Bu akşam hep beraber umudun türkülerini söyleyelim diyen binlerce kişi Harbiye’yi doldurdu. Konserin başlamasına saatler varken; hep bir ağızdan türküler söylenmeye başlamıştı bile.

Konseri dinlemeye gelenlerin arasında, tiyatro sanatçılarından, müzisyenlere, BEDAŞ işçilerinden TAYAD’lılara kadar herkes vardı.

Havanın  kararmasıyla birlikte başlayan konserde; DİSK Genel Başkanı Erol Ekici’nin gönderdiği mesaj okundu. Mesajı okuyan Hacı Ömer  Yazıcı; Ekici’nin

‘ZALİMİN ZULMÜNE DİRENİYORUZ’

‘Dostlar, AKP zulmüne karşı türkülerimi hep beraber söylüyoruz. AKP, kendi sanatçısını, kendi Kürdünü, kendi Alevisini yaratıyor. Her türlü toplumsal muhalefete düşmanca yaklaşıyor. Biz AKP’nin zulmüne karşı direniyoruz. Direncimizi 1 Mayıs’ta ve burada yüz binlerle, binlerle gösterdik. Dostlar, zulmün olduğu yerde mutlak direnişte olacaktır. Karadeniz’de HES’lere direniyoruz, BEDAŞ’ta direniyoruz, Hey Tekstil’de direniyoruz, Türk Hava Yolları’nda direniyoruz, Billur Tuz’da direniyoruz. Zalimin zulmüne karşı direneceğiz. Bağımsızlık, sosyalizm inancımızı yok edemeyecekler. Halkız, işçiyiz, haklıyız ve de kazanacağız.’ dediğini belirterek; Harbiye’yi dolduran binlerce kişiye selam yolladığını ifade etti.

AKP faşizmine karşı, Hasan Selim Gören için, dünyanın tüm ezilen halkları için, sosyalist bir Türkiye özlemi için söyleyeceğiz denilen sunumda, 85’ten beri konserleri yasaklanan, elemanları tutuklanan ve Grup Yorum elemanı Seçkin Aydoğan’ın hâlâ içeride tutulduğu bir dönemde, tüm baskılara rağmen  türkülerini söylemeye devam eden Grup Yorum’undu artık sahne.

Şarkılar, geçtiğimiz günlerde Sultangazi’de silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Hasan Selim Gören için ve tüm gidenler için söylendi. Konserin açılışı, Ahmet Telli’nin içinde devrim geçmeden devrimi anlattığı Sıyrılıp Gelen adlı şiirinin seslendirilmesiyle başladı.

Grup Yorum hemen hemen bütün konserlerinde olduğu gibi yine yalnız değildi. Bir konserinde İbrahim Kaypakkaya’ya yazılmış bir türküyü seslendirdiği için hakkında ‘terör örgütü propagandası’ yaptığı gerekçesiyle hakkında dava açılan Pınar Aydınlar (Sağ), Yorum ile beraber aynı sahneyi paylaştı. Nurhak türküsünü seslendiren Pınar Aydınlar zafer işaretiyle sahneyi tekrar Yorum’a bıraktı.

SAHNE SIRASI ŞİMDİ DE TİYATROCULARIN

Grup Yorum’un Harbiye konserinde görülmeye değer bir başka sahne daha vardı. AKP’nin Şehir Tiyatroları’na karşı açtığı savaş Harbiye’de oyuncuların, yönetmenlerin ve müzisyenlerin katılımıyla bir kez daha protesto edildi. Sahneye gelen oyuncular, yönetmenler ve içlerinde Erdal Bayrakoğlu, Nejat Yavaşoğulları gibi sanatçıların olduğu grup faşizme karşı omuz omuza yazılı bir pankart açtı. Şehir Tiyatroları’nın özelleştirilmesi ve yönetim kadrosuna bürokratların atanmasını ve politikalarla AKP’nin kendi ‘sanat’ını yaratmaya çalıştığını ifade eden ve Karanlığa Karşı Özgür Sanat şiarıyla günlerdir haftalardır direnen tüm sahne ekibi adına konuşan Ragıp Yavuz:

‘SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ’

‘’Kısa konuşmak lazım. Çünkü sözün bittiği yerdeyiz; eğer bir hükümet yasama, yürütme ve yargıyı tek elde tutuyorsa, sanata ve sanatçıya yasak koyuyorsa, yoldaşlarımızın katillerini serbest bırakıyorsa, resme günah, heykele put diyorsa sözün bittiği yerdeyiz. Antalya’da tiyatro sahnesinden inenlere satırlarla saldırılıyorsa sözün bittiği yerdeyiz. Bakın Şehir Tiyatroları’nın başına bürokratları getiriyorlar. Biz o bürokratlardan emir alarak sanat üretmeyiz bu böyle biline. Karanlığa karşı özgür sanatı savunuyoruz ve susmayacağımızı bir kez daha belirtmek istiyoruz.

Dostlarla, türkülerle buluşmak gerek. Gün gelir hakça bir düzen kurulur biz o zaman kavgayı bırakırız. Ama türkülerimiz hep bizimle olsun. ‘’ diyerek sözlerine son verdi. Ragıp Yavuz’un konuşmasının ardından hep beraber Çav Bella söylendi.

Grup Yorum, F Tipi hapishanelerde uygulanan tecrit ve tecridin koşullarının anlatıldığı bir film çektiklerini Ezel Akay’ın, Sırrı Süreyya Önder’in REİS Çelik’in de aralarında bulundu 10 yönetmenle birlikte çalışıldığını ve filmin 19 Aralık’ta galasının yapılacağını duyurarak konseri noktaladı.

EBRU ÖZKAN/BİRGÜN

4 Yorum

 1. jaime demişki,

  interconnectedness@minber.heels” rel=”nofollow”>.…

  good info!!…

  Yazan 25 Kasım 14 Saat 11:52 pm

 2. salvador demişki,

  lopatnikoffs@analyticity.trenchant” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðåí!!…

  Yazan 15 Aralık 14 Saat 5:43 am

 3. gary demişki,

  smoothness@ryc.initial” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðþ….

  Yazan 17 Ocak 15 Saat 4:21 pm

 4. ricky demişki,

  laudanum@protocol.theresa” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info!!…

  Yazan 29 Ocak 15 Saat 7:36 am

Yorum Yapın