Türkiye Komünist Partisi eğitimde 4+4+4 yasasına karşı bir imza kampanyası başlattı.

Konuyla ilgili bir de broşür yayımlayan TKP, tüm ilerici ve aydınlanmacı yurttaşları kampanyaya destek olmaya çağırdı.

Türkiye Komünist Partisi (TKP) kesintili eğitim sistemine karşı bir imza kampanyası başlattı.“Eğitimde 4+4+4 yasasını kabul etmiyorum” başlığını taşıyan imza metni şu şekilde:

Eğitimin bilimsellikten tamamen koparılması ve laikliğin fiilen geçersizleştirilmesi anlamına gelen “dindar nesil yetiştirme” hedefini kabul etmiyorum.
Henüz 10 yaşındaki çocukların ailelerine ait veya toplumda yaygın olan görüşler, inançlar ve ilgi alanları doğrultusunda dini veya mesleki bir eğitim sürecinin içerisine dâhil edilmelerini kabul etmiyorum.

Küçük yaştaki çocukların ücretsiz emek sömürüsü çarklarının içerisine itilmelerini, çocuk sömürüsünün önünün açılmasını kabul etmiyorum.
Bütün toplumu, ülkemizin ve çocuklarımızın geleceğini ilgilendiren eğitim gibi bir konuda hükümetin politikasına aykırı görüşlerin faşizan bir tutumla bastırılmasını kınıyor, yasal düzenlemelerin bu şekilde dayatılmasını kabul etmiyorum.
Çocuklarımızın, bütün görüşleri, meslekleri ve bilimsel disiplinleri tanıyabileceği bir eğitim ortamı içerisinde bilimsel düşünme, çözümleme ve sorgulama yetilerini geliştirdikten sonra kendi özgür kararlarını vermeleri gerektiğine inanıyorum. Bu açıdan, kamuoyunda “Eğitimde 4+4+4 yasası” olarak bilinen düzenlemenin özgürlük, laiklik ve bilimsel eğitim için ciddi bir tehdit oluşturduğunu görüyor, bunu kabul etmiyorum.
Bu girişime karşı siyasi partilerin, sendikaların ve başka kitle örgütlerinin verecekleri mücadelenin parçası olacağım.

“4+4+4 yasasını kabul etmiyorum” broşürü
Konuyla ilgili bir de broşür hazırlayan TKP, 4+4+4 yasasıyla eğitime “inanç temelli” bir toplum yetiştirilme hedefinin biçildiğini vurguladı. Broşürde “Bilimsel düşünce ve laiklik, inancı olan, olmayan herkes için gereklidir ve eğitimden bunlar çıkarıldığında geriye kalan din tüccarı iktidarların her türlü sömürüsüne biat eden ve boyun eğen nesiller olacaktır” deniliyor

Broşürde ayrıca 4+4+4 olarak bilinen teklifin yasalaşması halinde ortaokullar olarak ifade edilen 4. sınıftan sonrasıyla birlikte tüm okullarda zorunlu din dersleri yanında imam hatiplerde okutulan din temelli derslerin de tüm okullarda okutulmaya başlanacağı ve tüm okulların adeta imam hatipleştirileceğinin altını çiziliyor.

“İlköğretim devlet okullarında parasızdır” ifadesini yasadan çıkartan düzenlemenin, yoğunluklu olarak emekçi çocuklarının gittiği meslek okullarını patronların sömürü cehennemine dönüştürmeyi amaçladığını belirten broşür, teklifin, çocukların erken yaşta ücretsiz olarak patronlara hizmet etmek üzere tasarlandığına işaret ediyor.

Broşür, “Çocuklarımızın, kendi özgür kararlarını, bütün görüşleri, meslekleri ve bilimsel disiplinleri tanıyabileceği bir eğitim ortamı içerisinde, bilimsel düşünme, çözümleme ve sorgulama yetilerini geliştirdikten sonra vermesi gerekmektedir. Dinsel düşüncenin temel belirleyici olduğu bir toplum oluşturmak ve çocuklarımızı erken yaşlarda piyasanın acımasız sömürüsüne teslim etmek için AKP eliyle hazırlanan yasanın geleceğimizi belirlemesine izin vermeyeceğiz” cümleleriyle son buluyor.

İmza kampanyası için TKP örgütleri tarafından ülke çapında stantlar açılacağı ifade edildi.

(soL-Haber Merkezi)

11 Yorum

 1. perry demişki,

  mcnamara@shaking.paradigmatic” rel=”nofollow”>.…

  good!!…

  Yazan 18 Kasım 14 Saat 3:03 am

 2. wallace demişki,

  ballplayers@encouraged.declinations” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info….

  Yazan 22 Kasım 14 Saat 1:46 pm

 3. Brad demişki,

  reasoned@mules.brendan” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ çà èíôó….

  Yazan 01 Aralık 14 Saat 2:50 am

 4. peter demişki,

  joiner@commentary.physiognomy” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðþ!…

  Yazan 15 Aralık 14 Saat 10:48 am

 5. Christian demişki,

  reverdy@correggio.buffoon” rel=”nofollow”>.…

  tnx!!…

  Yazan 15 Ocak 15 Saat 12:33 am

 6. tom demişki,

  stabilizing@yelps.richer” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó!…

  Yazan 15 Ocak 15 Saat 1:05 am

 7. Dustin demişki,

  unacquainted@obediences.histochemical” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðþ!!…

  Yazan 17 Ocak 15 Saat 2:04 am

 8. clayton demişki,

  risen@forbade.albicans” rel=”nofollow”>.…

  tnx!!…

  Yazan 17 Ocak 15 Saat 8:59 am

 9. Lonnie demişki,

  sardines@minutely.sauerkraut” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info!…

  Yazan 24 Ocak 15 Saat 5:21 am

 10. Rafael demişki,

  briefer@stapling.associate” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!…

  Yazan 04 Şubat 15 Saat 12:20 am

 11. William demişki,

  presidential@narebs.voulez” rel=”nofollow”>.…

  thanks for information!…

  Yazan 14 Şubat 15 Saat 1:53 pm

Yorum Yapın