İstanbul Valiliği’nin Tuzla’da eğitim veren Ord. Prof. Dr. Cahit Arf İlköğretim Okulunu imam hatip yapmama kararı bundan memnun olmayanları çileden çıkardı. Eğitim–Bir–Sen’in hedefe koyduğu  okul müdürü Hasan Ateş hakkında adeta bir linç kampanyası başladı.

Geçtiğimiz günlerde  Tuzla’daki Ord. Prof.Dr. Cahit Arf İlköğretim Okulu’nun imam hatip yapılması isteği velilerin direnişiyle karşılaşmış, bu olayın basına yansımasının ardından bu uygulamadan vazgeçilmişti.. Ancak bu karar Eğitim-Bir-Sen İstanbul 4 No’lu Şube Başkanı Talat Yavuz ile sendika yöneticisi ve aynı zamanda okul müdür yardımcısı Nebahat Türk’ü adeta çileden çıkardı. Okul müdürü Hasan Ateş hakkında başlatılan linç kampanyası Türk’ün yaptığı tuhaf suç duyurusuyla zirveye çıktı. Türk, okul müdürünün kendisine hakaret ettiğini iddia ederek suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusuna dayanak olarak da skandal bir rapor sundu.

Skandal üstüne skandal

Bu arada Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Talat Yavuz, Hasan Ateş hakkında hakaretlerle dolu bir yazıyı köşe yazarlığı yaptığı internet sitelerinde yayınladı. Ateş’in mahkeme kararıyla tekzip yayınlatması, linç girişimini engellemeye yetmedi. İnternet siteleri bir skandala imza atarak henüz hazırlık soruşturmasındaki bir dosyanın belgelerini basarak masumiyet karinesini yok saydılar. Üstelik bu haberlerine sansasyonel “Hangi Okul Müdürü, Yardımcısını Hastanelik Etti” başlığını koyarak Ateş’I hedef göstermeye devam ettiler.

İlk görüşte “anksiyete bozukluğu”!

Sitenin yayınladığı “rapor”da,  Nebahat Türk’e “anksiyete bozukluğu” teşhisi konması yeni bir skandalı da ortaya çıkardı.  Rapor talebiyle Tuzla Devlet Hastanesi’ne giden Nebahat Türk’ün, “anksiyetetanısıyla psikiyatri bölümüne sevk aldığı, ancak nedense, psikiyatri bölümü bile olmayan Gebze Özel Yüzyıl Hastanesi Nöroloji bölümüne gittiği belirlendi. Devlet Hastanesinden mesai bitimine yarım saat kala aldığı raporda ertesi günü işe başlayabilir dendiği halde, ertesi gün Gebze Yüzyıl hastanesinde kendisini muayene eden Nörolog doktor İbrahim Çifti’nin  Türk’e bu kez “anksiyete bozukluğu” teşhisi koyarak 3 günlük rapor vermesi şaşkınlık yarattı.

Uzmanlar öyle düşünmüyor

“Anksiyete bozukluğu” hastalığıyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Türkiye Psikiyatri Derneği yöneticisi Doç. Dr. Burhanettin Kaya, “anksiyete” (kaygı) ve “anksiyete bozukluğunun” (kaygı bozukluğu)  çok farklı olduğunu belirtti. Kaya, “anksiyeti”nin bir hastalık değil bir “durum” bir “his” olduğunu, kişilerin anlık anksiyete krizleri geçirebileceğini, ancak ciddi bir hastalık olan “anksiyete bozukluğu” tanısının konulabilmesi için öncelikle bu krizlerin kişinin yaşam kalitesini bozacak kadar uzun süre örneğin 6 aydır devam ediyor olması gerektiğini ifade etti. Anksiyete bozukluğu tanısı konulan kişilerin huzursuz, genellikle sabırsız,çabuk heyecanlanan, korkan, herşeyin en kötüsünün olacağını düşünen kendilerini devamlı olarak diken üzerinde ve ağlamaya hazır hissettiklerini belirtti. Bir nöroloğun bu hastalığın tanısını koyup koyamayacağı sormamız üzerine Kaya, “Örneğin ben bir psikiyatristim. Tıp hekimiyim. Gelen hastanın epilepsi olduğunu (sara) olduğunu anlayabilirim ancak ona bu raporu veremem. Kendisini nörolojiye sevk ederim. Bir nörolog da kendisine gelen hastanın “anksiyite bozukluğu” olduğunu bilse bile böyle rapor yazamaz, pskiyatriste sevk etmesi gerekir. Kaldı ki, tek bir muayeneyle ve tek bir olayla bu tanının konması mümkün değildir.” Dedi. Kaya, anksiyete bozukluğu tanısı konan bir hastanın mutlaka gözetim altında olması ve tedavisine devam etmesi gerekitiğini de sözlerine ekledi.

Hastane sessizliğini koruyor

Raporu veren Özel Gebze Yüzyıl Hastanesi’ndeki görevli Nörolog Uz.Dr. İbrahim Çiftçi ve hastane başhekimi Uz. Dr. Lütfi ÇETİNKAYA ise tüm aramalarımıza karşın telefonlara çıkmayarak sessizliğini korudu.

Müdür Adalete Sığındı

İstanbul Valiliğinin, Cahit Arf’ın  imam hatip yapılmaması kararı sonrasında, internet sitelerinde Talat Yavuz imzasıyla yayınlanan, Okul Dönüşümlerinde Provakasyon” başlıklı haberde; “Ateş’in velileri imza toplamak için kışkırttığı, gazetelere haberler yaptırttığı, hakkında yolsuzluk soruşturmaları bulunduğu ve kendisinin dini inançlara saygısı olmayan bir  provakatör olduğu” ileri sürülüyordu.

Hasan Ateş bu yazı üzerine Tuzla Sulh Ceza Mahkemesi’nden “İçeriğin Yayından Çıkarılması ve Tekzip Metninin Yayınlanması Kararı” almıştı. Aynı zamanda Talat Yavuz hakkında suç duyurusunda bulunup; tazminat davası da açmıştı.

8 Yorum

 1. Daryl demişki,

  diron@usn.beribboned” rel=”nofollow”>.…

  thanks for information….

  Yazan 16 Ağustos 14 Saat 5:26 pm

 2. Chris demişki,

  rossoff@carbondale.redeem” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó!…

  Yazan 18 Ağustos 14 Saat 1:35 pm

 3. claude demişki,

  evegeni@waving.entrance” rel=”nofollow”>.…

  good….

  Yazan 19 Ağustos 14 Saat 6:01 pm

 4. Edwin demişki,

  pinch@commissioned.destroyer” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðåí….

  Yazan 10 Aralık 14 Saat 1:38 am

 5. Morris demişki,

  accumulated@adnan.employed” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó….

  Yazan 25 Ocak 15 Saat 4:54 pm

 6. mario demişki,

  chairs@nernst.taunted” rel=”nofollow”>.…

  thanks!…

  Yazan 25 Ocak 15 Saat 5:27 pm

 7. edgar demişki,

  red@intentionally.annum” rel=”nofollow”>.…

  thank you!!…

  Yazan 04 Şubat 15 Saat 5:45 am

 8. Ricky demişki,

  warning@boliou.enjoyed” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó!…

  Yazan 09 Şubat 15 Saat 10:17 pm

Yorum Yapın