Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Tuzla Belediye Başkanı Mehmet Demirci’nin yeni evli çiftlere “Kadın iz bırakılmadan dövülebilir” şeklinde şeriat kurallarını öneren kitaplar dağıttırdığını ve kendisinin SSK borçlarını belediye kasasından ödettirdiğini yazan Hürriyet gazetesi ve yerel Çağdaş Tuzla gazetesi hakkında “Şikayetin yersizliğine” karar verdi. Karar şöyle:


logo_wapc

– KARAR –

ŞİKAYETÇİ: Tuzla Belediye Başkanı Mehmet Demirci

ŞİKAYET EDİLEN: Hürriyet gazetesi ve yerel Çağdaş Tuzla gazetesi

ŞİKAYET KONUSU: Hürriyet gazetesinin 1 Ağustos 2006 tarihli nüshasında yayınlanan “Ahlak Dersi Verene Bak-10 Yıllık SSK Primini Belediyeye Ödetmiş” ve İstanbul’un Tuzla ilçesinde yayınlanan yerel Çağdaş Tuzla gazetesinin 28 Temmuz 2006 tarihli nüshasında yayınlanan “Demirci’nin SSK Oyunu” başlıklı haberlerde,

“Ahlak Dersi Verene Bak – 10 Yıllık SSK Primini Belediyeye Ödetmiş” başlıklı haberinde, yeni evlenen çiftlere ahlaki öğütler içeren kitaplar dağıtan AKP’li Tuzla Belediye Başkanı Mehmet Demirci’nin 10 yıllık SSK primini belediyeye ödettiğinin ortaya çıktığı, evlenen çiftlere dağıtılan ve Bursa Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamdi Döndüren imzalı kitapta toplum yaşamında şeriat kurallarının uygulanmasının istendiği, bu kitapta kadının iz bırakılmadan dövülebileceği ve 9 yaşındaki kız çocuklarının evlendirilebileceği gibi tavsiyelerin yer aldığı yolunda ifadelere yer verilmiştir.

İDDİA: Şikayetçi Tuzla Belediye Başkanı Mehmet Demirci, Basın Konseyi’ne yaptığı başvuruda, yazılarda, kendisinin küçük düşürüldüğünü, gerçeğe aykırı yayın yapıldığını belirtmiş ve gereğinin yapılmasını istemiştir.

CEVAP: Şikayet edilen Hürriyet Gazetesi adına Avukat Başak Doker Baylan imzasıyla ve şikayet edilen diğer yayın organı Yerel Çağdaş Tuzla gazetesi adına Genel Yayın Yönetmeni Hülya Özen imzasıyla gönderilen cevaplarda, haberlerde şikayetçiyi küçük düşürme kastı bulunmadığı ve iddiaların gerçeğe uygun olduğu belirtilmiştir.

DEĞERLENDİRME VE KARAR: Durumu değerlendiren Basın Konseyi Yüksek Kurulu (BKYK) 04.10.2006 günlü toplantısında,

Bir kamu görevlisi olan Belediye Başkanının kamuoyundan gelecek eleştirilere daha anlayışlı bir yaklaşım sergilemesi gerektiği, her eleştirinin küçük düşürme olmadığı, somut olayda eleştiri sınırlarının dışına çıkılmadığı nedeniyle şikayetçin aşağılanmasından bahsedilemeyeceği,

Haberlerin tamamıyla gerçeğe uygun olduğunun görüldüğü, örneğin yeni evli çiftlere şeriat kuralları tavsiye eden kitapların dağıtıldığı, Başkan Demirci’nin SSK primlerinin geriye dönük olarak belediye kasasından ödetildiği yolundaki haberlerin ayrıntılı ve doğru bilgileri içerdiği, dolayısıyla haberlerin yalan olduğunun iddia edilemeyeceği,

gerekçesiyle Basın Meslek İlkeleri’nin “Kişileri ve kuruluşları eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez” şeklindeki 4. maddesi ve “Soruşturulması gazetecilik olanakları içinde bulunan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğuna emin olunmaksızın yayınlanamaz” şeklindeki 6. maddesinin ihlal edilmediği sonucuna varmıştır ve bu nedenle Hürriyet gazetesi ve yerel Çağdaş Tuzla gazetesi hakkında “Şikayetin yersizliğine” oybirliği ile karar vermiştir. (BKYK/2006/074-075)

( * ) Basın Konseyi Sözleşmesi ve Konsey Çalışma Kuralları gereği, Yüksek Kurul üyelerinden “şikayet eden” veya “şikayet edilen” yayın grubu ile ilgili olanlar, o konuda oy kullanamazlar.

http://www.basinkonseyi.org.tr/lang_tr/decisions_detail.asp?decisionID=209

Yorum Yapın