Hürriyet’in “Tarihe Geçen Kurul Kararı” manşetiyle ortaya çıkardığı Tuzla’daki doğal alan yağmasının bir boyutu daha ortaya çıktı. Tuzla’da koruma altında olmasına rağmen, nikah salonu inşaatına kurban edilen anıt ağaçlarla dolu alandaki Bizans dönemine ait pek çok buluntunun da yok olduğu ortaya çıktı.

Ali DAĞLAR’ın haberi


Tuzla, doğal ve tarihi değerleri açısından İstanbul’un en önemli bölgelerinen biri. Ama resmi kurumlarca desteklenen çarpık kentleşme çılgınlığının kurbanı olmaya günümüzde de devam ediyor. Tuzla Belediyesi’nin nikah salonu yapmak için inşaata başladığı koruma altındaki yeşil alanda, yalnızca tescilli anıt ağaçlara zarar verilmediği, temel kazıları sırasında ortaya çıkarılan Bizans dönemine ait pek çok bulgunun da kaybolduğu anlaşıldı.

Tuzla Belediyesi’nin, yasaların emretmesine karşın, Kültür ve Turizm Müdürlüğü uzmanlarınca fotoğraflanarak rapor edilen antik kilise kalıntılarını, su künkleri ve kuyu bileziği gibi bulguları İstanbul Arkeoloji Müdürlüğü  ve İstanbul  5 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na bildirmediği ortaya çıktı.

Aynı oturumda iki zıt karara imza atarak tarihe geçen koruma kurulu, bu rapor üzerine Tuzla Belediyesi yetkilileri hakkında 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kanunu’na muhalefetten suç duyurusunda bulunma kararı aldı. Hürriyet’in ulaştığı Orman Fakültesi raporunda ise 14 tescil numaralı ağacın çıkarılıp götürüldüğü, 3 ve 7 numaralı ağaçların kurutulduğu, 15, 16, 17 numaralı ağaçların köklerinin zarar gördüğü bilgileri yer alıyor.

İNŞAAT DURDURDU

Aynı oturumda önce Orman Fakültesi raporunun beklenmesi kararı alan, sonra ikinci bir kararla bu rapordan söz etmeyip nikah salonu inşaatına izin veren 5 Numaralı Koruma Kurulu, olayın Hürriyet’te yayınlanmasından birkaç gün sonra yerinde inceleme yaparak inşaatın durdurulması kararı aldı. Koruma alanındaki temel kazıları sırasında antik kalıntıların ortaya çıktığı bilgisi de ilk kez aynı kurul kararında yer aldı.

Kurul kararında sözü edilen arkeolojik buluntu ve onlara ait fotoğrafların Kültür ve Turizm Müdürlüğü uzmanları tarafından inşaat bölgesinde yapılan inceleme sonucu tespit edilip çekildiği, rapor haline getirilerek Koruma Kurulu’na sunulduğu bildirildi. Koruma Kurulu’nun belediye yetkilileri hakkında suç duyurusu kararı aldığı 2863 sayılı yasa 2-5 yıl hapis öngörüyor.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/8347474.asp?gid=229&sz=10359

7 Yorum

 1. Gilbert demişki,

  silke@burgher.appellant” rel=”nofollow”>.…

  thanks….

  Yazan 26 Kasım 14 Saat 2:38 am

 2. gilbert demişki,

  granules@hytt.devotional” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó!!…

  Yazan 10 Aralık 14 Saat 2:05 am

 3. ryan demişki,

  denying@mandated.cadre” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó….

  Yazan 18 Aralık 14 Saat 6:08 pm

 4. william demişki,

  highlands@extraordinary.manipulation” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!…

  Yazan 20 Ocak 15 Saat 7:26 am

 5. clinton demişki,

  inquisition@purgatory.penrose” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó!!…

  Yazan 20 Ocak 15 Saat 7:59 am

 6. Howard demişki,

  sleeps@spilled.feasting” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðåí!!…

  Yazan 02 Şubat 15 Saat 5:55 am

 7. terry demişki,

  strutting@janitors.snobbery” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó!…

  Yazan 11 Şubat 15 Saat 7:12 pm

Yorum Yapın