ÖZEL HABER/ÇAĞDAŞ TUZLA

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen bir operasyonla gözaltına alınarak tutuklanan Orhanlı Eski Belediye Başkanı Cemil Ekşi ve 33 arkadaşı hakkında hazırlanan iddianame gündeme bomba gibi düştü.

19 Temmuz’da görülecek olan dava ile ilgili olarak hazırlanan iddianamede içlerinde Ekşi’nin de bulunduğu 9 sanığın 50’şer yıla kadar hapsi istenirken; 24 sanık hakkında da 8’er yıl ceza  talep edildi.

Şüphelilerin iddianameye de yansıyan ifadeleriyle; sahte faturalarla belediye kasasının nasıl 2 trilyon lira boşaltıldığı, ayrıntıları ile ortaya çıktı.

Herkes, suçu birbirlerinin üzerine atarken; Ekşi müdürlerini, müdürler memurlarını, memurlar da amirlerini suçladı. İddianameyi yazan savcının hedefinde ise hepsi vardı…

Cumhuriyet Savcısı Ayhan Aktuğ iddianamesinde Ekşi’yle ilgili olarak: “Cemil EKŞİ’nin Soruşturmaya konu olan (71) adet ödeme emri dosyasının tetkiki neticesinde; O.E.1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-17-18-19-20-21-22-23-26-27-31-32-33-34-35-40-41-42-43-44-45-46-47-48-49-50-54-55-56-57-58-59-60-61-62-63-64-65-66-67-68-69-70-71 kodları ile numaralandırılan ödeme emri dosyalarında; Söz konusu şahsın; harcama yetkilisi olduğu, ilgili ihale onay belgesi isminin ve imzasının atılı olduğu, toplam 59 Adet ödeme emri belgesi ile normalde gerçekleşmeyen, hayali mal ve hizmet alımları ile Belediye Bütçesinin zarara uğramasında sorumlu olduğu, görevi itibari ile yapılacak olan ihalelerde piyasa araştırması ve muayene kabul raporu hazırlayacak olan şahısların atamasının yine bu şahıs tarafından yapıldığı, ihale kapsamında yapılacak olan tüm işlemler öncesinde onay imzasının alınmasından dolayı yapılan işlemlerden bilgisinin olduğu, ihale sonrasında yapılacak olan ödemelerin de yine bu şahıstan alınan onay imzası ile yapıldığı, yapılan işlemlerde Osman ÇELİK, Ali SEVİM, Ş.Selçuk KAMIŞ, Nurettin YAZAR, Tarık KILIÇ ve Gülbeyaz KARASU isimli şahıslar ile irtibatlı olduğu ve bu şahısların Cemil EKŞİ isimli şahsın talimatlarına göre işlemlerde görev aldıkları ve hareket ettiklerinin anlaşıldığı,.. bahse konu şahsın sahte fiyat teklifi hazırlama ve tahsilat aşamalarını organize eden Kamil TOSUN ile irtibatlı olduğu, alınan şüpheli ifadelerinde de tahsilat işlemlerinin akabinde buluşarak görüştüğü anlaşıldı” diye yazdı.

Ayrıca Ekşi ve müdürlerinin, Kamil Tosun’la sürekli olarak telefon görüşmeleri yaptıkları emniyetin HTS raporlarıyla da  belirlendi.

Sanıklardan Birol Halezaroğlu, Adem Naçar, Kamil Tosun itirafçı olurken; verdikleri ifadelerde, soygunu bütün çıplaklığı ile gözler önüne serdiler. Savcı da  mahkemeden, Birol Halezaroğlu ile Adem Naçar’ın, “örgütün yapısı ve çerçevesi dahilinde işlenen suçlarla ilgili bilgi verdikleri için” etkin pişmanlık hükümlerinden yararlandırılmalarını istedi.

Siyasi çevrelerde de merakla beklenen yargılamaya ilişkin olarak hazırlanan iddianamenin ayrıntılarını gazetemiz Çağdaş Tuzla  yayınlıyor. Böylece herkesin merak ettiği; gerçekten de, Orhanlı  Belediyesi Cemil Ekşi ve arkadaşları tarafından soyuldu mu? Yoksa Ekşi, ‘CHP’li’ olduğu için mi kendisine saldırılıyor? Bugüne kadar Ekşi, CHP’yi kendisine kalkan olarak mı kullandı? Yoksa AKP kendisinden korktuğu için, komplo mu kuruyor? Aşağıda okuyacaklarınız, iddianamede bulunan sanık ifadelerinden özetlenmiştir. Hiçbir yorum yapılmamıştır. Umarız soruların cevaplarını bulmanıza yardımcı olur.

İşte olay iddianameden itiraflar:

Sanık Cemil EKŞİ: ...verilen tekliflerdeki ve faturalardaki sahte belgelerdeki sorumluluk ihaleyi teklif eden ismini saymış olduğum belediyede müdür olarak çalışan şahıslara aittir. Doğrudan alım ihalelerindeki belgelerin sahte olup olmadığını araştırmak yazılı yetki verdiğim müdürlere aittir. Belgeleri incelerken gözümden birkaç belgenin eksik olduğu veya imzalanmadığı kaçmış olabilir.

İtirafçı sanık Birol HALEZAROĞLU: “…çekleri tahsil ettiğimde Kamil TOSUN bazen benim yanımda oluyordu ve parayı direk alıyordu. Bazen de ben yalnız olarak parayı tahsil edip, Kamil TOSUN a teslim ediyordum. Kamil TOSUN ben muhasebeci olduğum için, para tahsilatından sonra beni iş yerin de bırakıp, bazen şoför olan Adem NAÇAR ile genelde ise yalnız olarak Orhanlı belediyesine giderdi”….” Kamil Tosun teklif mektubunu bana vererek, tek sayfa olarak verdiği koçanından yırtılmış şekilde fatura sayfasına, teklif mektubundaki malzemeleri sırasına göre yazdırıp, yine kendisinde bulunan kaşe ile kaşeledikten sonra tekrar belediye ye giderek bırakıyordu.”

İtirafçı sanık Adem NAÇAR: Ben, Ziraat Bankası Tuzla  Şubesi’nden Orhanlı Belediyesi tarafından yazılan çeklerin tahsilatlarını yaptım. Bu çekleri tahsil etmem için Kamil TOSUN bana veriyordu,. Parayı çektikten sonra paranın tamamını Kamil TOSUN’a veriyordum. Parayı verdikten sonra şöför olduğumdan dolayı Kamil TOSUN ile birlikte Orhanlı Belediyesine gidiyorduk…beni kapıda bırakarak…belediyeden başkan Cemil EKŞİ, müdürler Tarık KILIÇ, Gülbeyaz KARASU, Nurettin YAZAR ve zabıta komiseri Şinasi Selçuk KAMIŞ ile görüşürdü.”

Sanık Kamil TOSUN: “Bana göstermiş olduğunuz çeklerin tamamının bedeli banka dekontunda yazılı tarihte tarafımdan çekilmiştir. Ben bu çekleri Orhanlı Belediyesi Mali Hizmetler Müdürü Tarık KILIÇ tan teslim alıyordum. Teslim alırken firma adına kesilen faturaları ben vermiyordum.”

Sanık Yasemin EKŞİ; “Ben sadece fiyat araştırma tutanaklarına Tarık KILIÇ isimli müdürümüz isteği üzerine imza atmaktaydım. …Tarık KILIÇ’ın isteği ve talimatları doğrultusunda belge hazırladığım ve piyasa araştırma tutanaklarını imzaladım…. Ancak ben bu tutanakları içeriğine çok da dikkat etmeden imzaladım.”

Sanık Nurcan EKŞİ UZUN; “…piyasa araştırması komisyonunda bulunmam tamamen müdürüm Gülbeyaz KARASU isimli şahsın isteği üzerine attığım imzadan ibarettir, ben piyasa araştırması yapmadım bahse konu firmaları ve yetkililerini tanımam.”

Sanık Ayfer UZUN; “Ben teklif mektubu veren firmaların sadece vermiş oldukları teklif kağıtlarını görürdüm. Bu firmaların belgelerini ve yetkililerini görmezdim. Bu yüzden bu firmaların belgelerinin sahte olup olmadığını bilemiyorum. … amirlerimden gelen talimatların ve belgelerin içeriklerini sorgulamadan ne yapılması gerekiyorsa onu yapardım”

Sanık Mustafa KÖKLÜ; “Nurettin YAZAR belediyede temizlik işleri müdürüdür… amirimdir … temizlik işlerinde süpürgeci olarak çalışırdım. Ben ihale işlerini bilmem anlamam alakam da yoktur….bana temizlik işleri bölümünde çalışan arkadaşlar işlerle alakalı evrak imzalatırdı ama ben ne evrakı olduğunu bilmiyordum.

Sanık Hanife ALTUN; “…hiçbir şekilde piyasa araştırma yapmadım müdürümüz Tarık KILIÇ’ın uygun gördüğü firmaya ihale verilirdi. … Firmalara ödemeleri genellikle Yasemin EKŞİ isimli arkadaşım yapardı. … bazı firmaların sadece kağıt üzerinde olduğunu gerçekte ilgili kurumlara kayıtlı firmalar olmadıklarını öğrenmiştim.

Sanık Engin METİN; “ben bu komisyonların hiç birine katılmadım, ben alınan malzemeler ile ilgili herhangi bir araştırma yapmadım, müdürümüz Şinasi Selçuk KAMIŞ isimli şahıs beni görevlendirdiğini beyan edip evrakları imzalamamı istediği için ve işten atılacağım korkusuyla bana verilen bu evrakları imzaladım.”

Sanık Yaşar KARACA; “. Ben ve fiyat araştırması komisyonunda görevli olarak gözüken arkadaşlarımla beraber herhangi bir firmaya giderek fiyat teklifi almadık firma yetkilileriyle görüşmemiz olmadı … Benim bu tutanakları imzalamamın nedeni Komisyonda görevli olarak personel yetersizliğinden benim adımın olmasından dolayıdır.”

Sanık Murat Yılmaz: “Selçuk KAMIŞ isimlerimizi dosyada hangi komisyonda olduğunu belirler ve bize de belediyeye malzeme alınacağını söyleyerek imzamızı atmamızı söylerdi.”

Sanık Yusuf KELEŞ; “…. Yani Kamil TOSUN herhangi bir firmadan Şinasi Selçuk KAMIŞ’a teklif getirdiğini biliyorum ancak içeriği hakkında bize herhangi bir şekilde bilgi verilmezdi. … bana bir takım evrakları imzalatırdı. Bu evrakların içeriği hakkında hiçbir bilgim yoktur….Şinasi Selçuk KAMIŞ isimli şahıs bana evrakları imzalamamam durumunda işime son vereceğini belirterek beni bu şekilde korkuttu.

Sanık Atanur SÜLEYMANOĞLU; “Şinasi Kamış isimli şahıs Belediyeye Mal ve hizmet alınacağı zaman sekreterine ve Atilla AYDIN’a benim ve diğer arkadaşlarımın isimlerini mal alım belgesine yazdırıyordu. Kırtasiye malzemesi alınacak diyerek bize gösterilen evraklara imza atmamızı isteniyordu. Bizde yetkili amirimiz olduğu için bu belgelere imza atıyordum. Ancak atmış olduğum belgelerin içeriklerini bilmiyordum. Bize herhangi bir açıklama yapılmazdı. …Ancak atmış olduğum imzalara karşın herhangi bir malın teslimini ben hiç almadım

Sanık Özdem TOPAL; “Yasemin EKŞİ, Hanife ALTUN, Leyla YAVUZ yanıma gelerek bir evrakta imzan var deniyordu….imzayı getiren kişiye duyduğum güvenle evrakları hiç okumadan imzalardım. Ancak imzalamış olduğum evrakların içeriğini bilmiyordum. Bu evrakların usulsüz olduğunu bilmiyorum.”

Sanık Şahin TÜKEZ; “İmza atmış olduğum belgenin içeriğinde neyin beyan edildiğini, hangi malın veya hizmetin alındığını bilmiyorum. …Ürün kontrol komisyonunda görev aldığımda da bu şekilde önümüze sunulan belgeleri imzaladım. Ancak Belediyeye doğrudan alımı yapılan kırtasiye malzemelerini belediyeye toplu olarak alındığını görmedim.”

Sanık Vatan TEKTAŞ; “…Belirtilen tutanaklarda bulunan imzaların bir iki tanesi bana ait ancak diğerleri tamamen benzetilmek sureti ile benim adıma atılmış imzalardır. Orhanlı Belediyesi bünyesinde tüm kırtasiye malzeme alımı işleri ile yetkili Yazı işleri müdürü Gülbeyaz KARASU isimli şahıstır.

Sanık Emine KUMRAL ÇAVUŞ; “Ben bu belgeler üzerindeki imzaları amirim Nurettin YAZAR isimli şahsın emri ile attım. Belge içeriklerini tam olarak bilmiyorum. … formalite icabı belgelere imza attım ancak piyasa araştırması yapmadım. Yapılan piyasa araştırmaları kâğıt üzerinde yapılırdı ve ben de hazırlanan belgeyi imzalardım.”

Sanık Ertaç AYDEĞER; “…işçi olarak kendilerine bağlı olduğum Nuretttin YAZAR bize belediyeye kırtasiye malzemesi alınacağını belirterek bir takım belgeleri imzalattı. Bana imzalatılan bu belgelerin içeriğini dahi bilmiyorum. … Bu zamana kadar Belediye toplu olarak alınan kırtasiye malzemelerini görmedim..

Sanık Necati BAŞ; “…fiyat araştırması komisyonunda ve Muayene Kontrol komisyonunda görev aldım….Ben hiçbir zaman fiyat araştırması ve belediyeye alınan malzemelerin kontrolü yaparak teslim almadım. … belgeyi Emine KUMRAL ÇAVUŞ ve birim amirimiz olan Nurettin YAZAR isimli şahıslar getiriyorlardı bana imzalamamı söylüyorlardı, ben de gerekli yerleri imzalıyordum..”

Sanık Mustafa YETGİN; “Yasemin EKŞİ, Hanifi ALTUN ve Muhasebe Müdürü olan Tarık KILIÇ tarafından hazırlanarak eğer dosya içerisinde benim de imzamın bulunması gerekirse içeriğini kontrol etmeden imzamı atardım.

Sanık Kamil İNCESU;Fiyat Araştırma Komisyonunda işlemler genelde evrak üzerinden ve firma yetkililerini görmeden firmalara ait belgeler üzerinden yapılmaktaydı. Biz bu tutanakları genelde İsmail ÖKTEN ve Hüseyin SARI ile beraber yapardık.

Sanık Muzafer DİKMEN; “yazıyı birim müdürüz olan Nurettin YAZAR isimli şahıs getirerek bana iş ile ilgili olduğunu benim adımı açtığı yeri imzalamam gerektiğini söyledi. Bende soru sormadan okumadan imzaladım. Benim bu imzalamış olduğum belgeler karşılığında herhangi bir menfaatim olmadı.

CEMİL EKŞİ MÜDÜRLERİNİ SUÇLADI!

Orhanlı eski Belediye Başkanı Sanık Cemil Ekşi: Kamil TOSUN isimli şahsı tanırım. Bu şahsın firmasının Orhanlı Belediyesine kırtasiye malzemesi verip vermediğini hatırlamıyorum.

… Bana sormuş olduğunuz ve belediye tarafından doğrudan alım yöntemi ile açılan 59 adet ihaledeki malzemelerin başkanlığını yaptığım Orhanlı belediyesine teslim edilip edilmediği hakkında bir bilgim yoktur … malzemelerin bu firmalardan alınıp alınmadığı hakkında bir bilgim yoktur, bu işlerde ki sorumlular belediyede çalışan benim yazılı yetki verdiğim sorumlu müdürlerdir,

... doğrudan alım ihalelerindeki belgelerin sahte olup olmadığını araştırmak yazılı yetki verdiğim müdürlere aittir. … Belgeleri incelerken gözümden birkaç belgenin eksik olduğu veya imzalanmadığı kaçmış olabilir

Orhanlı Belediyesine verilen Sahte fiyat tekliflerinin kimler tarafından verildiği hakkında herhangi bir bilgim yoktur, burada sorumluluk benim yetki verdiğim o tarihlerde Orhanlı Belediyesinde müdür olarak çalışan isimlerini verdiğim müdürlere aittir …

… İmar İşleri ve Fen İşleri Müdürü olan Osman ÇELİK, Personel ve Yazı İşleri Müdürü olan Gülbeyaz KARASU, Zabıta Müdürü olan Selçuk KAMİŞ, Sağlık İşleri Müdürü olan soy ismini şuan hatırlayamadığım Seval isimli bayan Hesap İşleri Müdürü ise Tarık KILIÇ vermiş olduğum yazılı yetki ile doğrudan alımları yapmaktalardı, yukarda ki sorularda da beyan edildiği gibi doğrudan alımlardan Orhanlı Belediyesine verilen tekliflerdeki ve faturalardaki sahte belgelerdeki sorumluluk ihaleyi teklif eden ismini saymış olduğum belediyede müdür olarak çalışan şahıslara aittir, ben bu belgelerin sahte olup olmadığını yada art niyetli olarak hazırlanıp hazırlanmadığı hakkında bir bilgim yoktur, bu sahte faturalara karşılık belediyenin ödemeleri bu müdürlere aittir.

… Orhanlı Belediye Başkanlığı’na ait T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Tuzla Şubesi nezdinde açılı bulunan hesaba bağlı çekler Orhanlı Belediyesinde Muhasebe Müdürü olarak Çalışan Tarık KILIÇ isimli şahısta bulunmaktaydı.”

MÜDÜRLER MEMURLARINI…!

Sanık Tarık KILIÇ: Alım ile ilgili fiyat araştırması görevlendirilen Yasemin EKŞİ(1) ve Hanife ALTUN(2) isimli şahıslar tarafından yapılmıştır. Bu şahıslar fiyat araştırması yaparken firmalardan ayrı ayrı fiyat teklifi almışlardır. Dosya içerisinde bulunan sahte belgeler ile ilgili sahtelikleri hakkında bilgi sahibi değilim. Sahteliklerini bilseydim gereğini yapardım. Çeki cirolayarak Banka Şubesinden tahsil eden Adem NAÇAR isimli şahsı ismen tanımıyorum. Belirtilen gerçek şirket sahipleri ve yapılan sahtecilik ile ilgili bilgi sahibi değilim benim hiçbir ilgim yoktur. Faturada teslim alan kısmının neden imzalanmadığını bilmiyorum.

Sanık Gülbeyaz KARASU; Yapılan piyasa araştırması, görevlendirilmiş olan Nurcan EKŞİ (3), Ayfer UZUN(4), ve Vatan TEKTAŞ (5) isimli şahıslar tarafından yapılmıştır. Bahsedilen firmaların yetkililerinden ayrı ayrı fiyat teklifleri alınarak dosyalar hazırlanmıştır. Bende dosyayı inceleyerek en uygun fiyatı veren firmadan alımı yapardık.

Sanık Şinasi Selçuk KAMIŞ: Sorumluluğum bulunan ihalelerde piyasa araştırması yapması amacı ile görevlendirdiğim kişilerin niçin hep aynı firmalardan teklif aldığını bilmiyorum. Dolayısıyla her ne kadar piyasa araştırma komisyonları benim tarafımda görevlendirilmiş olsa da piyasa araştırma komisyonunda görev yapan kişilerin hep aynı firmalardan teklif alması ve hep aynı firmanın ihaleyi kazanması benim bilgim dışındadır.”

Sanık Nurettin Yazar: Emine KUMRAL ile beraber ihtiyacımız olan malzemelerin listesini yaparak piyasa araştırma komisyonuna göndermiştim. Bu komisyonda da görevli olan Emine KUMRAL(6) ve Necati BAŞ (7) isimli şahıslar da piyasada faaliyet gösteren firmalardan teklifler alarak en uygun olanı seçip bana sunmuşlardı..

Sanık Attile AYDIN;Benim bağlı olduğum zabıta müdürü olan Şinasi Selçuk KAMIŞ kendisi komisyonda görev alacak olan isimleri daha önceden belirliyordu, belirlemiş olduğu isimlere başkanlık makamında onay alıyordu, böylece biz komisyonda görev alıyorduk. … zabıta müdürümüz Ş. Şelçuk KAMIŞ bize üç adet zarf getiriyordu, tekliflerin zarf içerisinde bulunduğunu söylüyordu. Bizde buna istinaden fiyat tekliflerine bakıyorduk gelen tekliflerden en makul olanı belirleyip raporumuzu yazıyorduk.”

MEMURLAR MÜDÜRLERİNİ…!

Sanık Yasemin EKŞİ(1); “Ben bu zamana kadar fiyat araştırması için herhangi bir kırtasiye üzerine faaliyet gösteren firmalardan teklif almadım. Bu teklifler, bizden sorumlu olan müdürümüz Tarık KILIÇ tarafından alınarak değerlendirilmekteydi. Ancak teklifleri kimlerin getirdiğini ve Tarık KILIÇ isimli şahsın bu teklifleri nereden aldığını bilmiyorum. Ben sadece fiyat araştırma tutanaklarına Tarık KILIÇ isimli müdürümüz isteği üzerine imza atmaktaydım. … Tarık KILIÇ’ın isteği ve talimatları doğrultusunda belge hazırladığım ve piyasa araştırma tutanaklarını imzaladım. ÖE-1-4-9-12-13-18-19-20-24-27-31-33-34-38-39-44-47-51-57-60-64-66-70-71 kodları ile numaralandırılan ödeme emri dosyalarında yer alan fiyat araştırma tutanağı ve ürün muayene ve kontrol tutanaklarında ki imzalar bana aittir. Ancak ben bu tutanakları içeriğine çok da dikkat etmeden imzaladım.

Sanık Hanife ALTUN(2); “İhale konusunu baştan sona kadar müdürümüz Tarık KILIÇ takip ederdi. En son aşamada ihaleyi kazanan firmanın evraklarının olduğu dosyası getirerek bizlere imzalatırdı. …tüm ihalelerde ihale komisyon üyesi olarak benim imzam bulunmaktadır. Ben gelen teklifleri ve ihaleyi kazanan firmayı imzalama aşamasında öğrenirdim. … hiçbir şekilde piyasa araştırma yapmadım müdürümüz Tarık KILIÇ’ın uygun gördüğü firmaya ihale verilirdi. Firmalara ödemeleri genellikle Yasemin EKŞİ isimli arkadaşım yapardı.bazı firmaların sadece kağıt üzerinde olduğunu gerçekte ilgili kurumlara kayıtlı firmalar olmadıklarını öğrenmiştim İlgim ve alakam ise beyan ettiğim gibi sadece müdürümüz Tarık KILIÇ tarafından komisyon üyesi ya da piyasa araştırma konulu imzalamam için getirdiği ve benim de imzaladığım evraklardan ibarettir. Aksi takdirde benim bir menfaatim olmamıştır.”

Sanık Nurcan EKŞİ UZUN(3); “İhtiyaç listelerinde bulunan malzemelerin fiyat araştırmasını Müdürümüz Gülbeyaz KARASU isimli şahıs yapardı, bizim buradaki fonksiyonumuz hazırlanan belgeyi imzalamaktı, benim belediyede çalıştığım dönemde fiyat araştırması üzerine herhangi bir görevim söz konusu değildi, fiyat araştırmasını ve ürün muayene ve kontrolünü yapan kişi Müdürümüz Gülbeyaz KARASU isimli şahıstı … belgeler üzerinde bulunan imzalar gerçektir ve bana aittir, benim tarafımdan müdürümüz Gülbeyaz KARASU isimli şahıs isteği üzerine atılmıştır … piyasa araştırması komisyonunda bulunmam tamamen müdürüm Gülbeyaz KARASU isimli şahsın isteği üzerine attığım imzadan ibarettir, ben piyasa araştırması yapmadım bahse konu firmaları ve yetkililerini tanımam”

Sanık Ayfer UZUN(4); “Bende kısım amirim Gülbeyaz KARASU isimli şahsın talimatları doğrultusunda ihale dosyalarının yazışmalarını yaparak ve teklif veren firmaların da teklif mektuplarını dosyaya ekleyerek onaya sunardım. Ben teklif mektubu veren firmaların sadece vermiş oldukları teklif kağıtlarını görürdüm. Bu firmaların belgelerini ve yetkililerini görmezdim. Bu yüzden bu firmaların belgelerinin sahte olup olmadığını bilemiyorum. … amirlerimden gelen talimatların ve belgelerin içeriklerini sorgulamadan ne yapılması gerekiyorsa onu yapardım”

Sanık Vatan TEKTAŞ(5); “Gülbeyaz KARASU ya ismimin neden ihale dosyasına açıldığını sorduğumda; sen de bizim personelimizsin, herhangi bir sakıncası olmadığını belediye ye ihtiyaç ve kırtasiye malzemeleri alımı ile alakalı olduğunu söylerdi … ÖE-6-11-14-26-40-45-54-69 kodları ile numaralandırılan ve bana göstermiş olduğunuz ödeme emri dosyalarından bazılarında fiyat araştırma komisyonu üyesi ve ürün muayene ve kontrol komisyonu üyesi olarak görev aldığım görülmekte ise de ben kesinlikle herhangi bir ihalenin hiçbir aşamasında bulunmadım. Yine ödeme emri dosyasında isimleri geçen firmalardan fiyat araştırması yapmış gibi görünsem de kesinlikle böyle bir araştırma yapmadım, herhangi bir firmaya gitmedim. … Belirtilen tutanaklarda bulunan imzaların bir iki tanesi bana ait ancak diğerleri tamamen benzetilmek sureti ile benim adıma atılmış imzalardır. Orhanlı Belediyesi bünyesinde tüm kırtasiye malzeme alımı işleri ile yetkili Yazı işleri müdürü Gülbeyaz KARASU isimli şahıstır. …faturalardaki ürünlerin belediye birimleri teslim edilip edilmediği konusunda bir bilgim yoktur. bu ürünlerin alınıp alınmadığı hakkında da herhangi bir bilgim bulunmamaktadır. … …. Görevlendirme yazısı tamamen Gülbeyaz KARASU tarafından bilgim dışında tanzim edilmiştir bu belge üzerinde de zaten imzam bulunmamaktadır. Doğrudan mal alımı için yapılan kırtasiye malzemesi alımı ile ilgili yapılan eylemin hiçbir aşamasında bilinçli bir şekilde görev almadım. İsmi geçen Nurcan EKŞİ isimli şahıs ta benim gibi belediye de görev yapan bir şahıstır. kendisi ile fiyat araştırması yapmış değilim.”

Sanık Emine KUMRAL ÇAVUŞ(6); “Ben bu belgeler üzerindeki imzaları amirim Nurettin YAZAR isimli şahsın emri ile attım. Belge içeriklerini tam olarak bilmiyorum. … formalite icabı belgelere imza attım ancak piyasa araştırması yapmadım. Yapılan piyasa araştırmaları kâğıt üzerinde yapılırdı ve ben de hazırlanan belgeyi imzalardım.”

Sanık Necati BAŞ(7); Bahse konu imzalar bana aittir. Ben dediğim gibi fiyat araştırması komisyonunda ve Muayene Kontrol komisyonun görev aldım. Ben hiçbir zaman fiyat araştırması ve belediyeye alınan malzemelerin kontrolü yaparak teslim almadım. Ben adımın yazılı olduğu belgeyi Emine KUMRAL ÇAVUŞ ve birim amirimiz olan Nurettin YAZAR isimli şahıslar getiriyorlardı bana imzalamamı söylüyorlardı, ben de gerekli yerleri imzalıyordum. Bu şekilde birçok evrak imzaladım, ama bu evrakların ne olduğuna bakmadım. …Bu yapmış olarak gözüken fiyat araştırmalar neticesinde alınan malzemelerin alıp alınmadığını bilmiyorum.”

Sanık Engin METİN; “ben bu komisyonların hiç birine katılmadım, ben alınan malzemeler ile ilgili herhangi bir araştırma yapmadım, müdürümüz Şinasi Selçuk KAMIŞ isimli şahıs beni görevlendirdiğini beyan edip evrakları imzalamamı istediği için ve işten atılacağım korkusuyla bana verilen bu evrakları imzaladım, … belirtilen malzemelerin alınıp alınmadığı hakkında bir bilgim yoktur”,

Sanık Yaşar KARACA; Ben ve fiyat araştırması komisyonunda görevli olarak gözüken arkadaşlarımla beraber herhangi bir firmaya giderek fiyat teklifi almadık firma yetkilileriyle görüşmemiz olmadı … Benim bu tutanakları imzalamamın nedeni Komisyonda görevli olarak personel yetersizliğinden benim adımın olmasından dolayıdır. Daha öncede anlattığım gibi bu fiyat araştırması Şinasi Selçuk KAMIŞ a kapalı zarp ile geliyordu kendisi zarfı açıp bize gösterdikten sonra en uygun fiyat veren firmanın ismini söylüyordu bizde o firmanın adını yazarak dosya hazırlıyorduk. Ben şimdiye kadar belediye gelen malzemeleri teslim almadım”,

Sanık Murat YILMAZ; “Yapılan doğrudan alımlar ile ilgili detaylı bilgiye sahip olmadığımdan ve sadece Selçuk KAMIŞ tarafından gösterilen yerleri imzalamam söylendiğinden sadece imzamı attım. İhaleye konu malzemelerin temin edilip edilmediğini bilmiyorum. Herhangi bir komisyon görevi yapmadım. İsmi geçen firmaları tanımam. Bütün işlemler ile Selçuk KAMIŞ ilgilenmekteydi. Ben Selçuk KAMIŞ isimli şahsın verdiği talimat gereği sadece imza attım. Selçuk KAMIŞ isimlerimizi dosyada hangi komisyonda olduğunu belirler ve bize de belediyeye malzeme alınacağını söyleyerek imzamızı atmamızı söylerdi

Sanık Atanur SÜLEYMANOĞLU; “Şinasi Kamış isimli şahıs Belediyeye Mal ve hizmet alınacağı zaman sekreterine ve Atilla AYDIN’a benim ve diğer arkadaşlarımın isimlerini mal alım belgesine yazdırıyordu. Kırtasiye malzemesi alınacak diyerek bize gösterilen evraklara imza atmamız isteniyordu. Bizde yetkili amirimiz olduğu için bu belgelere imza atıyordum. Ancak atmış olduğum belgelerin içeriklerini bilmiyordum. Bize herhangi bir açıklama yapılmazdı. …Ancak atmış olduğum imzalara karşın herhangi bir malın teslimini ben hiç almadım

Sanık Yusuf KELEŞ; “Selçuk KAMIŞ ile Kamil TOSUN isimli şahıs kırtasiye malzemesi ile ilgili evrak getiriyordu. Yani Kamil TOSUN herhangi bir firmadan Şinasi Selçuk KAMIŞ’a teklif getirdiğini biliyorum ancak içeriği hakkında bize herhangi bir şekilde bilgi verilmezdi. … bana bir takım evrakları imzalatırdı. Bu evrakların içeriği hakkında hiçbir bilgim yoktur….Şinasi Selçuk KAMIŞ isimli şahıs bana evrakları imzalamamam durumunda işime son vereceğini belirterek beni bu şekilde korkuttu. Belediyenin ihale sonucu aldığı malzemelerin firmalar tarafından Orhanlı belediyesine teslim edildiğini görmedim  ben ve diğer mesai arkadaşlarım Murat YILMAZ ve Atanur SÜLEYMANOĞLU hiçbir şekilde mal görmedik. Ve herhangi bir mal sayımı ve kontrolü yapmadık”

Sanık Özdem TOPAL; “Bana sormuş olduğunuz ÖE-4-9-12-13-15-18-19-20-31-33-39-57-60-64-70-71 kodları ile numaralandırılan ödeme emri dosyaları ile ilgili kesinlikle uzaktan yakından bir alakam yoktur. Ben Orhanlı Belediyesinde çalışmış olduğum dönemde hiç ihale komisyonuna katılmadım. Fiyat araştırma komisyonu, ürün muayene kontrol komisyonlarında çalışmadım. … Benim çalıştığım bölümde stajerler, muhasebe elemanları Yasemin EKŞİ, Hanife ALTUN, Leyla YAVUZ isimli şahıslar yanıma gelerek bir evrakta imzan var deniyordu. Bende bankoda çalıştığımdan yoğun iş temposundan gelen mükellefleri bekletmemek ve imzayı getiren kişiye duyduğum güvenle evrakları hiç okumadan imzalardım. Ancak imzalamış olduğum evrakların içeriğini bilmiyordum. Bu evrakların usulsüz olduğunu bilmiyorum. …”

Sanık Şahin TÜKEZ; “…bizden sorumlu olan Şinasi Selçuk KAMIŞ bize yapılan ihale veya doğrudan mal alım işleri ile alakalı olarak hazırlatmış olduğu belgelere imza atmamızı isterdi. Ben ve diğer arkadaşlarım bu belgelere imza atardık. İmza atmış olduğum belgenin içeriğinde neyin beyan edildiğini, hangi malın veya hizmetin alındığını bilmiyorum. …Ürün kontrol komisyonunda görev aldığımda da bu şekilde önümüze sunulan belgeleri imzaladım. Ancak Belediyeye doğrudan alımı yapılan kırtasiye malzemelerini belediyeye toplu olarak alındığını görmedim. … Biz sadece emir silsilesi içerisinde verilen görevi yaptık. … Şinasi Selçuk KAMIŞ isimli şahıs seni bir komisyona yazdım imza at derdi.

Sanık Leyla YAVUZ ifadesinde SUSMA HAKKINI kullandı

Sanık Ertaç AYDEĞER; “Belediye Başkanlığı’nda çalışmış olduğunuz dönemde belediye bünyesinde yapılan ihalelerde; ihale komisyonu, fiyat araştırma komisyonu veya ürün kontrol-muayene komisyonunda kesinlikle görev almadım. … işçi olarak kendilerine bağlı olduğum Nuretttin YAZAR bize belediyeye kırtasiye malzemesi alınacağını belirterek bir takım belgeleri imzalattı. Bana imzalatılan bu belgelerin içeriğini dahi bilmiyorum. … çalıştığım birimin sorumlusu Nurettin YAZAR bize içeriğini okumadığım bir takım belgeleri imzalattı. … Bu zamana kadar Belediye toplu olarak alınan kırtasiye malzemelerini görmedim. Ödeme belgeleri ekinde bulunan faturalardaki ürünlerinde Belediye Birimlerine teslim edilip edilmediğini bilmiyorum.”

Sanık Mustafa KÖKLÜ; “Nurettin YAZAR belediyede temizlik işleri müdürüdür. Benim çalışmış olduğum dönemde sorumlu amirimdir … Ben belediyede temizlik işlerinde süpürgeci olarak çalışırdım. Ben ihale işlerini bilmem anlamam alakam da yoktur. Adımın geçtiği belge ve tutanakları ben imzalamadım. Ancak bana temizlik işleri bölümünde çalışan arkadaşlar işlerle alakalı evrak imzalatırdı ama ben ne evrakı olduğunu bilmiyordum

Sanık Mustafa YETGİN; “…muhasebe müdürü Tarık KILIÇ’ın onayı ile aldıkları çeki bankaya götürüp tahsil ederlerdi. … İlgi Ödeme Emri Dosyalarında bulunan fiyat teklifleri muhasebe çalışanları olan Yasemin EKŞİ, Hanifi ALTUN ve Muhasebe Müdürü olan Tarık KILIÇ tarafından hazırlanarak eğer dosya içerisinde benim de imzamın bulunması gerekirse içeriğini kontrol etmeden imzamı atardım.”

Sanık İsmail ÖKTEN; “557 adet proje dosyasının alımı için fiyat araştırmasını nasıl yaptığımı aradan uzun zaman geçmesinden dolayı hatırlamıyorum. Söz konusu alıma ilişkin piyasada Balin Tekstil, Emek Kırtasiye ve İpekcan Kırtasiye isimli iş yerlerine giderek fiyat teklifi alıp almadığımı hatırlamıyorum….fiyat tekliflerinin kim tarafından ve ne şekilde düzenlendiğini kesinlikle bilmiyorum

Sanık Hüseyin SARI; “Piyasa araştırmasında geçen Balin Tekstil, Emek Kırtasiye ve İpekcan Kırtasiye ile görüşüp görüşmediğimizi hatırlamıyorum. Bu firmaların kaşelerinin ve imzalarının sahte olup olmadığını da hatırlamıyorum. Bu ihaleyi alan firmayı da hatırlamıyorum. … Piyasa araştırmasında geçen Öz Kağıtçılık Kimya Bil. Emek Kırtasiye ve İpekcan Kırtasiye ile görüşüp görüşmediğimizi hatırlamıyorum. Bu firmaların kaşelerinin ve imzalarının sahte olup olmadığını da hatırlamıyorum.”

Sanık Kamil İNCESU; “Fiyat Araştırma Komisyonunda işlemler genelde evrak üzerinden ve firma yetkililerini görmeden firmalara ait belgeler üzerinden yapılmaktaydı. … Piyasa Fiyat Araştırma tutanağında bulunan ismimin altındaki imzalar ise bana aittir. Biz bu tutanakları genelde İsmail ÖKTEN ve Hüseyin SARI ile beraber yapardık.”

Sanık Muzaffer DİKMEN; “Bana bu yazıyı birim müdürüz olan Nurettin YAZAR isimli şahıs getirerek bana iş ile ilgili olduğunu benim adımı açtığı imzalamam gerekttiğini söyledi bende kendisi müdürümüz olduğu için herhangi bir soru sormadan okumadan imzaladım. Benim bu imzalamış olduğum belgeler karşılığında herhangi bir menfaatim olmadı. … birim müdürümüz bana imzala dedi bende imzaladım içeriğinin ne olduğunu bilmiyorum.”

İTİRAFÇI SANIKLAR HERŞEYİ ANLATTI!

A) Sanık BİROL HALEZAROĞLU: “2004 yılından bu yana Ekip Ofis unvanlı firmada ön muhasebe işlerine baktım. firmayı Kamil yönetmekte ve emirleri adı geçen şahıs verirdi. Ayrıca imza yetkisi de Kamil TOSUN da idi.

EMEK KIRTASİYE , YILDIZKÜÇÜKFOSFOROĞLU, İPEKCAN KIRTASİYE, HÜLYA TUNÇ (SOLAK), MEDYA 34 FİLM ORG. LTD ŞTİ, BÜYÜK TİCARET-AHMET BÜYÜK, İLETİM KIRTASİYE VE ÇAĞ ELEK. BİLG. SİST. LTD ŞTİ unvanlı firmaları Kamil TOSUN un Orhanlı Belediyesine doğrudan alım işi için yan teklif olarak hazırlattığı belgelerden hatırlıyorum. Bu firmalar adına Orhanlı belediyesine teklif mektubunu Kamil TOSUN un talimatları ile hazırlardım. Hazırlanan teklif formu üzerine bu firmaların kaşesini Kamil TOSUN vururdu. Ve kaşe üzerine herhangi bir personele de imzalatırdı. firmaların bu tekliflerden hiç haberi yoktur. Bu kaşelerin üzerine bende imzalamış olabilirim. Fakat imzalayıp imzalamadığımı hatırlamıyorum. Firmaların ortağını, sahibini ve yöneticisini tanımıyorum. Firmanın ismini bilmemin tek sebebi budur.

Ziraat Bankası Tuzla Şubesi’nden Orhanlı Belediyesi tarafından yazılan çeklerin tahsilatlarını yaptım. Bu çekleri tahsil etmem için Kamil TOSUN bana veriyordu, ben de adımı ve “Aydıntepe Mah. Vural Sok. No:26 Tuzla/İst.” adresini yazmak suretiyle bu çekleri tahsil ediyordum. Bu adresi yazmamı Kamil TOSUN istemişti. Bu adres firmamızın belediyece değiştirilmeden önceki Ekip Ofis unvanlı firmanın eski adresidir. Bu çekleri tahsil ettiğimde Kamil TOSUN bazen benim yanımda oluyordu ve parayı direk alıyordu. Bazen de ben yalnız olarak parayı tahsil edip, Kamil TOSUN a teslim ediyordum. Kamil TOSUN ben muhasebeci olduğum için, para tahsilatından sonra beni iş yerin de bırakıp, bazen şoför olan Adem NAÇAR ile genelde ise yalnız olarak Orhanlı belediyesine giderdi. Parayı çektikten sonra paranın tamamını Kamil TOSUN kendisine alıyordu. Bana tahsil ettirdiği paralardan bu güne kadar, hiç para vermemiştir. Zaten ben şahsın iş yerinde maaşlı eleman olduğum için para vermesi konusunda bir talebim olmamıştır.

Adem NAÇAR’ da benim gibi Ekip Ofis bünyesinde çalışan bir elemandır. Bu şahısta Kamil TOSUN un yönlendirmesi ile çek tahsilatı yapmıştır. Fason firmalarla hiçbir alakası yoktur. Öz Kağıtçılık Kimya Bilgisayar Org. San. ve Tic. Ltd. Şti., Balin Tekstil Makine Kırtasiye Rek. Pro. Ltd. Şti., Nuray Tekstil Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti. ve Atabay Kırtasiye Kağıtçılık Matb. Rek. Bilg. Ür. Paz. San. Tic. Ltd. Şti. unvanlı firmalar adına Orhanlı Belediyesi tarafından açılan doğrudan temin ihalelerine girmek için patronum olan Kamil TOSUN un yönlendirme ve talimatları ile iş yerindeki bilgisayardan bu firmaların teklif mektupları ile yan teklifte bulunulacak, diğer firmaların teklif mektuplarını bilgisayarda hazırlayarak çıktısını alırdım. Bu çıktılar üzerine Kamil TOSUN isimli şahıs, çantasında bulundurduğu firma kaşelerini basardı. Teklif mektupları kaşelendikten sonra iş yerinde çalışan herahangi bir personele imzalatırdı. Daha sonra da bu mektupları zarf içerisine koyarak belediye ye götürmekte idi. Bu teklif mektuplarından bazılarına bende imza atmış olabilirim. Ama şuan imza atıp atmadığımı tam olarak hatırlamıyorum.

Kamil TOSUN, bu teklif mektuplarını bizzat belediye ye kendisi götürürdü.

Faturayı götürürken veya öncesinden belediye ye faturada yazılı malları bizim aracılığımız ile hazırlama, yükleme, teslim işi yaptırmamıştır. Kendisinin de böyle bir teslimat yaptığına şahit değilim. Kamil TOSUN, faturaya teslim ettikten sonra fatura bedeli olan çeki kendisi alarak firmaya gelirdi. Bu çeklerden bir kısmını yukarıda beyan ettiğim gibi tahsilatını yine onun talimatı ile ben yaptım ve tahsil ettiğim paranın tamamını Kamil TOSUN a teslim ettim. Tahsil ettiğim paraları zarf içerisinde Kamil TOSUN a teslim ettiğime dair, iş yeri çalışanları olan Adem NAÇAR, Çoşkun BAYRAM ve Bayram DORUK şahittir.

Gülbeyaz KARASU, Atilla TEKİN ve Şinasi Selçuk KAMIŞ, Tarık KILIÇ ve belediye çalışanı olup, ta ismini hatırlayamadığım bazı şahıslar Kamil TOSUN nu arayarak belediye yada başka bir yerden buluşma isteklerini belirterek Kamil ile buluşup, Kamil’e tahsil edilmek üzere çek verirlerdi. Kamil de almış olduğu çeki bana ve bazen de Adem NAÇAR a vererek parayı tahsil ettirirdi. Tahsil ettiğimiz parayı Kamil TOSUN na eksiksiz teslim ederdik. Kamil TOSUN ise yukarıda ismini saydığım şahısları arayarak parayı aldığını belirterek buluşma yeri söylerlerdi.”

B) Sanık ADEM NAÇAR: “Ben Ekip ofis ünvanlı firmada çalıştığım dönemde Ziraat Bankası Tuzla Şubesi’nden Orhanlı Belediyesi tarafından yazılan çeklerin tahsilatlarını yaptım. Bu çekleri tahsil etmem için Kamil TOSUN bana veriyordu, ben de adımı ve “Aydıntepe Mah. Vural Sok. No:26 Tuzla/İst.” adresini yazmak suretiyle bu çekleri tahsil ediyordum.

Bu çekleri tahsil ettiğimde genel olarak Kamil TOSUN benim yanımda bulunuyordu. Parayı çektikten sonra paranın tamamını Kamil TOSUN’a veriyordum. Parayı verdikten sonra şöför olduğumdan dolayı Kamil TOSUN ile birlikte Orhanlı Belediyesine gidiyorduk. Kamil TOSUN ben şöför olduğumdan beni kapıda bırakarak belediye başkanı veya diğer müdürlerin yanına giderek odasında görüşüyordu. Kamil TOSUN belediyeden başkan Cemil EKŞİ, müdürler Tarık KILIÇ, Gülbeyaz KARASU, Nurettin YAZAR ve zabıta komiseri Şinasi Selçuk KAMIŞ ile görüşürdü.

Çekleri Kamil TOSUN ile birlikte Orhanlı Belediyesinden alırdık. Yine ben dışarıda beklerdim, Kamil TOSUN çeki alıp gelirdi. Çeki bana vererek cirolamamı ve tahsil etmemi isterdi. Çek bana Kamil TOSUN tarafından teslim edildiğinde çekin arkası kaşeli ve imzalı olurdu. Çekleri almak için belediyeye gidip Kamil TOSUN çekleri aldıktan sonra direkt bankaya giderek tahsilatı yapıyorduk. Arada başka bir yere uğramıyorduk. ben çek bedellerinin tamamını Kamil TOSUN isimli şahsa veriyordum. Hatta 4 adet çekimde Kamil TOSUN yanımda bulunduğundan, parayı alarak destesini dahi bozmadan yanımda bulunan Kamil TOSUN’ un çantasına koyuyordum.”

Birol HALEZAROĞLU’ da benim gibi Ekip Ofis bünyesinde çalışan bir elemandır. Bu şahısta Kamil TOSUN un yönlendirmesi ile çek tahsilatı yapmıştır. Fason firmalarla hiçbir alakası yoktur.

C) Sanık KAMİL TOSUN: “ … sorduğunuz hiçbir firma ile bu güne kadar herhangi bir ticaret yapmadık. Bahse konu firmalara hatırladığım kadarı ile bu güne kadar hiçbir şekilde ne fatura kestim, ne de bahse konu firmalarda bu güne kadar fatura aldım. Bahse konu firmalar tarafından bana verilmiş herhangi bir vekaletname bulunmamaktadır.

Bu çeklerde Tarık KILIÇ tarafından bana teslim ediliyordu. Çek teslim edildiğinde arkasında firma kaşesi basılı idi. ben bu şekilde çeki alarak tahsilatı yapmakta idim. … Gerçekleştirildiği iddia edilen eylemler neticesinde, devletin kasasından çıkan 1.770.000,00 TL parandan herhangi bir pay almadım. Çeklerin tahsil edildiği tarihlerde beni belediyeden Tarık KILIÇ telefon ile arayarak gelip çeki almamı söylemekte idi. bunun dışında diğer belediye yetkilileri ile de aynı tahsilat konularında görüşmelerim olmuştur.

… Bana göstermiş olduğunuz çeklerin tamamının bedeli banka dekontunda yazılı tarihte tarafımdan çekilmiştir. Ben bu çekleri Orhanlı Belediyesi Mali Hizmetler Müdürü Tarık KILIÇ tan teslim alıyordum. Teslim alırken firma adına kesilen faturaları ben vermiyordum. Çeki teslim aldığım da çekin arkasında bulunan birinci cirantacı ve çek hamili Öz Kâğıtçılık Kimya unvanlı firmanın kaşesi basılı ve kaşe üzerinde imza atılı halde bu çekler Tarık KILIÇ tarafından bana teslim ediliyordu. Çek bedelini tahsil ettikten sonra paranın tamamını Birol HALEZEROĞLU na elden nakit olarak teslim ediyordum.

devletin kasasından çıkan 1.770.000,00 TL parandan herhangi bir pay almadım. Çeklerin tahsil edildiği tarihlerde beni belediyeden Tarık KILIÇ telefon ile arayarak gelip çeki almamı söylemekte idi. bunun dışında diğer belediye yetkilileri ile de aynı tahsilat konularında görüşmelerim olmuştur.”

————

İddianamenin tamamı için tıklayınız

Yorum Yapın