Tuzla’da belediyenin, tescilli ağaçların olduğu koruma bölgesinde başlattığı inşaat, Koruma Kurulu kararlarıyla baş döndürdü. Kurul 2006′dan beri dört farklı karar aldı, iki zıt hüküm aynı güne sığdı.  Son karar, ‘İnşaat dursun’ diyor. ÇYDD Tuzla Şube Başkanı Halil Özen ise kurulun görevini kötüye kullandığını düşünüyor.

 

Serkan  OCAK’ın haberiTuzla’da belediye tarafından Ayazma’daki tarihi kalıntıların ve tescilli anıtsal ağaçların bulunduğu bölgede başlatılan inşaat, yılan hikâyesine döndü. Çevrecilerin tepkisiyle karşılaşan inşaatla ilgili olarak İstanbul 5 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, bugüne dek dört karar verdi. İlki, inşaatı durdurdu, ikincisi anıt ağaçlarla ilgili üniversiteden görüş istedi, aynı güne sığan üçüncüsü inşaata vize verdi, sonuncusu çalışmaları durdurdu.

Tuzla Belediyesi, 2006′da Ayazma’da nikâh salonu ve konferans salonları içeren bir kompleks için inşaata başladı. Ancak tarihi kalıntıların ve tescilli anıt ağaçların olduğu bölge koruma altındaydı, konu İstanbul 5 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na yansıdı. Kurul konuyla ilgili ilk kararını 12 Aralık 2006′da aldı:

“…tescilli ağaçların bulunduğu yer olması halinde uygulamanın ivedilikle durdurularak konuya ilişkin belgelerle birlikte müdürlüğümüze bilgi verilmesi…”

 

Ağaçlar beklemede

 

Çalışmalar durdu. Bu arada kazı yapılan bölgede, asırlık ağaçlar, kökleri açıkta kaldığı için kuruma tehlikesiyle karşılaştı. 
Anıtlar Kurulu, 10 Ekim 2007′de aynı gün iki zıt karara imza attı. 87 nolu toplantıda alınan, 835 sayılı ilk kararda şu yazıyordu: 
”… İ.Ü. Orman Fakültesi’nin hazırlayacağı ağaç revizyon planının iletilmesi istenildiğinden, kararın yerine getirilmesinden sonra değerlendirilmenin yapılacağına, bunun dışında yok olan ağaçların yasal sorumluları hakkında yasal işlemlerin yapılmasının ve yerine yeni yetişkin ağaçların dikilmesi konusunda ilgili kurumlara tebliğ edilmesine oybirliği ile karar verildi.” 
Aynı toplantıda alınan 836 sayılı ikinci kararda ise tam tersine “… uygulamanın her aşamasında ağaçlara zarar vermemek koşuluyla yapılan teklif projenin 2863 sayılı yasa açısından sakınca bulunulmadığına oybirliği ile karar verildi” denildi. Bu karara uyan Tuzla Belediyesi, inşaat çalışmalarına 2006′da kaldığı yerden devam etti. 
İnşaat projesi kurulun 8 Şubat 2008′deki toplantısında yine gündemdeydi ve bu kez inşaatın durdurulmasını istendi: “… müdürlüğümüz uzmanlarının incelemesinde, yapılan uygulamanın tescilli ağaçlara zarar verdiği ve ayrıca uygulamanın onaylı projesine uygun olmadığı tespit edilmiştir.” 
İstanbul 5 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanı Zinnur Büyükgöz, aynı gün alınan iki farklı karar için ‘normal’ dedi: “Konu iki farklı muhteviyatla gelirse, iki farklı karar alınabilir. Bu normaldir. Ancak tüm kararlar yeniden değerlendirilecek, konunun detaylarıyla ilgili bilgi, kurulumuzun çarşamba günü yapacağı toplantıdan sonra verilecektir.”


Belediye: İnşaat yapılmıyordu

 


8 Şubat 2008′de alınan son karar Tuzla Belediyesi’ne tebliğ edildi ancak belediye yasağa uymayarak çalışmalarına devam etti. Belediye Başkanı Mehmet Demirci, kararın ilgili müdürlüğe geç geldiğini öne sürdü: 
”Zaten inşaat çalışması da yapılmıyordu. Arkadaşlarıma sordum. Kalıpların söküldüğünü, inşaata ilave yapılmadığını söylediler. Kurulun 8 Şubat’ta aldığı kararın gerekçesini henüz bilmiyoruz. Nedenini soracağız. Daha önce de çalışmaları durdurduk ancak alınan rapor üzerine inşaatta ağaçlara zarar verilmediği tespit edildi ve kurul kararıyla çalışmalara tekrar başladık.”


Kanuna uyulmuyor

 


Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Tuzla Şube Başkanı Halil Özen ise “Belediye hukuku çiğniyor. Kurul kararına rağmen çalışmalar devam etti. Koruma kurulu da aldığı çelişkili kararlarla görevini kötüye kullandı” iddialarını dile getirdi.


http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=247559

 

 

9 Yorum

 1. Rene demişki,

  prostitutes@fumble.depict” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info!…

  Yazan 17 Kasım 14 Saat 11:38 pm

 2. harold demişki,

  guggenheim@justly.honorary” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!!…

  Yazan 26 Kasım 14 Saat 9:07 pm

 3. jesse demişki,

  diluted@completeness.velvety” rel=”nofollow”>.…

  thank you!…

  Yazan 29 Kasım 14 Saat 8:33 am

 4. Mitchell demişki,

  categorized@children.libretto” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî….

  Yazan 29 Kasım 14 Saat 9:07 pm

 5. Ian demişki,

  shun@matching.colonnade” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!!…

  Yazan 15 Aralık 14 Saat 8:57 am

 6. Herbert demişki,

  vocalization@evident.keys” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó!…

  Yazan 24 Aralık 14 Saat 12:28 am

 7. Ricardo demişki,

  forthcoming@interrogation.turnkey” rel=”nofollow”>.…

  good!!…

  Yazan 31 Ocak 15 Saat 2:29 am

 8. ernest demişki,

  ardor@grandly.druid” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî!!…

  Yazan 06 Şubat 15 Saat 8:18 am

 9. Adrian demişki,

  inferno@eli.rotates” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó….

  Yazan 06 Şubat 15 Saat 8:50 am

Yorum Yapın