ÖZEL HABER

Orhanlı Eski Belediye Başkanı Cemil Ekşi hakkındaki iddianame Kartal 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Savcı Ayhan Aktuğ, Ekşi’nin 50 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istiyor.
Davanın ilk duruşması 19 Temmuz’da görülecek.

Tuzla İlçesi Orhanlı Beldesi Eski Belediye Başkanı CHP’li Cemil Ekşi, hakkındaki yolsuzluk iddialarından dolayı geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen bir operasyonla gözaltına alınarak tutuklanmıştı. Sahte faturalarla hayali kırtasiye alımı yaparak belediyeyi yaklaşık 2 milyon lira zarara uğratmak ve zimmetine para geçirmekle suçlanan Ekşi ve beraberindeki 33 kişi hakkında hazırlanan iddianame Kartal 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunuldu. Savcı, Ekşi ve beraberindeki 8 kişi hakkında 50’şer yıla kadar hapis cezası isterken; tutuksuz yargılanan 24 kişi için ise, Resmi Belgede Sahtecilik suçundan 8’er yıla kadar hapis ile cezalandırılmaları talep ediliyor.

Evraklar sahte, para gerçek

Mahkemece kabul edilen iddianame inanılmaz soygunu gözler önüne serdi. Savcı 55 sayfalık iddianamesinde, Cemil Ekşi ve belediye çalışanlarının sahte tekliflerle sahte ihaleler düzenlendiğini, ihaleyi alan sahte firmalar için sahte faturalar alındığını ve bu faturaların düzenli olarak ödendiğini belirtti. Bu yolla zimmete geçirilen paranın yaklaşık 2 milyon lira olduğu vurgulandı.

Ekşi suçu müdürlere, müdürler de memurlara attı

Orhanlı Eski Belediye Başkanı Cemil Ekşi, savcılıkta verdiği ifadesinde yapılan yolsuzluktan haberi olmadığını belirterek, suçun tamamını, başta Hesap İşleri Müdürü Tarık Kılıç olmak üzere müdürlerine attı. Ekşi ifadesinde: “ Orhanlı Belediyesi’nde Belediye Başkanı olarak görev yaptığım süre zarfında İmar İşleri ve Fen İşleri Müdürü olan Osman ÇELİK, Personel ve Yazı İşleri Müdürü olan Gülbeyaz KARASU, Zabıta Müdürü olan Selçuk KAMİŞ, Sağlık İşleri Müdürü olan soy ismini şuan hatırlayamadığım Seval isimli bayan Hesap İşleri Müdürü ise Tarık KILIÇ’tır. Ben alımlar, ihaleleler ve ödemelerle ilgili onlara yetki verdim” diyerek hiç bir şeyden haberi olmadığını iddia etti. Ekşi ayrıca ihaleler ve ödeme emirlerini düzenlerken “bir kaç eksiğin gözünden kaçmış olabileceğini” belirtti.

Tarık Kılıç ise, ihaleler ve alım satımları, komisyonların düzenlediğini ve sahte faturalar hazırlanarak belediye kasasının boşaltıldığını bilmediğini iddia etti. Komisyonlara “usulen” adları yazılan memurlar ise neye imza attıklarını bilmediklerini, belediye çalışanı oldukları için getirilen evrakları imzaladıklarını ifade ettiler. Tarık Kılıç ve Selçuk Kamış, tahsilat dönemlerinde belediye telefonundan Kamil Tosun’la yoğun olarak yapılan görüşmeler sorulduğunda; susma haklarını kullandılar. Cemil Ekşi ise bu soruya: “kendisini önceden tanırım. Üç beş kere konuşmuşumdur, hatırlamıyorum” dedi.

İtirafçılar herşeyi anlattı!

Sahte faturaların ödenmesi için kesilen çekleri bankadan tahsil eden Kamil Tosun’un yanında çalışan Birol Halezeroğlu ve Adem Naçar ifadelerinde çekleri kendilerine Kamil Tosun’un verdiğini tahsilatı yaptıktan sonra parayı alıp Orhanlı Belediyesi’ne gidildiğini burada Cemil Ekşi, Tarık Kılıç, Selçuk Kamış ve Gülbeyaz Karasu ile görüşüldüğünü itiraf etti. Kamil Tosun ise ifadesinde sahte firma adına kesilmiş ve cirolanmış çekleri bizzat Tarık Kılıç’tan aldığını ve parayı bankadan tahsil ettiğini belirtti.

1 Numara Ekşi

Kartal Cumhuriyet Savcısı Aktuğ, şüphelilerin ifadelerini samimi bulmadığını, ifadelerin çelişkili olduğunu belirterek; dosya incelendiğinde, Suç işleme sürecinde belediye başkanı olan şüpheli Cemil EKŞİ’ nin liderliğinde belediye görevlisi olan şüpheliler Tarık, Şinasi, Nurettin, Gülbeyaz ve Atille ile belediyede çalışmayan şüpheli Kamil, Birol ve Adem’ in sürekli ilişki içinde oldukları, aralarında belirli bir hiyerarşi ve iş bölümü olduğu, suç işleme iradelerinin örgütün hiyerarşik yapısının gereği olarak disiplinli bir şekilde ortaya konulduğu görülmektedir.”dedi..

Dosyası çok!

Ekşi, müfettişler tarafından saptanarak işlediği iddia edilen suçlardan dolayı Tuzla Adliyesi’nde arkadaşlarıyla birlikte halen 7 ayrı davadan yargılanıyor. Ayrıca usulsüz kömür alımı yaparak zimmetine 3,5 milyon lira geçirdiği ve su havzalarına sanayi planı yaparak; ruhsat vermek suçlarından dolayı hakkında başlatılan soruşturma dosyaları da Tuzla Cumhuriyet Savcılığı’nda hazırlık aşamasında bulunuyor.

Darptan da yargılanıyor!

CHP Tuzla eski İlçe Başkanı Ekşi’nin ayrıca, geçtiğimiz yıl “zehirli variller ve arıtmanın kokusu “na karşı  imza toplayan DSP’lilerin açtığı  standı, dönemin CHP İl Başkan Yardımcısı Hasan Uzunyayla ve beraberindeki yaklaşık 30 kişiyle basarak DSP ilçe Başkanı Halil Özen, eşi ve oğlunu darp ettiği iddasıyla da Tuzla Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına devam ediliyor.

Ekşi’nin Seyir Defteri

Ekşi, Orhanlı Belediye Başkanı iken bölgesinde zehirli varillerin depolanmış olarak bulunmasının ardından, partisinden istifa ederek; 2006 yılında CHP’ye geçti. Gürsel Tekin, Mehmet Sevigen ve özellikle Şinasi Öktem’i gayretleriyle, tüm itirazlara rağmen partiye alınan Ekşi’ye, rozeti bizzat Deniz Baykal tarafından takıldı. O tarihten bu yana CHP’de il başkanları, milletvekilleri hatta Genel Başkanlar değişti ancak Ekşi’nin “önlenemeyen yükselişi” değişmedi. Bu yükselişte Ekşi’nin, Gürsel Tekin’in himayesinde olması önemli bir rol oynadı.

Yolsuzluk iddasıyla mahkeme tarafından Orhanlı Belediye Başkanlığı görevinden 2008′de alınan Ekşi, Tekin’in il başkanlığı döneminde CHP Tuzla Belediye Başkan Adayı yapıldı. Ekşi’nin adaylık töreninin sunuculuğunu yapan da Mehmet Sevigendi. Seçimi kaybettikten sonra olaylı bir kongre sonrası İlçe Başkanlığı görevini üstelendi. Yerel seçimlerde Ekşi tarafından hazırlanan listeden seçilen 13 CHP meclis üyesinden 4′ü partilerinden istifa etti. Ancak hiçbir CHP’li yetkili Tuzla’da ne olduğunu merak etmedi. Kendisinin ilçe başkanlığını protesto etmek için 600 üye CHP’den istifa etti. Ancak tüm bunlar Ekşi’yi durduramadı. Gürsel Tekin MYK’ya seçildikten sonra Ekşi, iki dönem İl Başkan Yardımcılığı yaptı. Nebil İlseven’in itirazlarına rağmen ilk atandığı il başkan yardımcılığı görevini İlseven’in istifasının ardından Bahri Şahin yönetiminde de sürdürdü. Üstelik Tekin’in örgütlerden sorumlu genel başkan yardımcısı olduğu dönemde Ekşi de, Tekin tarafından, örgütlenmeden sorumlu il başkan yardımcılığı görevine getirilerek kendisine İstanbul CHP örgütleri teslim edildi.

Cemil Ekşi, Gürsel Tekin’in istifasının ardından İstanbul il Kongresi’nde Kaan Salıcı’nın karşısında aday olan Ali Özcan’ı desteklediyse de başarılı olamadı. Ancak Cemil Ekşi’nin tutuklanmasının ardından Gürsel Tekin’in bu “kadim” dostluğu bitirdiği kulislerde konuşuluyor. Öyle ki Tekin, Yalçın Bayer’in “Ekşi’yi CHP’ye kim aldı” başlıklı yazısına ilk itiraz edenlerden oldu. Bayer’e açıklama gönderen Tekin, “Cemil Ekşi’yi partiye ben almadım” dedi.

İŞTE O İDDİANAME: İddianamenin tamamı için tıklayınız


3 Yorum

 1. dean demişki,

  reuben@homestead.arlens” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó!!…

  Yazan 21 Aralık 14 Saat 2:06 pm

 2. Julian demişki,

  over@lyin.silken” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info!!…

  Yazan 14 Ocak 15 Saat 11:13 am

 3. Vincent demişki,

  bi@pavlovitch.transcultural” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ çà èíôó….

  Yazan 13 Şubat 15 Saat 2:38 pm

Yorum Yapın