Başbakan Erdoğan’ın dün partisinin İstanbul İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada sarf ettiği basına yönelik hakaret dolu sözlere Türkiye Gazeteciler Sendikası ve Basın Konseyi’nden tepki geldi. TGS, Erdoğan’ın “akbabalar, tasmalarınızı çıkardık, uluslararası tasma taktınız” sözlerini kınadı.

Başbakan Erdoğan’ın dün partisinin TT Arena’da yapılan İstanbul İl Kongresi’ndeki konuşmasında basına yönelik hakaret dolu sözlerine basın örgütlerinden sert tepki geldi. Erdoğan, dün yaptığı konuşmanın Uludere’yle ilgili bölümünde basını hedef alarak, “Medyada da akbabalar var. Daha düne kadar üniformalılar yazdıklarınızdan dolayı azarlıyorlardı. Onların karşısında selam durup ’şak’ yapıyordunuz.. Sizi o tasmalarınızdan kurtardık. Şimdi ise boyunlarında uluslararası tasmaları taktılar” demişti.

TGS’den kınama

Türkiye Gazeteciler Sendikası bugün yayımladığı “Başbakana açık mektup” başlıklı açıklamayla Erdoğan’ı kınadı. TGS’nın açıklamasında şunlar söylendi:
Sayın Başbakan,
Gazeteci meslektaşlarımızla ilgili olarak kullandığınız hakaret içerikli “akbabalar, tasmalarınızı çıkardık, uluslararası tasma taktınız” sözlerinizden dolayı sizi kınıyoruz. Bir basın meslek örgütü olarak “en sert ve en sarsıcı” açıklamaları bile “ifade özgürlüğü” kapmasında değerlendirmemize rağmen, sizin bu üslubunuz, açıkça “nefret söylemi” içermektedir. Uludere’de 34 yurttaşın katledilmesiyle ilgili gerçeklerin kamuoyunca öğrenilmesi amacıyla mesleki görevlerini yerine getiren basın emekçilerine yönelik bu “kin ve nefret” söylemi içeren açıklamalarınız, belki sizin “kindar eğitim” tıynetinize uygun düşebilir ancak “basın ve ifade özgürlüğü” kapsamında savunulması mümkün değildir.

Bir devlet adamına yakışmayan bu hakaretlerinizin dozunu son zamanlarda giderek artırmış durumdasınız. Bu, sizin, hatalarınızdan kaynaklanan endişe ve korku dolu ruh halinizin dışavurumu olsa gerek. Görevlerini yaptıkları için cezaevine konulan ve yargılanan meslektaşlarımızı “terörist” olarak suçladığınız yetmediği gibi şimdi de “uluslararası tasma” takmakla itham edebiliyorsunuz. Başta Anadolu Ajansı olmak üzere emrinizin altındaki medya kuruluşlarında çalışan basın emekçilerine yapılan mezalimi görmezden gelip, “varsın bir kısım medya bizimle olmasın” diyerek ayrımcılık yapmaya ve hedef göstermeye devam ediyorsunuz. Bütün bu hakaretlerinizin telafisi için özür dilemeniz bile yetersiz kalacaktır.

Haklarınız ve yetkileriniz sınırsız değildir. Yürütme organının başı olarak, yurttaşların özgürlük alanlarına şahsi keyfinize göre müdahale etmeye hakkınız yoktur. Hele onlara hakaret etme hakkına hiç sahip değilsiniz. Sizin bu devlet adamlığına yakışmayan tutumunuzdan dolayı ülkemizin ve halkımızın geleceği adına endişe duyuyoruz.

İcraatlarınızı eleştiren gazetecilere, yazarlara, sanatçılara, aydınlara, akademisyenlere, sendikacılara, sivil toplum örgütlerinin temsilcilerine karşı, bütün bir toplumu temsil ettiğinizi iddia ettiğiniz makamınızın ağırlığına uygun düşecek saygı ve tahammülü göstermeye sizi bir kez daha davet ediyoruz.”

Basın Konseyi: “Üslubu beyan, aynı ile insandır”

Erdoğan’ın sözlerine tepki veren bir başka basın örgütü de Basın Konseyi oldu. Basın Konseyi’nin konuyla ilgili açıklamasında ise şunlar söylendi:
Sayın Başbakanın Pazar günü Partisinin İstanbul Kongresindeki konuşmasında “bir kısım” diye tanımlayarak kendisine yandaş olmayan medya için “Akbabalar”, “Yakın Zamana kadar boyunları Tasmalı Olanlar” diye kullandığı yakıştırmalar her bakımdan mesleğimizin haketmediği ağır suçlamalardır.
Kendisine, çok sevdiği Osmanlıca bir özdeyişle yanıt vermek gerekiyor:
“Üslubu beyan, aynı ile insandır.”
(soL-Haber Merkezi)

Yorum Yapın