Tek bir bölge için ikisi aynı gün içinde olmak üzere art arda dört kez farklı farklı kararlar veren İstanbul 5 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu dün beşinci kez Tuzla’daki Ayazma kalıntılarını ve anıt ağaçları inceledi. Koruma Kurulu üyesi ve aynı zamanda Tuzla Belediyesi Teknik İşlerden sorumlu Başkan Yardımcısı Minur Turan, incelemeleri izlemeye gelen Tuzlalılarla girdiği tartışmada “Ağaçlar da bir gün ölmeyecek mi? Onlar da bir gün kuruyacak. Sizler ölmeyecek misiniz” demesi tepkilere neden oldu.

 

Serkan OCAK’ın haberi


 


Tuzla Belediyesi’nin tarihi kalıntılar ve tescilli anıtsal ağaçların bulunduğu ‘Ayazma’ bölgesine inşa etmek istediği nikah ve konferans salonları tam bir yılan hikâyesine döndü.

Çevrecilerin tepkisini çeken nikâh ve konferans salonu inşaatıyla ilgili olarak Koruma Kurulu, bugüne dek dört karar verdi. İlk kararda inşaatı durdurdu, ikinci kararda anıt ağaçlarla ilgili üniversiteden görüş istedi, aynı gün üçüncü bir kararla inşaata vize verilirken, 8 Şubat 2008′de durdurma kararı verdi. Kurul, inşaatın yine devam ettiği iddiası üzerine dün yine bölgedeydi. Kurul Başkanı Zinnur Büyükgöz kararların çeliştiği iddiasını haksız buldu: “Kurulun aynı gün alınmış iki farklı kararı yasal olarak birbiriyle çelişmiyor. Kararın biri üç-dört yıldır devam eden bir süreç için alınan karardır. Diğeri ani bir başvuru üzerine alınmış koruma amaçlı bir karardır. Bu da kurulun hassasiyetine yönelik bir karardır.”

Kurulun incelemesini izleyen TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık, suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı. ÇYDD üyesi emekli polis Faruk Yenilmez ise buruktu: “Ayazma bir zamanlar Tuzla’nın tek mesire yeriydi. Düğünler, yağlı güreşler yapılırdı. 1960′a kadar Tuzla’nın su ihtiyacını karşıladı. Ben de 1964′te burada sünnet oldum. Onu da yok ediyorlar. Kesilen kökler kurumasın diye çamurla kapatılmış.”

 

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=248100

4 Yorum

 1. Darren demişki,

  overpriced@stock.bronchiole” rel=”nofollow”>.…

  good info!!…

  Yazan 22 Kasım 14 Saat 12:05 pm

 2. terrance demişki,

  needless@waco.playoff” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info!!…

  Yazan 23 Kasım 14 Saat 8:09 pm

 3. derrick demişki,

  smugglers@tappet.recanted” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!…

  Yazan 29 Kasım 14 Saat 5:10 pm

 4. ivan demişki,

  installment@agnes.mortons” rel=”nofollow”>.…

  thank you….

  Yazan 05 Aralık 14 Saat 9:57 pm

Yorum Yapın