pm

Yorum Yapın