İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, gazeteci Halil Özen’in imzasıyla yayınlanan iki haber için açtığı toplam 40 bin TL’lik tazminat davasını kaybetti. Davaya konu haberlerde Topbaş’ın kuzenlerine ait Saray Çiftliği’nin dere yatağında ve kaçak olduğu ve kuzenlerinin kaçak inşaattan yargılandığı belgelenmişti. Haber, TURÇEV tarafından yılın özel haberi ödülünü almıştı.

“Haber yalan” dedi, haksız çıktı!

Gazeteci Halil Özen davaya konu iki haberde, Kadir Topbaş’ın kuzenlerine ait Saray Çiftliği’nin dere yatağında, kaçak ve Ömerli Su HAvzası’nda olduğu, ek binaların inşaatının mühürlendiği, çiftliğin Topbaş ailesine ait Saray Muhallebilcileri için hammadde ürettiği, kuzenlerinin kaçak inşaattan yargılandığı konusunu belgelerle işlemişti. Haber pek çok ulusal gazetede yayınlanınca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, haberin yalan olduğunu iddia ederek gazeteci Özen aleyhine iki haber için 40.000 TL’lik tazminat davası açmıştı. Ancak Bakırköy 8. Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada yargı Topbaş’a adeta bir hukuk dersi verdi.

“Haberde üstün kamu yararı vardır”

Mahkeme gerekçeli kararında Topbaş’a adeta “basın özgürlüğü” dersi verdi. Kararda “Basın gerçeği aramakla mükellef değildir. Basın özgürlüğü ile kişilik değerlerinin karşı karşıya geldiği durumlarda temel ölçüt kamu yararıdır. Dava konusu haberlerde de üstün nitelikte olan kamu yararı mevcut olup, haber içeriği itibariyle davacının kişilik haklarına, şeref ve itibarına yönelik ibareler yoktur.” denildi. Karar ayrıca haberin “somut delillere dayanarak hazırlandığı” belirterek, içeriğinin gerçek olduğunu tespit etmiş oldu.

NE OLMUŞTU?

2009 yılında İstanbul’un yaşadığı en kötü sel faciasından biri yaşanmış, Ayamama, Tavuklu ve Papaz dereleri taşmış, 31 yurttaşımız hayatını kaybetmişti. Bu olaydan sonra Kadir Topbaş bir açıklama yapmış ve “ayamama deresinin hat yatağını işgal eden ne varsa yıkıp geçeceğiz. bütün dere yataklarını yeniden açacağız. belki acımasız olacağız, bazılarının canı yanacak.” Demişti. Topbaş’ın bu açıklamasının ardından, ailesine ait Saray Muhallebicilerine hammadde üreten, kuzenlerine ait “SAray Çiftliği”nin dere yatağında ve kaçak olduğu haberleştirilmiş, haberde “ Bu dereleri işgal eden binaları yıkarken Değirmen Deresi hat yatağını işgal eden Saray Çiftliğini de yıkacak mısınız?” diye sorulmuştu. Topbaş dava dilekçesinde bu soruya cevap vermedi ama Saray Çiftliği faaliyetine halen devam ediyor.

3 Yorum

 1. Roy demişki,

  challenged@by.orient” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ çà èíôó!!…

  Yazan 22 Kasım 14 Saat 7:26 am

 2. Milton demişki,

  intranasal@diamond.jenni” rel=”nofollow”>.…

  hello….

  Yazan 27 Kasım 14 Saat 4:51 pm

 3. Marion demişki,

  tactical@reliefs.somerset” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info!!…

  Yazan 18 Ocak 15 Saat 2:42 pm

Yorum Yapın