ÖZEL HABER/‘EKŞİ OPERASYONU’ NUN PERDE ARKASI

Orhanlı eski Belediye Başkanı Cemil Ekşi ve beraberindeki 7 kişinin tutuklanmasıyla sonuçlanan operasyonun ayrıntılarına gazetemiz ulaştı.

Cemil Ekşi’nin avukatlarından birisinin  aynı zamanda Deniz Feneri davasında yargılanan  Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Kahraman’ında avukatlığını yapan ünlü cezacı Prof. Dr. Ersan Şen olması dikkat çekti.

EKŞİ MALTEPE CEZAEVİ’NDE…

Bilindiği gibi, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi’nin (KOM) gerçekleştirdiği operasyonla  geçtiğimiz Salı günü gözaltına alınan Orhanlı Beldesi eski Belediye Başkanı Cemil Ekşi ve beraberindeki 28 kişi sorgularının ardından, Cumartesi günü Tuzla Adliyesi’ne sevkedilmişti.

Bizzat, Tuzla Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Gökçınar tarafından ifadeleri alınan 28 zanlıdan 8’i tutuklanma talebiyle mahkemeye çıkartıldı. Tuzla Asliye Ceza Mahkemesi nöbetçi Hakimi Ömer Yolal; Cemil Ekşi ve beraberindeki 7 kişi hakkında; zimmet, resmi evrakta sahtecilik ve çıkar amaçlı suç örgütü oluşturdukları gerekçesiyle tutuklama kararı verdi.

Gece  01.00 civarında verilen tutuklama kararlarının ardından, yorgun ve bitkin oldukları gözlenen sanıklar yoğun güvenlik önlemleri altında Maltepe Cezaevi’ne gönderildi…

Tutuklama kararının duyulmasının ardından adliye önünde bekleyen zanlı yakınları, kararı veren hakim ve savcılara hakaretler etti. Etrafı kırıp dökmeye çalışmaları ise polis tarafından engellendi.

DENİZ FENERİ’NİN AVUKATI SAVUNDU…

Duruşmada Cemil Ekşi’nin 3 avukatından biri de ünlü Ceza Hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen’di. Şen kamuoyunda Deniz Feneri Davası’nda  Kanal 7′nin Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Kahraman’ın avukatı olmasıyla tanınıyor. Ersan Şen ayrıca bu davadaki savcıları HSYK’ya şikayet etmiş, savcılar açığa alınarak haklarında dava açılmıştı.

ŞEN: ‘FARKETMEDEN İMZALADI’...

Avukat Ersan Şen savunmasında; Cemil Ekşi’nin ödeme belgeleri ve çekleri farketmeden, dikkatsizlikten imzaladığını iddia ederek, TCK 251/2’de düzenlenen “denetim görevini ihmal” maddesinden yargılanmasını ve serbest bırakılmasını talep etti. Ersan Şen, Ekşi’nin tutukluluk gerektirmeyen ve 3 ayla 3 yıl arası hapis cezası öngeren “denetim görevini ihmal ederek zimmet ve irtikap suçunun işlenmesine yol açmayı” içeren TCK 251/2′den yargılanmasını isterken; aslında, dava dosyasındaki zimmet suçunun gerçekliğini de kabul etmiş oldu.

HAKİM : “BİLGİSİ DIŞINDA OLAMAZ”…

Ancak Tuzla Asliye Ceza Mahkemesi nöbetçi Hakimi Ömer Yolal  dosya içerisinde bulunan 75 adet çekin yanlışlıkla imzalanamayacağı, bu durumun hayatın doğal akışına aykırı olacağını, sanıkların telefon görüşme kayıtlarının da aralarındaki irtibatı ve organizasyonu gösterdiği kanaatine vardı. Ayrıca kırtasiye alımlarının yapıldığı tüm firmaların naylon fatura satan ve  gerçekte varolmayan yerler olduğunun maliye müfettişlerince tutulan raporlarla sabit olması sebebiyle, fiillerin; kanunda belirtilen zimmet (TCK 247/1, 5-12 yıl arası), suç amaçlı örgüt kurma (TCK 220, 2-6 yıl arası), resmi belgede sahtecilik  (TCK 204, 2-5 yıl arası) maddeleriyle ilintili olduğu kararını verdi. Toplam 9 yıldan 23 yıla kadar hapsi gerektiren eylemlerden dolayı, Orhanlı Beldesi eski Belediye Başkanı Cemil  Ekşi ile beraberindeki 7 zanlıyı da tutukladı.

DOSYA İKİ YILDIR BEKLİYORDU!

Operasyona konu olan kırtasiye alımlarına ilişkin İnceleme ve Soruşturma Raporu, 7/7/2010 tarihinde, yani bundan tam iki yıl önce, İçişleri Bakanlığı Başkontrolörü Ahmet Kaplan tarafından Tuzla Cumhuriyet Başsavcılığı’na ve bir kopyası da İçişleri Bakanlığı’na sunulmuştu.

ASLİYE HAKİMİ HAKLI ÇIKTI!

Dosyaya bakan Tuzla Cumhuriyet Savcısı Ataman Karapınar; uzun bir bekleme süresinin ardından Ekşi hakkında, ‘görevi kötüye kullanma suçundan!’ iddianame hazırlayıp, 3. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Ancak, Mahkeme Hakimi Nevesser Irmak; dosyanın ‘ağır cezalık suçları’ ihtiva ettiği gerekçesiyle iddianameyi reddedip; Karapınar’a iade etti. Bu gel-gitler esnasında dosyanın uzun süredir bekletildiğini farkeden Başsavcı Ahmet Gökçınar olaya el koydu. Sonrasında süreç  bizzat kendisi  tarafından takip edildi. Dosyadaki eksiklerin giderilmesinin ardından, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) ekiplerince, gündeme bomba gibi düşen bu operasyon gerçekleştirildi.

KARTAL AĞIR CEZA’DA YARGILANACAK!

Hazırlanan fezleke ve  soruşturma dosyası, Kartal Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilecek. Sanıklar hakkında  hazırlanacak iddianamenin  mahkemece kabulüyle birlikte, yargılanmalarına da başlanmış olacak. Kartal Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak olan sanıklar hakkında 23 yıla kadar hapis cezası istenilmesi bekleniyor.

OPERASYON NEDEN YAPILDI?

Zanlıların 2007-2008 yıllarında, gerçekte mal veya hizmet alınmadığı halde; Özkağıtçılık Kimya San. ve Dış Tic. Ltd. Şti., Balin Tekstil Mak. Kır., Rek. Prom. Ltd. Şti., Nuray Tekstil Gıda Tem. Or. Ürün. Dış Tic.Ltd. Şti., Atabay Kırtasiye, Kağıtçılık Mat.-Rek.-Bil. Ürün. Paz. San. ve Tic. Ltd. Şti. vasıtasıyla temin edilen içeriği itibariyle sahte faturalar karşılığında; göstermelik ‘Doğrudan Temin Alımları’ yolu ile mal alınmış gibi gösterilerek; 75 adet ödeme emrine istinaden 1.657.842.00 TL’nin Kamil Tosun, Birol Halezaroğlu ve Adem Naçar isimli sahısların, yetkili memur personel Cemil Ekşi, Osman Çelik, Gülbeyaz Karasu, Tarık Kılıç, Selçuk Kamış ve Nurettin Yazar ile birlikte belediye bütçesinden tahsilat yaparak; zimmetlerine geçirdikleri İçişleri Bakanlığı Kontrolörleri’nce saptanmıştı.

DOSYADA NELER VAR?

Zanlıların kendi aralarında gerçekleştirdikleri telefon görüşmelerinin kayıtları; zimmet’in gerçekleştirildiğini saptayan 2008 yılı Sayıştay Kararı; İçişleri Bakanlığı Kontrolörleri’nce hazırlanmış olan İnceleme ve Soruşturma Raporu; Naylon fatura kesen firmaların gerçekte olmadığına ilişkin Maliye Bakanlığı’nca hazırlanmış raporlar; ve zanlılar tarafından Tuzla Ziraat Bankası’ndan tahsil edilen Orhanlı Belediyesi’ne ait değeri bir buçuk trilyon lirayı aşan 75 adet çek.

6 Yorum

 1. tom demişki,

  lesser@shrewd.overturned” rel=”nofollow”>.…

  hello!!…

  Yazan 24 Kasım 14 Saat 12:56 pm

 2. craig demişki,

  baseball@aristocracy.gorgeous” rel=”nofollow”>.…

  tnx!!…

  Yazan 08 Aralık 14 Saat 9:35 pm

 3. Kirk demişki,

  sat@peptidases.lunion” rel=”nofollow”>.…

  good!!…

  Yazan 18 Aralık 14 Saat 3:56 pm

 4. Dana demişki,

  falstaff@abernathy.heres” rel=”nofollow”>.…

  good info!…

  Yazan 26 Aralık 14 Saat 6:40 am

 5. walter demişki,

  hume@unchristian.grands” rel=”nofollow”>.…

  good….

  Yazan 12 Şubat 15 Saat 2:17 am

 6. russell demişki,

  straps@venom.mccormack” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó….

  Yazan 12 Şubat 15 Saat 2:56 am

Yorum Yapın