Belediyenin yüzyıllık ağaçları yok etme ve Ayazma’ya inşaat yapma inadı sürüyor. Tuzla Belediyesi, Bizanslılardan kalma ve içinde yüzlerce yıllık tescilli çınar ağaçlarının bulunduğu Ayazma’ya nikah salonu yapmak için bölgeye temel attı. Geçtiğimiz yıl yüzyıllık ağaclarının kökleri kesilerek başlatılan çalışma, yapılan şikayet


sonucu İstanbul 5 numaralı Kültür ve Tabiat  Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünün 12/12/2006 ve 1187 nolu kararıyla durdurulmuştu.

Ancak Demirci, hukuk tanımadan iş makinelerini yeniden Ayazma’ya sokunca, Tuzlaların öfkesinin hedefi oldu.


Belediye inadını sürdürüyor, Tuzlalılar direniyor

Tuzla’nın tarihi kimliğinin önemli bir parçası olan Ayazma, Bizanslılardan kalma içinde yüzlerce yıllık tescilli ağaçların bulunduğu bir bölge. Buraya yapılması planlanan nikah salonu inşaatı, geçtiğimiz yıl yapılan şikayetler sonucu Anıtlar Kurulu tarafından durdurlmasına rağmen, belediyenin bu kez vatandaşı bir oldu bittiyle karşı karşıya bırakmak istemesi Tuzlalılar tarafından tepkiyle karşılandı. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Tuzla Şubesi tarafından başlatılan imza kampanyası ilk iki günde yaklaşık 5000 imzaya ulaştı. Belediye’nin Tuzla’nın tarihini yok etmek istediğini dile getiren vatandaşlar, “Önce bölgenin adını Ayazma olmaktan çıkarıp Bahçeler yaptılar. Sonra da Ayazma’nın kendisini yok etmek istiyorlar. Bizim babalarımız, dedelerimiz burada yaşadı. Çocuklarımız da burada yaşayacak. Kültürümüzün ve geçmişin bir parçası olan Ayazma korunmalıdır” dediler. Toplanan imzaların Türkiye Büyük Millet Meclisi de dahil yetkili kurumlara iletileceğini belirten dernek başkanı Halil Özen, “Belediyenin Ayazma’da yaptığı ilk değil. Tarihi Tuzla Gölünü de once kuruttular, sonra suni göl yapmaya kalkışıyorlar. Ayazma SİT alanı. Yani buraya izinsiz çivi bile çakılamaz. İnşaatın ruhsat tabelası bile yok. Gerekirse, Tuzla Belediye Başkanı Mehmet Demirci ve bu karara onay veren yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağız.” Dedi.