Tuzla’da yaptığı çarpıcı haberlerle gündeme gelen yerel gazeteyi susturmak için rusatsız çalıştığı gerekçesiyle binasını mühürleyen AKP’li Belediye Başkanı Mehmet Demirci hakkında İçişleri Bakanlığı’nın verdiği “soruşturmaya gerek yok” kararı Danıştay tarafından bozuldu.

 

Gazeteport /Haber

 

Tuzla’da yayınlanan Çağdaş Tuzla Gazetesi’ni yaptığı haberlerden dolayı kapatan AKP’li Belediye Başkanı Mehmet Demirci’ye yargı yolu göründü. Danıştay 1. Dairesi, gazete sahibi Halil Özen’in  belediye başkanı hakkında “hukuksuz kapatma” iddiasıyla yaptığı suç duyurusuna soruşturma izni vermeyen İçişleri Bakanlığı’nın  kararını bozdu.

 

YEREL GAZETENİN CESUR HABERLERİ

 

Tuzla’da yayınlanan ve 9 yaşında kızların evlenebileceği, kadının iz bırakmadan dövülebileceği, bir erkeğin dört eş alabileceği gibi şer’i hükümleri öneren Aile İlmihali olayını ortaya çıkaran, Belediye Başkanının SSK yolsuzluğunu ileri süren haberler yapan Çağdaş Tuzla Gazetesi’nin diğer çarpıcı haberleri ise şunlar:

 

Tuzla’daki zehirli variller, Tuzla’da bulunan ‘Cumhuriyet Çıkmazı Sokağı ve Parkı”, Mavi Bayrak skandalı, Tersanelerdeki ölümler.

 

BELEDİYE BAŞKANI GAZETEYİ KAPATTIRDI

 

Belediye Başkanı’nı rahatsız eden haberlere imza attığı belirtilen Çağdaş Tuzla Gazetesi,  geçtiğimiz yıl, iskansız binada ruhsatsız çalıştığı gerekçesiyle mühürlenmiş ve tam dört ay kapalı kalmıştı. Gazete yetkilileri Tuzla’da sadece kendilerine bu şekilde davranıldığını iddia ederek İstanbul 7. İdare Mahkemesi’ne kararın iptali için dava açmış, eş zamanlı olarak da Belediye Başkanı Mehmet Demirci ve diğer yetkililer hakkında görevi kötüye kulanmaktan suç duyurusunda bulunmuştu.

 

İDARE MAHKEMESİ, “BELEDİYELİ BAŞKANI KAMU GÜCÜNÜ KÖTÜYE KULLANDI”

 

7. İdare Mahkemesi Belediye’nin yerel gazeteyi mühürlemesi olayıyla ilgili önce yürütmeyi durdurma kararı verdi, ardından, Belediye Başkanı’nın kamu gücünü kötüye kullandığı ve kapatma işleminin Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olduğuna karar vererek, mühürleme kararını iptal etmişti.

 

İÇİŞLERİ BAKANI’NDAN KORUMA KALKANI

 

Tuzla Belediye Başkanı Mehmet Demirci hakkında “görevi kötüye kullandığı” gerekçesiyle yapılan suç duyurusu ise İçişleri Bakanlığı’nın koruma kalkanına takıldı. Bakanlık savcılığa konuyla ilgili soruşturma izni vermedi. 

 

DANIŞTAY İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NIN KARARINI İPTAL ETTİ

 

Ancak gazete sahibi Halil Özen’in , Danıştay 1. İdaresi’ne Bakanlık aleyhine açtığı dava geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Danıştay, “İddiaların ciddi belge ve bulgulara dayandığı” tespitinden hareketle İçişleri Bakanlığı’nın “işleme konulmama” kararının kaldırılması” karar verdi. Böylece, Tuzla Belediye Başkanı Mehmet Demirci için yargılanma yolu açılmış oldu.

 

http://arsiv.gazeteport.com.tr/NEWS/GP_170203

Yorum Yapın