Çağdaş Tuzla gazetesinin dava açtığı belediye başkanını koruyan bakanlık kararını Danıştay bozdu. Tuzla’da yayınlanan Çağdaş Tuzla Gazetesi’ni yaptığı haberlerden dolayı kapatan AKP’li Belediye Başkanı Mehmet Demirci’ye yargı yolu göründü. Danıştay 1. Dairesi, gazete sahibi Halil Özen’in belediye başkanı hakkında “hukuksuz kapatma” iddiasıyla yaptığı suç duyurusuna soruşturma izni vermeyen İçişleri Bakanlığı’nın kararını bozdu.

 

Evrensel / İstanbul

 


Tuzla’da yayınlanan ve 9 yaşında kızların evlenebileceği, kadının iz bırakmadan dövülebileceği, bir erkeğin dört eş alabileceği gibi hükümleri öneren Aile İlmihali, Belediye Başkanının SSK yolsuzluğu, zehirli variller, Tuzla’da bulunan ‘Cumhuriyet Çıkmazı Sokağı ve Parkı”, Mavi Bayrak skandalı, tersaneler gibi haberlerle gündeme gelen Çağdaş Tuzla Gazetesi, geçtiğimiz yıl, iskansız binada ruhsatsız çalıştığı gerekçesiyle mühürlenmiş ve dört ay kapalı kalmıştı.

 

Kamu gücü kötüye kullanıldı

 

Gazete yetkilileri İstanbul 7. İdare Mahkemesi’ne kararın iptali için dava açmış, eş zamanlı olarak da Belediye Başkanı Mehmet Demirci, ve diğer yetkililer hakkında görevi kötüye kullanmaktan suç duyurusunda bulunmuştu.

 

7. İdare Mahkemesi, önce yürütmeyi durdurmuş, ardından, Belediye Başkanı’nın kamu gücünü kötüye kullandığı ve kapatma işleminin Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olduğuna karar vererek, mühürlemeyi iptal etmişti.

 

Tuzla Belediye Başkanı Mehmet Demirci hakkında görevi kötüye kullandığı gerekçesiyle yapılan suç duyurusu ise İçişleri Bakanlığı’nın koruma kalkanına takılmış, Bakanlık savcılığa konuyla ilgili soruşturma izni vermemişti. Ancak gazete sahibi Halil Özen’in, Danıştay 1. İdaresi’ne Bakanlık aleyhine açtığı dava geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Danıştay, “iddiaların ciddi belge ve bulgulara dayandığı” tespitinden hareketle İçişleri Bakanlığı’nın “işleme konulmama” kararının kaldırılmasına karar verdi.

Böylece, Tuzla Belediye Başkanı Mehmet Demirci için yargılanma yolu açılmış oldu. Tuzla Belediyesi son olarak tarihi Ayazma Bölgesi’ne düğün salonu inşaatı başlatmış, Tuzla halkının karşı çıkması üzerine anıtlar kurulu inşaatı durdurma kararı vermişti.

 

http://www.evrensel.net/haber.php?haber_id=26646

 

8 Yorum

 1. martin demişki,

  magicians@ultramodern.pirie” rel=”nofollow”>.…

  thanks for information!…

  Yazan 19 Kasım 14 Saat 6:36 pm

 2. chris demişki,

  childs@flounced.invoked” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ….

  Yazan 26 Kasım 14 Saat 2:57 am

 3. Zachary demişki,

  briefest@contradictory.sling” rel=”nofollow”>.…

  good….

  Yazan 01 Aralık 14 Saat 9:09 am

 4. Doug demişki,

  abstracting@ulcerations.steamship” rel=”nofollow”>.…

  good….

  Yazan 23 Aralık 14 Saat 12:18 am

 5. rex demişki,

  jetliners@assaults.profusion” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!…

  Yazan 03 Şubat 15 Saat 10:38 am

 6. Neil demişki,

  violently@papa.kramers” rel=”nofollow”>.…

  thanks for information!!…

  Yazan 03 Şubat 15 Saat 11:13 am

 7. Leroy demişki,

  granting@formations.uneven” rel=”nofollow”>.…

  good!…

  Yazan 03 Şubat 15 Saat 11:47 am

 8. Armando demişki,

  michilimackinac@pantheons.functional” rel=”nofollow”>.…

  hello!!…

  Yazan 03 Şubat 15 Saat 12:20 pm

Yorum Yapın